Kampaamojen hinnat 2007

Kun vuonna 2007 kampaamojen hinnoissa oleva alv laskee 22%:sta 8%:iin, niin olisiko kohtuullista et kampaajat hyötyvät siitä vai että alennusta tuodaan kuluttajille, eli jos haluat et hinnat laskee niin montako prosenttia olisi hyvä???
82021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minulle riittää mainiosti että alvin laskeminen hidastaa tulevia hinnankorotuksia edes vähän. Koska kampaajan leipä on ihan riittävän kapea muutenkin.

Juuri laskin että 22 euron leikkaukseni kesti reilu puoli tuntia. Siitä otetaan työntekijämaksut ja vakuutukset ja paikan vuokrat ja muut kiinteät kulut pois niin eipä tuntipalkka paljoa naurata.

Äänestä

en usko että hintoja lähdetään laskemaan, koska ne ovat jo muutenkin liian alhaalla. Yrittäjät eivät ole pystyneet korottamaan siinä suhteessa kuin tarve olisi ollut ja se kaikki on ollut omasta tilipussista pois.

Ihmisillä on vain kummallinen kuvitelma että kampaajat tienaavat ihan mielettömästi ja ahneuksissaan repivät niin korkeita hintoja, mutta totuus on ihan toista.

Äänestä

Itse en aio laskea hintoja,mutta en sitten myöskään nosta niitä ensi vuonna siinä vaiheessa kun palkankorotukset taas astuvat voimaan.
Vaikken hintoja aio laskea ,käytän alv-alennuksen juuri siihen tarkoitukseen, kun oli ajateltu sen vaikuttavan;Ensi vuonna aion palkata uuden työntekijän,se on nyt helpompaa.

Äänestä
  • eikö se alennus alunalkaen ollut tarkoitettu meille työntekijän palkkaamisen helpottamiseksi, ei suoraan kuluttajille. työllisyyttä sillä pyritään lisäämään ei alennuksia antamaan. minulla on kaksi työntekijää ja kolmannen meinaan palkata kesäkuussa.

    Äänestä

kävin viime joulukuussa turussa kampaajalla, kolmeväri värjäys ja leikkaus, 64e, pitkä ja paksu tukka minulla. helsingissä sama paketti vähintään 100e...kummallista.

Äänestä
  • Vertaa Turkkusen ja helsingin vuokratasoa... Oliko paikka keskustassa jne.

    Äänestä

alv:n alennuksen tarkoituksena on tuoda lisää työpaikkoja palvelualoille, jos hinnat laskisi samaa tahtia niin mitä hyötyä siitä olisi. Muutenkin kampaajalle jää vain hyvin pieni osa käteen työn hinnasta.

Äänestä
  • ahneet kuluttajat luulevat hyötyvänsä itse tuosta alv:in laskemisesta....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

Kun vuonna 2007 kampaamojen hinnoissa oleva alv laskee 22%:sta 8%:iin, niin olisiko kohtuullista et kampaajat hyötyvät siitä vai että alennusta tuodaan kuluttajille, eli jos haluat et hinnat laskee niin montako prosenttia olisi hyvä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu