Minulla oli aikaisemmin käytössä koviin selkäkipuihin Oxycont lääke,sitä nostettiin lopussa jo 100mg,nyt se vaihdettiin Dolmed nimiseen vakmisteeseen.minulle määrättiin myös Cipralex 20mg aamulla ja 1kpl unilääkkeeksi Rivatril,joka toimii myös kipulääkkeenä.Myös Gabrion(sama kuin neurontin)vaihdettiin 300mg:stä 400mg ja 6-8 kpl päivässä.Nyt minulle on tullut todella kauheita sivuoireita,Pissa ei tule kuin väkisin änkäämällä ja välillä näkee kaiken kahtena ja nukahtelen jopa vessanpytylle tai ruokapöytään.Onko kellään kokemuksia näistä lääkkeistä?ja onko ollut samantapaisia oireita .Dolmedia lääkäri määräsi 9kpl vrk,sanoi kuitenkin että aloita niin että 2 aamulla 2 päivällä ja 2 illalla, jos ei auta kipuihin niin ota sitten se 3 aamulla,3 päivällä ja 3 illalla.Olen kuitenkin aloittanut sen 6 kappaleella vrk,nyt alkoi tuleen näin pahoja oireita olen vähentänyt 4 kappaleeseen vrk,mutta vieläkin on samanlaisia oireita.
Voiko se sitten olla joku muu noista lääkkeistä,mut ton rivatril lääkkeen otan just ennen nukkumaan menoa jos ylipäätänsä edes tarvii ottaa.Kertokaa ihmeessä jos jollain on samanlaisia kokemuksia tai jos on samoja lääkkeitä miten ne sopivat.Tää tilanne on aika kaamee.Nyt kaipais tosissaan kokemuksia ja tietoo ett mikä se näistä vois olla joka aiheuttaa tuon kamalan väsymyksen(itse epäilen dolmedia)mutta tuntuu hullulta kun Oxyconttia kesti ottaa jopa 120mg,eikä ollut tällaisia oireita.Kertokaa kokemuksista.Pelottaa hieman ja maanantaina ajattelin ottaa yhteyttä lääkäriin ett minkälaisia oireita on ilmaantunut.Kiitokset kaikille jo etukäteen jotka viitsivät vastata.
Voiko se sitten olla joku muu noista lääkkeistä,mut ton rivatril lääkkeen otan just ennen nukkumaan menoa jos ylipäätänsä edes tarvii ottaa.Kertokaa ihmeessä jos jollain on samanlaisia kokemuksia tai jos on samoja lääkkeitä miten ne sopivat.Tää tilanne on aika kaamee.Nyt kaipais tosissaan kokemuksia ja tietoo ett mikä se näistä vois olla joka aiheuttaa tuon kamalan väsymyksen(itse epäilen dolmedia)mutta tuntuu hullulta kun Oxyconttia kesti ottaa jopa 120mg,eikä ollut tällaisia oireita.Kertokaa kokemuksista.Pelottaa hieman ja maanantaina ajattelin ottaa yhteyttä lääkäriin ett minkälaisia oireita on ilmaantunut.Kiitokset kaikille jo etukäteen jotka viitsivät vastata.
Vastaukset 9
Vanhimmat
dolmed tuskin aiheuttaa oireitasi,olen itse syönyt niitä 2 vuotta.rivatrin aiheutti minulle väsymyksen eli nukuin minne sattui,vähennä hiukan sitä niin eiköhän pissa kulje ja et nukahtele.
on yleisesti käytetty päivälääke. Sen vaikutus alkaa kunnolla vasta 1-2 tuntia lääkkeen ottamisesta ellet anna sen liueta kielen alla.
Lääkitys toki vaikuttaa yksilöllisesti. Minkävahvuista Rivatrilia käytät? 0,5 vai 2 mg? Nyrkkisääntönä 0,5 mg:n tabletti vastaa 10 mg:n tablettia Diapamia.
Vahvuus on 2 mg,otan sen illalla.
Alan uskomaan että oireet tulee jostain muusta kuin Rivatril.Päiväsaikaan otan nuo muut mitkä alussa jo kirjoitin.Alan vahvasti epäillä kilpirauhasenvajaatoimintaa,dolmetia ym....
Huomeenna menen lääkärille ja otan puheeksi nää lääkkeet ja tän helkkarinmoisen väsymyksn.
on tosiaan vahva ja pitkävaikutteinen lääke. En toisaalta yhtään epäile Dolmedin osuutta asiaan. Joo. ota asia puheeksi lekurin kanssa.
Enpä saanut kunnon vastausta oikein mistään,vaikka useammasta paikasta sitä kyselin.suurinpiirtein jokainen vain totes että sen olon tekee noi kaikki lääkkeet yhdessä...
no olen koittanut vähennellä pikkuhiljaa,nyt alan vähentään tuota rivatrilia,muita olen jo vähentänyt.
