Onko palstalaisilla mitään havaintoa, mitä valtiovarainministeriön ylijohtaja Lasse Arvela puhui AKL:n järjestämillä valtakunnallisilla autokauppiaspäivillä tänään (24.03.2006)?
Toistettiinko siellä valtiovarainministeriön vanhaa "virallista totuutta", että autoverotukseen ei ole tulossa mitään muutoksia lähiaikoina/vuosina, vai tuliko tilaisuudessa esiin ihan uuttakin informaatiota?
Ohessa linkki autokauppias-päivän ohjelmaan:
http://194.157.221.15/Portals/akl/autokauppiaspv_ohjelma_06.pdf
Toistettiinko siellä valtiovarainministeriön vanhaa "virallista totuutta", että autoverotukseen ei ole tulossa mitään muutoksia lähiaikoina/vuosina, vai tuliko tilaisuudessa esiin ihan uuttakin informaatiota?
Ohessa linkki autokauppias-päivän ohjelmaan:
http://194.157.221.15/Portals/akl/autokauppiaspv_ohjelma_06.pdf
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kuka sanoi, mutta MTV3 uutisoi että tämä hallitus ei muuta autoveroa, mutta seuraavalla = ensivuonna se on heti edessä.
Autokauppiaiden edusmies sanoin että seuraavan viiden vuoden ainaka jos ei merkittävää tapahdu ala on erittäin pettynyt.
Tosin seuraavassa puheenvuorossa autokauppias kehoitti menemään autokauppaan sillä väliraha ei pienene jatkossakaan.
Kukaan ei tosin maininnut sanallakaan että mitä käy markkinoille kun on mahdollisuus tuoda ns vähän käyettyjä isommilta markkinoilta ilman verokuviota tms.
Pisti silmää tuo "autokauppiaan" kommentti välirahasta.
Pitänee paikkansa että väliraha pysyy suunnilleen samana verouudistuksen jälkeen.
Mutta mutta....
Mahtaakohan herra Autokauppias unohtaa jälleen kerran sen, että on vieläkin olemassa kuluttajia jotka ostavat ensimmäisen autonsa ilman vaihtoautoa. Myöskin löytyy monta taloutta jotka harkitsevat toisen auton ostoa, kunhan hinnat saadaan oikealle tasolle.
Ainakin minä olen yksi niistä, joka ostaa sen uuden/käytetyn auton ilman vaihtoautoa.
MINÄ ODOTTELEN RAUHASSA MITÄ TULEE TAPAHTUMAAN seuraavien kuukausien aikana.
Ärsyttää monien lailla tuo "kansanedustajien" toiminta veroasioissa. Yrittäisivät nyt edes edustaa meitä siellä Arkadianmäellä.
Arvelan puheeseen:
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/LasseArvela.pdf
Mikä on tuo Arvelan mainitsema laaja autoveromuutoksen vastustus? Käsittääkseni kansalaiset ja kansanedustajatkin kannattavat ostoon kohdistuvan verotksen pikaista poistamista. Kaikki liikenneturvallisuuteen, kansantalouteen ja ympäristöön liittyvät tekijät puoltavat sekä ostoon kohdistvan verotuksen pikaista poistamista että kokonaisveroasteen laskemista.
Ainoat nykykäytännön kannattajat ovat jotkut 60-lukulaiset demaritaustaiset VM:n virkamiehet, joille asiasta on tullut uskonnon korvike. Järkisyyt eivät tässä näytä auttavan, vaan muutokset tehdään vasta pakon edessä. Tilanne on lähinnä säälittävä ja on vienyt kokonaan uskottavuuden aikaisemmin niin vahvalta VM:ltä.
Onneksi komissio puolustaa kansalaista ja tervettä järkeä. Muutos paloittain ja oikesasteiden kautta vain tekee prosessista Suomelle eritäin kalliin. Ja prosessissa poltetaan nimen omaan kansalaisten omaa rahaa ja veromarkkoja, ei VM:n virkamiesten rahoja.
VALTIOVARAINMINISTERIÖ MUISTIO EU/2005/1182 13.10.2005
EHDOTUS NEUVOSTON DIREKTIIVIKSI HENKILÖAUTOJEN VEROTUKSESTA
3. Asian käsittely Euroopan unio-
nin toimielimissä
Ehdotusta ei ole toistaiseksi käsitelty neu-
vostossa. Muiden jäsenvaltioiden kannoista
ehdotukseen ei ole tässä vaiheessa tietoa. Ai-
kaisemmin aihepiiriä on käsitelty neuvoston
verotyöryhmässä komission annettua vuonna
2002 tiedonannon henkilöautojen verotuksen
mahdollisista kehittämislinjoista, johon käsil-
lä oleva ehdotus komission mukaan perustuu.
Osa jäsenvaltioista suhtautui alustavan
myönteisesti kaavailuihin selvittää yhteisöta-
solla rekisteröintiveron vientipalautuksen
käyttöönottoa sekä keinoja autojen hiilidiok-
sidipäästöjen vähentämiseksi henkilöautojen
verotuksen avulla. Verotuksen perusteiden
yhdenmukaistamista direktiivin avulla ei kui-
tenkaan varsinaisesti puollettu. Komission
keskustelualoite henkilöautojen verotuksen
painopisteen siirtämisestä rekisteröintiverois-
ta vuotuisiin veroihin ja polttoaineveroihin ei
saanut kannatusta varsinkaan niissä jäsenval-
tioissa, joissa on käytössä kaikki kyseiset ve-
rot.
Nyt täytyy myöntää, että kerrankin kK ajatteli eurooppaisemmin kuin minä. Aina voi kukin meistä oppia uutta. Tosin asia tuollakaan tasolla ei ole ihan noin selvä, vaikka ymmärränkin jonkin verran EU-retoriikkaa, joka on ihan Kremlologiaan verattavaa salatiedettä ;-) Selkeää vastustusta on kuitenkin vaikeaa tultakaan löytää. Sen sijaan omien neuvotteluasemien hakemista kyllä.
Kaikkien etu on kuitenkin saada lopulta vapaakauppa-alueelta sisäiset tullit pois. Suomen autovero on aivan puhtaasti tällainen, kuten kotimaisetkin veroasiantuntijat ovat myöntäneet.
Itse ajattelin kotimaista politiikkaa, jossa muutoksen vastustustuksesta on tulut hyvn pienen, mutta valitetavasti vaikutusvaltaisen piirin uskonkappale. Ainakin kaikki esitetyt järkisyyt puoltavat muutosta.
>>Kaikkien etu on kuitenkin saada lopulta vapaakauppa-alueelta sisäiset tullit pois.
kun oli puhe asian kannatuksesta suomessa, alkoikin kK sujuvasti puhumaan EU:sta. Näin päästiin taas eroon kiusallisesta asiasta...
Sumutusta by kK!!
Arvela käsitellyt ihan "asiaa", katso otsikot.
Taitaa siellä vm:ssä sittenkin olla jotain meneillä, vaikka kk yrittää muuta tuputella.
"Osaston nimi /LA/ms 23.03.2006
VALTIOVARAINMINISTERIÖ
Liikenneverotusta koskeva direktiiviehdotus
-auton hankinnan verottamisesta luopuminen
-CO2
-laajaa vastustusta"
On naivia ajattelua luulla, että Suomen ja Taskan kaltaiset maat voisivat ohjata eurooppalaista veropolitiikkaa. Autoveron osalta kyseessä on vielä kyseessä puhdas kaupaneste, ilman mitään laillista perustetta.
Samalla on muistettava, että EU-byrokratia jauhaa omaa tahtiaan ja se voi kevyeeseen hallintoon tottuneelle suomalaiselle tuntua välillä hitaalta. Toisaalta ppuhumme nyt muutoksesta, jonka tekeminen hallitusti ja oma-aloitteisesti on kansellinen etu, joten eiköhän tässä kohta nähdä ratkaisut. Toivottavasti järkevät sellaiset.
Arvela totesi selvin sanoin, ettei ko. direktiivistä ole odotettavissa mitään valmista. Jäsenmaat yksinkertaisesti eivät halua autoverodirektiiviä. Autoveron kieltoa vuodesta 2016 vastustavat kuulema jopa sellaisetkin maat, joilla nyt ei ole autoveroa. Syynä on se, että haluavat säilyttää vapaat kädet ottaa tarvittaessa käyttöön tämän tyyppisen veron.
Ei siis todellakaan ole kyse mistään Tanska-Suomi rintamasta.
Arvelan puheenvuorosta noin kokonaisuutena oli pääteltävissä, että lähivuosina on odotettavissa ajoneuvoveroon CO2-porrastus, mutta ei muuta. Sekin aloitetaan hyvin varovaisesti. Tästä voi päätellä, että todennäköisesti on kyse lähinnä kosmeettiisesta muutoksesta. Mitään siirtymää autoverosta ajoneuvoveroon tällaiseen muutokseen tuskin liittyy. Ei puheenvuorossa muutoinkaan ollut mitään vihjettä isoista rakenteellisesta muutoksesta. Sen sijaan kannattaa katsoa, missä muualla kuin liikenneveroissa ne todelliset VM:n kiinnostuksen kohteet ovat.
Autokaupan järjestöille tilanne on tietysti vaikea: pitäisi vaatia mahdollisimman pikaista muutosta - ja samalla pitää myynti korkealla. Yhtälö on tietysti ratkeamaton, mutta tällä kertaa se meni ainakin TV:n puolella niin, että pysykää asiakkaat vaan poissa autokaupasta. Arvelan puheenvuoro oli kyllä aivan toisesta laidasta, mitä odotettavissa oleviin veronkevennyksiin tulee.
autovero-asioiden päätöksissä ei ajatella ympäristö-asioita!!.
Jos meillä kaikilla olisi varaa uuteen autoon,niin ilmaston lämpeneminenkin saattaisi huomattavasti hidastua Suomi-maan kohdalta!.
Mutta kun autovero-päättäjillä ei ole,kuin yksi asia mielessä,...RAHA!!.
>>Autoveron kieltoa vuodesta 2016 vastustavat kuulemma jopa sellaisetkin maat, joilla nyt ei ole autoveroa. Syynä on se, että haluavat säilyttää vapaat kädet ottaa tarvittaessa käyttöön tämän tyyppisen veron.>Arvelan puheenvuorosta noin kokonaisuutena oli pääteltävissä, että lähivuosina on odotettavissa ajoneuvoveroon CO2-porrastus, mutta ei muuta.>Autokaupan järjestöille tilanne on tietysti vaikea: pitäisi vaatia mahdollisimman pikaista muutosta - ja samalla pitää myynti korkealla.
saamattomiksi meidät "toisinajattelijat" ja unohdat (aktiivisesti) että EU on meidän apuna! Minun arvioni on että suomen autoilun verotuksessa tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen kuin tuo sinun mainitsemasi 2-3 vuotta on kulunut.
kK:
"Tuon on kyllä yllättävä uutinen, että hankintaveroa suunniteltaisiin autoteollisuusmaihin."
Missä tällaista lukee?
http://www.yle.fi/mot/mv051128/kasikirjoitus.htm