http://www.monicaramos.com/Music/Grace/Grace_demo.mp3
tuossa demossa soi 3:15 alkaen Ave Maria, jonka jälkeen joku muu, mutta sitten tulee erittäin mukaansa tempaava biisi kohdassa 4:01, ja haluaisin tietää, mistä kappaleesta on kysymys?
Kiitos!
tuossa demossa soi 3:15 alkaen Ave Maria, jonka jälkeen joku muu, mutta sitten tulee erittäin mukaansa tempaava biisi kohdassa 4:01, ja haluaisin tietää, mistä kappaleesta on kysymys?
Kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
jotain unkarilaista tms... Soitetaan siis viululla ihan viimeiseksi...
brahmsin unkarilainen tanssi no 5
Kiitti kiitti kiitti!!!!
Mutta onko kappale sitten klassista musiikkia? Brahmshan on klassisen musiikin säveltäjä... Kappale kuitenkin kuulosti ei klassiselta musiikilta.
Brahms on säveltänyt Unkarilaiset tanssinsa täydelle sinfoniaorkesterikokoonpanolle ( viulusolistille). Ne luetaan ihan aiheellisesti klassisen musiikin genreen kuuluviksi ja niitä esitetään orkesterien klassisen musiikin konserteissa.
Kevennettyjä ja eri tavoin sovitettuja versioita klassisen musiikin kappaleista löytyy vaikka minkälaisia, vaikkapa RWBK:n torvikokoonpanon soittelehtimana. On sitten makuasia, ovatko ne enää "klassista musiikkia".
Tässä yksi netistä löytyvä näyte:
http://greenridgemusic.com/greenridge1.html
(Klikkaa otsikkoa "Hungarian Dance No. 5)
Ketäs tuossa nauhalla oikein soittaa ja laulaa?
Sofia Källgren, joka laulaa
Monica Ramos, joka soittaa harppua
Carina Nilsson, joka soittaa pianoa
Linda Lampenius, joka soittaa viulua
siis,tunnistitteko samalta demolta,eka tai toka biisi! Ihan muuten vaan...