Jokainen tuumaa vaan että on sulla kyllä kauhee lääkemäärä ja plää...plää.
no onhan se mutta minkäs teet,jos pitää valita elämä kaamieden kipujen kanssa tai kaameen lääkemäärän kanssa,valitsen jälkimmäisen.kyllähän se joskus vituttaa tuollaista määrää vetää poskeen,mutta ei auta.
Tsemppiä kaikille kipuihmisille ja toki kaikille muillekkin,mutta nyt tiedän tosiaankin mitä on kipuihmisen elämä.
tehdä mitään itse asialle??? voisit koittaa vaikka vähän jumpata tai liikkua että kunto nousisi, ei lääkkeet aina ole paras vaihtoehto.
Liikkua tietenkin kivun sallimissa määrissä.
Dolmed lääkettä on myössaatavana pulverina 25 mg veteen sekoiettuna 2 kertaa päivässä on ollut hyvä selkäkipulääkkeenä.
Onko asiasi enään ajankohtainen? käytän Dolmed tab 1x2 ja se sopii minulle.Olen syönyt sitä jo ainakin neljä vuotta.Minulla on vyöruusun jälkeinen hermokipu yläraajassa. Omaan myöskin selkäydin kanavassa olevan kipu stimulaattorin jota ilman en täällä enää "potkisi". Lääkkeitä on tullut paljon hyviä,uusia. Trivatrilll ei kyllä hereillä pidä normaali ihmistä,kyllä se vietävästi väsyttää, Söin sitäkin pari vuotta. Kokemusta on kertynyt vuodesta 1978 asti. Mutta elämä jatkuu kivuista huolimatta.
On vaan lääkärin kanssa etsittävä se oikea ja sopiva. Mutta tärkeintä on oppia elämään kivun kanssa.Se vaatii pitkän koulun ja monta unetonta yötä.
Älä menetä toivoa! Nimimerkki : edellinen elämä, tämä on jatko aikaa.
Kenenkään velvollisuus ei ole oppia elämään kivun kanssa. Aina sairaalassa esim. on nimenomaan sanottu, ettei kenenkään tarvitse kipua sietää( vai onko tämä lause jo liitettävä vanhoihin sananlaskuihin tai edesmenneisiin hyviin asioihin, jotka alkaa kuolla sukupuuttoon ?).
Dolmedista sen verran, että minulle ei ole vahvoista kipulääkkeistä, varsinkaan oxikodonia sisältävisyä sopinut yksikään ja perässä sitten tulevat kipulaastarit ja moni hermosärkylääke.
Sairaalassa koviin kopuihin sain lihaspistoksina lääkkeen, joka auttoi, muttei saa käyttää kuin pääasiassa sairaalassa, eli se oli siinä. Poistuessani olin jo muutamia päiviä käyttänyt Dolmedia varsin pieninä annoksina ja koin sen paremmaksi kui siihenastiset muut nimenomaan niihin kipuihin määrätyistä lääkkeistä, joihin Dolmedkin kuuluu.
En osaa tarkalleen sanoa kauanko olen sitä syönyt, mutten juurikaan enempää kuin 1.5 kk ja ihan ehkä viikko tms, sairaalasta pääsyni jälkeen aloin huomata vähäisen virtsan määrän, ummetusta, vaihtelevasti alentunutta verenpainetta, pahoinvointia, mutta myös oksentelua ja nivelten jäykkyyttä sormissa, päänsärkyä sekä turvotusta, samaan aikaan myös vuosiin ensimmäisiä kertoja olen saattanut nukahtaa jo kahdeksann- yhdeksän aikaan illalla, olen pääasiassa hermostunut, levoton ja ihan ääreispessimismin vallassa. Ennen en nukkunut juuri lainkaan, vaikka on Sirdaludia ja Rivatrila ollut vuosia käytössä, ADHD on diagnosoitu, mutta 15 vuotta sitten, mutta tiedä häntä, mikä oli syynä, että nyt olen ollut 5-6 vuotta ilman, hyvä lääke, valmistusmaa Tanska ja vain yhdellä apteekilla oikeus ollut myydä ja kerryttämään maksukattoa, joku sössi sen diilin, mikä on harmi, koska lääkkeestä myös apua kipuihin ja päivärytmissä pysymiseen.
Nyt olen jonkin aikaa nesteenpoistolääkettä ja vähentyneen virtsamäärän vuoksi ollut sitä vastaan ja halusin vuosia käyttämäni öääkkeen takaisin, minkä kyllä vieöäkin haluan, mutta katsoin vasta eilen Dolmedin vasta-aiheet sekä haittavaikutukset ja alkoi keltämättä pelottaa koko Dolmed!!!