omistaisin tälläisetpuolipitkät luonnonkiharat. Millaisia shampoita kannattaisi käyttää että hiukset eivät kuivuisi (arat kun ovat "söhertymään") ja mikä muutenkin pitäisi niitä hyvänä? entä millainen leikkaus sopisi? kaikki neuvot ja ohjeet otetaan vastaan! entäs värjäykset, huonontavat hiusten kuntoa? onko mahdollista että kiharat lähtevät kokonaan pois jossain vaiheessa?? :S
luonnonkiharat?
hann`
912338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei kai ne kiharat itsestään mihinkään häviä.Kokeile ainakin hiuksiin jätettävää hoitoainetta.Ite olen pitänyt pituuden olkapäille asti,ainakin mulle ollut helpoin vaihtoehto.
Jos lähdetään siis siitä, että et halua hiuksiasi föönillä tai raudalla suoristaa, vaan päästä vähällä ja saada kihara näyttämään nätiltä; Luonnonkihara on usein myös "luonnonkuiva", ei siis huonokuntoinen, vaan soheron ja kuivan näköinen ja tuntuinen. Oikeaoppisestihan se kaipaisi kosteusvoidetta, vaan sen hiuksiin laittaminen ei liene mitenkään viisasta, joten kannattaa hyväkuntoisuudesta huolimatta käyttää melko hoitavia shampoita ja selvittäviä hoitoaineita. Kuten edellä tuli, jätettävät hoitoaineet ovat myös hyvä ratkaisu, koska niitä on helpompi "annostella" enemmän sinne kuivimpiin latvaosiin. Malli onkin vähän makuasia. Vähimmällä tietenkin pääsee hyvin lyhyellä mallilla, mutta puolipitkässä ja pidemmässä kiharuus taas päästään hyödyntämään. Ehkä onkin niin, että huonoin/työläin malli on se pitkähkö lyhyt tukka, joka vaatii sitä suoristamista. Pitkähkö, latvoista hiukan kerrostettuna kihartuu kauniimmin kuin ihan tasapitkä. Nyt sitten ehkä siihen tärkeimpään juttuun luonnonkiharassa;
Pesun/hoidon ym jälkeen; Selvitä hiukset hyvin harvalla kammalla (heitä harjat roskikseen) Puristele liika vesi vielä pyyheliinaan, vältä ravistelemasta liikaa hiuksia. Laita hiuksiin muotoilutuotetta, jos hiukset on voimakkaan kiharaiset, jotain siloittavaa (usein nimellä Liss) jos taas kihara on laiskemmanpuoleista, käytä kiharoille hiuksille tarkoitettua tuotetta. Kampaa etuosa haluamaasi suuntaan ja p u r i s t e l e latvaa kiharoille. Älä kuivumisvaiheessa enää kampaile tukkaa vaan anna sen kuivua rauhassa, välillä latvoja puristellen. Kun tukka on kuiva, haro se s o r m i n läpi, jos vielä tuntuu liian söheröiseltä, hiero käsiisi hiusvahaa ja pyörittele latvoja sen avulla selkeiksi kiharoiksi. Erityisesti kiharoille hiuksille tarkoitettuja vahan tyyppisiä viimeistelytuotteita löytyy myös monista sarjoista, kysele kampaajalta. Muotoilutuotteet ovat siis tarpeen, vaikkei fööniä, rullia, rautoja ym käytäkään. Ja pahin moka on liika kampaaminen ja harjaaminen.
unohtu... Joo, kyllä luonnonkihara voi muuttua vuosien varrella. Itselläni kiharat tulivat piikkisuoraan tukkaan joskus murrosiässä, hiljalleen alkoi lainehtia ja parissa vuodessa päähän oli ilmestynyt kunnon "afro" :)). Iän myötä kiharuus on jonkun verran suoristunut, mutta edelleenkin kiharoille puristeltuna näyttää melko tiukalta permikseltä. Isäukon kiharat taas alkoivat suoristua, kun tukka alkoi harmaantua, hiljalleen muuttui sitten aivan valkoiseksi ja suoraksi. Ja olenpa nähnyt sitäkin, että harmaantuessaan suora tukka alkaakin kihartumaan.
kiitos todella, TODELLA paljon!
Minulla oli pienenä korkkiruuvitukka, parikymppisenä se alkoi suoristua huomattavasti ja nyt parinkymmenen vuoden jälkeen se tuntuu päivä päivältä kihartuvan taas lisää. Minusta se on tosi hieno, mutta sillä tuntuu olevan ihan omat aivot ja hyvin oikukas luonne - ikinä ei tiedä, miltä se päättää näyttää sen päivän, ja mikään shampoo, voide, suihke, haude tai tahna ei sen mieltä pysty muuttamaan. No, on se silti hieno. :)
Lunnonkihara on minulla pysynyt hyvin samanlaisena montakymmentä vuotta. Kihartumiseen tuntuu vaikuttavan eniten 1) niiden pituus 2) säätila ulkona. Kostealla tai sateisella säällä hiukset kihartuvat paljon enemmän kuin pakkasella tai kesäkuumalla. Ja mitä pitemmät hiukset ovat, sitä suoremmat. Pitkä hius vetää omalla painollaan kiharat suoriksi. Päältä hiukset myös ovat kiharammat kuin alta niskasta.
Minusta helppohoitoisin on tasapitkä polkkatukka. Päältä lyhyt ja niskasta pitempi malli on työläämpi, koska hiukset kihartuvat mihin sattuu, eivätkä niinkuin itse haluaisit. Helppohoitoinen on myös jokapaikasta lyhyt afro; pese ja ravista ja se on siinä.
haluan vain kysyä, että voiko sillä silkkisuoristuksella suoristaa esim. pelkät etuhiukset? ja pysyykö ne kosteallakin ihan suorana, ja sen jälkeen kun on pessyt ne? :)
Ittelläni on kans luonnonkiharat hiukset, mutta ne on hirveästi suoristunut, ja ne on vielä kamalammat ku mun aikasemmat korkkiruuvikiharat. Eli vaikka nyt teist tuntuis että teiän kiharat on iha hirveet, olkaa onnellisia niistä!!
Mullakin on luonnonkiharat. Ne ei oo mitenkään kauheet kikkurat, vaan noi ohimon päällä olevat hiukset on sellaset kikkurat sekä latvat on pikkusen kiharat. Mun hiuksia on tosi vaikee pestä, ne on ihan hirveen paksut, ja sellaset karheen tuntuset,sitte en tiiä millasta shampoota mun pitäis käyttää.osaisko joku kertoo mun hiuksille sopivan shampoon? Mun hiukset on paksut, kuivat, karheat ja ne menee niin helposti takkuun että joudun harjaamaan ne monesti päivässä, vaikka se ei hyvää hiuksille teekkään.
Se ärsyttää luonnonkiharassa että jos suoristat hiukset ja lähdet ulos ja siellä sataa, niin ne nousevat pystyyn.En myöskään osaa laittaa näitä kiinni. Osaisiko joku kertoa, minkälaisia kampauksia näihin hiuksiin saisi? Pituutta on noin kainaloon saakka.
Kiitos jo etukäteen jos autatte!