energiankulutuksesta

Sanotaan, että ihmisen ruumis menee säästöliekille kun syö huomattavasti vähemmän mitä pitäisi. Kun palaa siihen normaaliin energiamäärään (itselläni peruskulutus n. 1500 kcal/päivä) tuollaiselta "säästöliekiltä" niin kostautuuko asia välittömästi lihomisella? Vaikka liikkuisi kunnolla (n.1,5-3h/pvä)?
4508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kostaudu. Liiku ja juo nestettä.

"Säästöliekki" on vähän kiistanalainenkin termi, mutta sillä tarkoitetaan perusaineenvaihdunnan lievää hidastumista "nälänhätätilanteessa".

Säästöliekki tai ei, liikunta kuluttaa energiaa edelleen yhtä paljon, vaikka levossa elimistö pystyisikin hieman vähemmällä tulemaan toimeen.

Aineenvaihduntaa on mahdollista piristää (ei varsinaisesti kiihdyttää) oikeastaan vain kahdella tavalla, liikkumalla ja syömällä. Laihduttajalle tuo jälkimmäinen ei oikein sovi :D

Äänestä

Ei ole mitään säästöliekkiä, on vain vähentyvän energiansaannin aiheuttama energiankulutuksen vähentyminen mm. siksi että ruoansulatuksen, joka itsessään myös vaatii energiaa, työt vähenee.

Merkitys on varsin marginaalinen suhteessa hyötyyn jonka vähemmistä kaloreista saa.

Äänestä

"Säästöliekki" on portaaton. Jos syöt paljon, aineenvaihduntasi on suuremmpi kuin jos syöt vähän. Jos syöt tosi vähän se hidastuu vielä enemmän. Tästä syystä ei ole välttämättä järkevää syödä hirveän vähän, koska suuri osa "hyödystä" häviää siihen että aineenvaihdunta pienenee, paleltaa, hidastuu kaikessa mitä tekee. Hyvä kompromissi on yleensä 500 kcal vaje. Sillä saa hyvia tuloksia ilman että välttämättä edes millään tavalla kärsii. Syömällä minus 1000 kcal saa suunnilleen saman tuloksen mutta kärsii paljon enemmän.

Kun sitten taas syö enemmän, niin aineenvaihdunta käynnistyy välittömästi. Ja jos syö yli kulutuksen, lihoo taas.

Äänestä

perusaineenvaihdunta ja puruskulutus.
Luulempa että sinulla on perusaineenvaihdunta tuo 1500.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitiX kirjoitti:

Sanotaan, että ihmisen ruumis menee säästöliekille kun syö huomattavasti vähemmän mitä pitäisi. Kun palaa siihen normaaliin energiamäärään (itselläni peruskulutus n. 1500 kcal/päivä) tuollaiselta "säästöliekiltä" niin kostautuuko asia välittömästi lihomisella? Vaikka liikkuisi kunnolla (n.1,5-3h/pvä)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu