Kelalle kesätöihin?

kat

Hei!

Sain juuri haastattelukutsun Kelalle kesätöihin (toimistotyö).

Onko kukaan ollut aikaisemmin Kelalla töissä (varsinkin kesätyöläiset)? Minkälaista palkkaa, ilmapiiri jne. Työtehtävät minkälaisia?

8

7735

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 000000000

      Mäkin hain sinne. Hei kerro minkä alan ihminen olet tms. joka vaikuttaa paikansaantiin mielestäsi omalla kohdallasi. Että onkohan mulla mitää mahiksia. Palkka on ainakin 1000e/kk sosionomiopiskelijoilla, olen kuullut.

      • kat

        Eli opiskelen oikeustiedettä Helsingissä. Kelalta soitettiin pari päivää sitten ja haastattelu on ensi viikolla.

        Uskoisin, että mahdollisuudet päästä Kelalle töihin paranevat, jos on jonkinlaista toimistokokemusta. Itse olen ollut n. 5kk töissä osa-aikaisena toimistoapulaisena vakuutustoimistossa.

        Varmaankin myös sosiaaliala/oikeustiede jne. opiskelualat auttavat. Toivon ainakin niin.

        Optimistisena toivon myös että palkka on yli 1000e/kk:(

        Olisi kiva kuulla vielä kesätyöntekijöiden kokemuksia.


    • vaan

      teikäläiselle, kun onni postkaisi. Itsekin hain ja osa kavereistakin, mutta kaikille tuli s-postiin viesti että "valinta haastatteluun ei tällä kertaa osunut kohdallesi, kiitos kumminkin hakemuksesta". ^^'

      • kat

        Voin kyllä kertoa, että tämä oli jo kolmas kesä kun hain kelalle töihin... Ehkä ne ajatteli et oon niin säälittävä, että pakko ottaa tyttö vihdoinkin haastatteluun:)


      • hähhähähä

        Mä hain, mutten ole saanut sen puoleen kutsua haastikseen kuin "kiitos, mutta ei kiitos" -kirjettä. Omituista. Palkka on 1100. Siinä ei oivomiset auta.


      • merri
        hähhähähä kirjoitti:

        Mä hain, mutten ole saanut sen puoleen kutsua haastikseen kuin "kiitos, mutta ei kiitos" -kirjettä. Omituista. Palkka on 1100. Siinä ei oivomiset auta.

        Mullekkaan ei ole tullut Kelalta mitään tietoa, vaikka hakemus oli varmasti ajallaan! Ei s.postiin, ei postissa, ei puhelimella, ei mitään tietoa, että ei ole valittu, eikä että olisi valittu.

        outo juttu!


    • kesänä ollut

      Työ melko leppoisaa paperinpyörittelyä. Tehtäväsi varmaan liittyvät pitkälti erilaisten päätösten rekisteröintiin ja ratkaisemiseen riippuen siitä millä osastolla työskentelet.

      Työkaverit pääasiassa keski-ikäisiä ja naispuolisia. Kesätyöntekijän palkka surkea eli tuskin ainakaan yli 1000 euroa/kk.

      • kat

        Kävin tänään tosiaan sitten siellä Kelan haastattelussa. Eipä multa paljoa kysytty eikä työtehtävistä saanut oikein vielä tarkkaa kuvaa. Ymmärsin, että oli mahdollisuus päästä myös asiakasneuvojaksi, kun aikasempaa asiakaspalvelukokemustakin on. Saattaa kyllä olla aika hankala homma, Kelan asiakkaat kun ei niitä kaikkein iloisimpia aina ole:(

        Ja palkkaus... Tuntui että rekrytoijat itsekin pahoittelivat palkan pieneyttä elikkä se on sitä 850e-1200e kesätyöläisellä. Töissä kuitenkin 5pv/viikko, 7h 15 min päivässä.

        Eipä muistakaa kesätyöhakemuksista ole kuulunut mitään niin toivon saavani paikan. Sais edes vuokran maksettua ja jotain syötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2216
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1654
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      123
      1303
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      60
      1068
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1044
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1017
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe