Kuka tietää?

Mikä ihmeen ongelma Serbia & Montenegrolla on?
Eikö osallistukaan viisuihin? Sillä oli biisikin tuolla euroviisusivuilla, mutta ei enää.

Ja mihin Itävalta on muuten kadonnut?
4351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Serbia-Montenegron ehdokas valittiin, kuten aikoinaan suomessa tyyliin: puhelinäänestyksellä (kansa saa valita mistä pitää) "asiantuntijaraadin" avustuksella (kertoo mistä kansan tulisi pitää).

Kansa valitsi suosikkinsa, mutta "asiantuntijaraati" käveli kansan yli ja euroviisuihin on nyt lähtemässä eri yhtye kuin mitä suurin osa ihmisistä tahtoisi.

Siis vähän kuin Suomessa kävi aikoinaan kun puhelinäänestyksen voitti Nightwish, mutta "asiantuntijaraati" lähetti viisuihin oman suosikkinsa, joka oli siis eri kuin mitä suurin osa soittajista oli valinnut (=kusetusta siis koko puhelinäänestys)

Äänestä
  • Kun raadin ja kansan pisteet meni ristiin, pääsi euroviisuihin ei kummankaan ehdokas!

    Äänestä

S&M:n ehdokkaan valitsi raati, jossa yhtä monta jäsentä sekä Serbiasta että Montenegrosta. Molempien televisioyhtiöiden tuomarit olivat sopineet etukäteen mille omalle kappaleelle kaikki antavat 12 pistettä, mutta Montenegro voitti, koska kaksi Serbian tuomaria oli erehtynyt antamaan pisteitä "väärälle" Montenegron kappaleelle. Montenegron tuomarit osasivat lukea tilannetta paremmin ja jättivät Serbian ykkösvaihtoehdon nollille.

Ilmeisesti äänestys oli jo viime vuonna samanlaista taktikointia puolin ja toisin, ja toinen peräkkäinen tappio oli liikaa Serbian tv-yhtiölle, joka maksaa lystin viulut.

Sen jälkeen kädenvääntöä on jatkettu kulissien takana ja virallinen ilmoitus kisasta vetäytymisestä on käsittääkseni annettu jo kolme kertaa. Kai tämä viimeinen sitten jo pitää, kun ilmoittautumisaikakin meni jo umpeen.

Vaikka S&M ei edustajaa kisoihin lähetäkään, on se kuitenkin mukana äänestämässä muiden osallistujien tapaan.

Äänestä
  • .. tiedosta vaan!
    Aika pirullista tommonenkin pelleily.
    Kyllä kaikesta jälkikäteen urputtamisesta huolimatta suora kansanäänestys on paras!

    Eipä silti, onpahan yksi vastustaja vähemmän, eli Suomi on pykälää parempi vaikkakin viimeinen, heh! Vitsi, vitsi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paperiveitsi kirjoitti:

Mikä ihmeen ongelma Serbia & Montenegrolla on?
Eikö osallistukaan viisuihin? Sillä oli biisikin tuolla euroviisusivuilla, mutta ei enää.

Ja mihin Itävalta on muuten kadonnut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu