Nyt on aika laittaa ooppera kuriin. Siitä on tullut eliittiväen rahanpesupaikka. Tuollaista kullttuuria tuhoavaa susipuutta Suomi ei tarvitse. Koko oopperan perustaminen Suomeen oli suuri virhe. Oppera on pelkkä fasistis-feodaalinen jäänne kulttuurikartalla. Nyt on aika laittaa asialle piste. Koko rakennus pitäisi purkaa tilalle perustaa romanttinen puutarha, jossa nuoret rakastavaiset voisivat pussailla toisiaan. Se olisi yhteiskunnan kannalta paljon hyödyllisempää. Nythän oopperasta on tullut talousrikollisten ja dementikkojen suosikkiharrastus(Ahde, Tiitinen).
Oppera nurin
tappiot riittää
10717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jauha urpo paskaa! ota asioista selvän ennen kuin auot täällä päätäs urpo!
Nyt ooperan on muutetava kokonaan toimintatapansa. Ooppera ei kuulu kansalle. Äärivanhoilisena taidemuotona ooppera kuuluu vain ja ainoastaan eliitille. Oopperaa on alettava johtaa kuin pörssiyritystä. Sen on alettava tekemään vain tilausnäytöksiä rikkaille yrityksille samaan tapaan kuten Sarasvuo, Anne Pohtamo ja Esa Saarinen jo tekevät. Asiakkaat saavat myös maksaa harrastuksensa alusta loppuun. Bisneksessä on oopperan tulevaisuus. Kansankulttuurina sillä ei ole tulevaisuutta eikä sillä ole siihen moraalisia edellytyksiäkään. Nythän oopera on vain kansan rahoilla estotta mässäilevä kroisos.
ristitään se vaikka "Veho-oopperaksi". Yritysten lgoja koko ikkunapinta-ala täyteen. Soittajille tarrat viuluihin ja esiintyjille pukuihin mainokset. Puoliajalla vaikka Mario tai Mimi laulaisi reippaasti "kertaheitolla hei itäkeskukseen..." tai yön kuningatar livauttaisi Nokia tunen ja vastaavasti takaisin katsomoon kutsuisi Elisa Take fiven sävelin. Oopperoiden sanoja voisi vähän muuttaa, eihän ne ole edes alkukielellä. Soitinosuuksien ja taukojen ajan tekstinnäyttölaitteessa juoksisi yritysten mainokset. Kuka keksii lisää pusiness-ideoita? Tehdään kansankulttuuria yritysten ehdoilla!
Ei hyvää taloa kannata purkaa. Tarpeelliselle nuorten rakastavaisten suutelupuistolle löytynee sovelias paikka läheiseltä Töölönlahden alueelta.
Ehdotan, että Kansallisooppera tulo- ja menotilanteensa tasapainottamiseksi ennakkoluulottomasti siirtyy perinteikkääseen ja arvokkaaseen Aleksanterin teatteriin, jonka ylläpitokulut ovat oopperataloon verrattuna minimaaliset. Tämä historiallisestikin merkittävä miljöö inspiroi kansallisen kulttuurilaitoksemme varmasti myös uusiin taiteellisiin voittoihin.
Nykyinen oopperatalo muutetaan monipuoliseksi ja monikulttuuriseksi meidän helsinkiläisten yhteiseksi tilaksi, joka lopultakin tarjoaa ajanmukaiset, katetut ja lämmitetyt puitteet mm. Tuska-festivaalille ja monenlaiselle katusoittotoiminnalle. Faktiselta kuulijamäärältäänhän nämä taidelajit ovat täysin ylivoimaisia, joten uuden Yhteisyys-talon käyttöaste on oleva erinomainen.
uusi talo tappoi oopperan. Nyt koko laitos toimii kuin tehdas ja laulajat ovat tehdastyöläisiä, jotka tekevät vain massakamaa hampurilaisia mässäilevälle yleisölle. Vanhassa pikkutalossa oli tunnelmaa paljon enemmän. Uudessa tunnelma on kuollut.
ooppera saa kyllä taloutensa tasapainotettua-
enemmän ooppera/baletti yhteistuotantoja,joilla kulut saadaan katettua paremmin.Ensi-iltojen määrän voisi hyvin supistaa neljästä kahteen ooppera ensi-iltaan vuodessa,sama juttu baletin puolella.Talo tarvitsee vakituisia yrityssponsoreita,jotka ovat kiinnostuneet tukemaan kyseistä taidemuotoa,kun kerran valtion tuki päättyy 2009 ja pk-seudun kaupunkien vuotta aikaisemmin.Jos ei ole mitään muuta mahdollisuutta
nostetaan käsiohjelmien&librettojen hintaa,
lipun hintojen korotukset käytetään vasta ihan viimeisempänä äärimmäisenä keinona.
Lippujen hintaa pitäisi korottaa todella reilusti, mielellään satakertaiseksi. 5000 euroa lipusta olisi sopiva hinta. Senhän lippu oikeasti maksaa, mutta veronmaksajille.
ajettaisikin alas!! aivan liian hieno taidemuoto tälle verkkarikansalle jotka ovat ikänsä tottuneet kuuntelemaan kolmen soinnun rinkutuksia! toista se on kuulkaa muualla euroopassa jossa ooppera arvostetaan ihan stratosfääreille kuten italiassa, on kuulkaa ihan eri meininki siellä...siellä laulajat ovat kansallissankareita!
Mielestäni keppanaa voi ryystää muuallakin kuin siinä örhörakennuksessa jota oopperataloksi kustutaan.
Sitä karjuntaa voisi itse kukin kuunnella kaukana kesämökillään ta kaatopaikan reunalla. Keppanaa lärviin jatkuvalla litraimulla, lantasaappaalla tahtia, ja kyyneleet ja pissa vapaasti valumaan suurenmoisten emootioiden myötä. Aah ja ooh.
Oopperatalo musiikin eikä surkeiden renkutusten ja silmittömän huudon tyyssijaksi. Lihapiirakat ja keppana pois musiikkitaloista.
Kyllä näin on, että ooppera täytyy avata ihan muille kansankerroksille kuin nykyisille. Siellä on riittävästi nurkkia mihin kuseksia triljoonannen keppanan jälkeen ja vessoja missä bylsiä ja tykittää vaikka hepoa. Heville ihan mieletön mesta. Ja kaikille Helsingin autotallibändeille. Ja humppakilpailuillle ja idolseille. Kyllä tällaista musaa oopperan sijaan kuuntelee mielellään, soittotaitokin on huima. Saman tien voitais muuten avata Atski ja Kiasma kansan piirustuspaikoiksi, sielläkin voisi sotata seiniä vaikka ulosteilla ja toteuttaa itseään graffiteilla. Kaikkein paras olis, jos näistä taidelaitoksista tehtäis pisuaareja ja kaljatelttoja. Kyllä oopperan tapainen korkeakulttuuri kannattaa ajaa alas, sitähän ei voi edes kuunnella kuin ne, jotka on tehneet salaliiton kansanriistäjät ry:n kanssa. On se niin väärin, kun pitää ihan itse pyrkiä kuuntelemaan aina vaan parempaa musaa ja kehittymään monellakin elämänalueella. Miksen mä kelpaa tällaisena! Nyyh.