minkälainen tuoksu on teidän miesten mielestä hyvä tämmöiselle parikymppiselle naisenalulle?lähinnä siksi kyselen etten karkoittaisi vääränlaisella tuoksulla ihmisiä kauemmas jollain kamalalla tökötillä..heh..=)
kysymys..
..nuorille miehille
1319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
En osaa asettua miehen housuihin, mutta sanon naisnäkökulmaa tähän hajuasiaan. Ainakaan omalla kohdallani tämä hajustetaso ei ole karkottanut miehiä :)
Nuorelle sopivat erityisesti kevyet "vesituoksut". Raskaat ja mausteiset kukkaistuoksut ovat vanhemmille (vaikka kyllä ne kevyet tuoksut heillekin varmasti sopisivat) ja juhlallisempiin tilaisuuksiin. Jokapäiväisenä hajuvetenä ei kannata käyttää mitään voimakasta, sillä oma nenä tottuu tuoksuun nopeasti ja sitten voi päätyä hajuveden liikakäyttäjäksi, jollaista eivät herkimpien nenät kestä.
Tottumattoman hajuvesistin on turvallisinta hankkia keveitä tuoksuja. Eau de Toilette (EdT)-tekstillä varustetut hajuvedet ovat vähemmän tujua tavaraa kuin ne, joissa on Eau de Parfum (EdP) -teksti. Eli siis taka-ajatuksena tässä se, että EdT:ssa ei ole yhtä helppoa päätyä yliannostukseen :D
Ykkösasia on tietysti, että tuoksu miellyttää omaa nenääsi. Liian makeita, voimakkaita ja yksitoikkoisia vain yhden hajun (esim. tuoksuna pelkkä vanilja) tuoksuja kannattaa välttää, sillä ne voivat ruveta pitkän päälle kuvottamaan myös itseäsi.
Body Shopissa on laaja valikoima hyväntuoksuisia hajuvesiä, joihin ei talous kaadu. Jos on varaa törsätä designer-pulloon, suosittelen nuuskimaan Issey Miyaken ja Kenzon hajuvesiä. Niistä monet ovat ainakin omasta mielestäni ihanan raikkaita ja ajattomia.
Muista aina kokeilla hajuvettä ennen kuin teet ostopäätöksen! Pelkkä nuuskiminen hajujen täyttämässä kemikaliossa ei kerro tuoksusta juuri mitään. Miellyttävän tuoksun löydettyäsi suihkuta sitä hieman ranteellesi ja käväise vaikka ulkosalla, niin hajuaistisi palautuu ja hajuvesi saa aikaa muuttua itsensä hajuiseksi... alkutuoksu kun ei ole läheskään aina sama kuin se, miltä hajuvesi hetken iholla lämmettyään tuoksuu.