Varmaankin tyhmä kysymys/tyhmiä kysymyksiä mutta on tällainen asia mietityttänyt. Elikkäs eikös oo niin, etä tyttövauvoilla on jo kaikki munasolun aiheet jo valmiina? Niita ei tule lisää eikä katoa, paitsi sitten yksitellen kuukautisten aikana. Noh, jos syö e-pillereitä niin eikö ne estä munasolua kyspsymästä ja irtoamasta? Jos näin on, niin piteneekö kuukautiset sitten vaihdevuosien aikana saman verran kuin on pillereitä syönyt? Noh, toi kuulosti nyt tosi vaikeelta. Eli jos syö pillereitä vaikkapa 3vuotta niin tuleeko vaihdevuodet sitten 3 vuotta myöhemmin? Anteeksi tyhmyyteni.. Tää asia ei mua mitenkään vaivaa, mutta ihan mielenkiinnosta kysyn jos joku mua viisaampi tietäisi tästä jotain :)
Pillereistä ja munasoluista
päivänkakkara
4228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä vaihdevuodet silloin kun alkaa, eli pillereiden syöminen ei siihen vaikuta.
Vaihdevuodet ei tarjoita sitä, että kun "munat" loppuu, niin alkaisi hormonit hiipua. Vaihdevuodet ovat riippumattomia siitä miten paljon munasoluja on irronut, onko montakin raskautta jne.
yritin kirjoittaa, että vaihdevuodet alkaa kun ovat alkaakseen, ei vaikutusta pillereillä jne. Osa munasoluista jää käyttämättä ja hyvä niin.
itse olen kuullut semmosta että vaihdevuodet siirtyy myöhemmäksi niillä jotka syö e-pillereitä,just siitä syystä että niillä säilyy munasoluja. Ei se tietenkään ole niin että jos syö pillereitä 10 vuotta niin vaihdevuodet alkaisi 10 v myöhemmin, mut kuitenkin muutama vuosi myöhemmin,eli ihan mahdollista.
tämän todistaa esim. se että jotkut synnyttää yli 50 vuotiaanakin, ja joillakin vaihdevuodet alkaa jo 45 vuotiaana. Tietysti ne riippuu monesta asiasta, on e-pillereistäkin jonkin verran haittaa elimistölle.