Hei!
Mahtaisikohan joku osata selittää selkeästi ja melko laajasti, mikä mahtaa olla Kirkon kanta nykyään itsemurhiin?
Jos mahdollista, niin ottaisin mielelläni vastaan myös linkkejä mitkä koskevat tätä aihetta.
Kirkon kanta itsemurhaan?
11
2302
Vastaukset 11
- Caelum
Tämän lukemalla voisi moni asia selvitä:
http://www.evl.fi/kkh/ktk/80.htm - tosiuskovainen
Ainakin erään papin kanta oli, ettei itsemurhaa saa anteeksi, koska sitä ei ehdi katua..
Toisaalta kyllä sitä voi ehtiä katumaan.
Itse olen kuitenkin sitä mieltä, että kaiken saa anteeksi. - raamattu.
on eriasia saada selvyys raamatun kanta kuin että, mitä mieltä kirkko on asiasta. raamatusta raamatun kanta ja kirkosta kirkon kanta. tämä on siis vain huomio kun kumpaakaan en osaa varmasti selittää.
- Että Näin.
Jos kristinuskon keskeinen osatekijä eli "jumalan poika" Jeesuskin olisi pystynyt koska tahansa hyppäämään sieltä ristiltä alas, muttei hypännyt, niin eiköhän hän tavallaan itsarin tehnyt.
Kummaa siis että esim. USA:ssa itsemurhan tekeminen on ainakin aiemmin ollut laitonta, ellei ole peräti vieläkin. Ja hehän ovat olevinaan niin uskovaisia että.
Mutta mitä ihmeen väliä jonkun taikauskon käsityksillä on...? - jeesuksenlapsi
siitä vaan jos se on jumalan nimissä..
- yhjkjnhbvrtyu
Suomalaisen kirkon on pilannut kaksi suvakkipiispaa kai ne nyt itsaritkin hyväksyy,kun ne hyväksyy islamipaskatkin.
- Pahempipashka
He ovat ja kuulostavat oikeilta inhimillisiltä ihmisiltä. Sellaisilta, jolta sinä et kuulosta.
- kunhan_vastaan
"Itsemurha
Suomessa tehdään vuosittain noin 1000 itsemurhaa. Itsemurhaan päätyvän ihmisen voimat ovat loppuneet, eikä apua matkan jatkamiseen ole löytynyt. Kristillisen ihmiskäsityksen mukaan elämä on Jumalan lahja, jota tulee kunnioittaa. Itsemurhassa ihminen ottaa elämän omiin käsiinsä. Itsemurha on seurausta elämän vaikeuksista, usein masennuksesta, yksinäisyydestä ja toivottomuudesta. Vuosia kestäneet mielenterveyden ongelmat ja päihteiden käyttö usein edeltävät itsemurhaa.
Jos yksilö joutuu jollakin elämänalueella vaikeuksiin, hyvät ihmissuhteet kannattelevat. Itsemurhariski on läsnä niin kirkon todellisuudessa kuin muuallakin. Kristinuskon sanoma voi antaa toivoa toivottomuuden keskelle ja myös elämän synkimpiin hetkiin. "
Linkki: http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Itsemurha - avaruusolio
Ei itseään voi murhata, sillä se on yritystä huijata syyn ja seurauksen lakia
Itsarissa kuolee vain viaton ruumis ja itse jää kärsimyksineen ja tuskineen, joka sitten aikanaan ilmenee uudelleen syntyvässä lapsessa perisyntinä.
Me kannamme edellisten sukupolvien taakkaa, joka ilmenee tietottostamattomana perisyntinä
Jos me saisimme tekojemme seuraukset anteeksi, niin tuota perisyntiä ei olisi
Joten lunastusoppi on suurta huijausta, joka on olemassa vain pahan ikuistamiseksi, jotta uskonnon valta ihmimieleen säilyisi ikuisesti.
Myös ateismi on samaa uskoa.
Tuosta psykologisesta perimästä , eli perisynnistä voi vapautua vain maanpäällisessä elämässä, sillä kuoleman jälkeen se on liian myöhäistä.
ON YMMÄRRETTÄVÄ JA OIVALLETTAVA, että miksi ja minkä vuoksi se on menneisyydessä syntynyt, ja miksi se seuraa ihmistä sukupolvesta toiseen
Lunastusoppi ei ole Jeesuksen opetusta vaan sayoja vuosia hänen poislähtönsä jälkeen, hänen seuraajiensa vääristämää josta on tullut hallitseva antikristuksen oppi joka hallitsee maailmaa Hei -sicopath-
Kyselet kirkon kantaa itsemurhiin. Mietin, mitä kysymyksesi taustalla on? Onko elämässäsi kenties ollut itsemurhan takia kuollut ihminen, ja olet huolissasi hänestä? Vai koskettavatko itsemurha-ajatukset sinua itseäsi?
Jos, rohkaisen sinua välittömästi hakemaan apua lääkäriltä. Itsemurha-ajatukset on vakava merkki voimien loppumisesta, mutta niihin voi saada apua. Lääkärin lisäksi erilaisia keskusteluavun muotoja on esimerkiksi kirkon antamana http://www.kirkonkeskusteluapua.fi/ sekä tietenkin seurakunnista suoraan.
Vastaan kuitenkin joitain ajatuksia aiheesta yleisesti.
Itsemurha on aina äärimmäinen tragedia. Silloin ihminen on kokenut elämän ylivoimaisen vaikeaksi. Minun on mahdotonta uskoa, että esim. Jeesus arvostelisi taakkansa alle uupunutta. Paremminkin arvostelu voi kohdistua niihin olosuhteisiin, joista kyseisen ihmisen kärsimys on johtanut. Joku masentuu esim. kokemansa väkivallan seurauksena. Silloin hän on uhri, jota olisi kuulunut tukea enemmän.
Jokainen voi omassa elämässään miettiä, miten voi tukea niitä tuntemiaan ihmisiä, jotka tuntuvat nääntyvän elämän kuormiin. Usein pelkkä läsnäolo ja kuunteleminen on jo todella paljon, tai kärsivän ohjaaminen avun piiriin (esim. lääkäriin). Useimmat uupuvat, koska kokevat olevansa liian yksin. Älkäämme siis syyllistäkö itsemurhaa yrittäneitä tai siinä onnistuneita, vaan miettikäämme, miten estetään tilanteen vajoaminen epätoivoiseksi. Enemmän välittämistä, se on kristillisen etiikan luovuttamaton ohje.
Merja, diakonikirkko kieltää aina kaiken
joka vähentää verotuloja.
Tai estää hierarkisen valtakoneiston toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa611326Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää901017- 164927
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105864Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30853Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as25788Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒201772Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks45745Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93707- 27694
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu125685VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa43616- 61602
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.155601Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12585- 85548
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78530Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo187501- 55497
- 39495