Tässä mielenkiintoinen juttu otsikkoon liittyen
http://www.nutritionadvocate.com/story/when_diets.html
http://www.nutritionadvocate.com/story/when_diets.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Haluan pudottaa muutaman kilon - ylimääräiset kilot näyttävät kertyvän vyötärölle.
Tässä esimerkiksi eilisen päivän ruokailuni - muut päivät olleet hyvin samanlaisia.Olenkohan syönyt liian vähän, kun vaa'an viisari edelleen näyttää 66 kg...?
aamulla: 2 palaa ruisleipää, vähän beceliä (40%) ja juustoa (5 %), teetä, kahvia, vettä
lounaaksi: keitto 350g (rasvaa 1,1%, 51 kcal/100g)
välipala: 1 banaani tai omena
illallinen: 2 palaa ruisleipää, beceliä (40%),teetä +
mustikoita pakastimesta ilman sokeria
Lisäksi pitkin päivää teetä ja joskus kahvia mustana
aika vähän syöt tolla kyllä pitäs laihtua!! taidat syödä muutakin mutta et mainitse sitä.. jos et tolla laihdu niin yritä syödä puolet vähemmän ruokaa ku ennen..
Kirjaan ylös kaikki syömiseni, joten epäilyksesi siitä, että söisin jotain muutakin, on turha. Ehkä viikko sitten vaan on liian lyhyt aika ja keho yrittää pitää "saavutetuista eduista" eli kiloista kiinni..?
Aion jatkaa tätä alle 1000 kcal/pv linjaa - jossain vaiheessa on pakko alkaa näkyä lukemissakin!
-6kg/7 viikossa ja olen syönyt kunnolla, mutta säännöllisesti.
Aamu:kahvia,ruis/kaurapuuro 2kananmunanvalkuaista,maitoa.
välipala 3h kuluttua:tonnikalaa, hedelmä
lounas:lihaa,kalaa ja vihanneksia/salaattia,maitoa
pala ruisleipää juustolla ja margariinilla
välipala marjarahkaa
Illallinen:kanaa,kalaa ja salaattia
Iltapala:voileipää ja teetä, marja tai ananasrahkaa
Joka ilta 30min-2h kävelylenkki.
Vettä ja kahvia pitkin päivää.
jumppaan kriittisiä kohtia pari kolme kertaa viikossa, painoilla ja ilman.
En laihtunut kun liikuin samalla tavoin, mutta söin vähemmän.Proteiini ruokavaliossa on antanut tuloksia paremmin.
Kuulostaa tutulta, vaikka vetäisi ilmaa, niin perse vaan levenee! Muutamia vinkkejä, jotka auttavat omalla kohdallani vähän. Tarkista syömäsi ruisleipäsi sisältö. Usein niissä on jopa 80% vehnäjauhoja. Pahapaha. Syö vain leipää, joska on oikeaa ruisleipää, eli max 1-2% vehnää, muuten ruista, merisuolaa ja vettä. Lisää ruokavalioosi parsa/kukkakaalia (ei sis juurikaan hiilareita), esimerkiksi välipalaksi. Rasvaa ei kannata ihan hillittömästi pelätä, elimistö OIKEASTI tarvitsee sitä jonkin verran, yritä nipistää hiilareista. Banaanissa ja omenassa on turhan paljon sokeria, kannattaa syödä vain puolikkaita hedelmiä. Syö vihersalaattia, ja lisää salaattiin kasviöljyä. Kun syö noikin vähän kuin sinä (tai minä), vitamiinien ja hivenaineiden saanti ravinnosta ei riitä, kannattaa siis muistaa lisäravinteet. Itselleni iski vuosia sitten bulimia, osasyynä pidän yleistä puutosta vitamiineista, hiven - ja kivnnäisaineista sekä oikeista rasvoista. Nyt en ole kärsinyt siitä helvetistä moneen vuoteen enää, vaikka en juuri enempää syö, laatu vain on parempi. Jos olet Kapha-ruumiintyyppiä (kuten minä), eli lihominen helppoa, laihtuminen ei, suosittelen astanga-joogaa liikunnaksi, polttaa todella tehokkaasti energiaa, ja sitä voi tehdä kotonakin alkeiskurssin jälkeen. Itse ainakin olen saamarin laiska liikkumaan, astanga ja ratsastus on kivoimpia, eivätkä kasvata lihaksia liikaa.
Itselläni lihaksien kasvu helppoa mutta läskin pois saaminen vaikeaa, mikä tietysti tekee minusta vielä tukevamman näköisen. Pitäisi keksiä tapa saada ihra palamaan helpommin tuosta päältä. ruokailu tottumusten muuttaminen auttoi vähäksi aikaa eli että syö sopivia annoksia usein. eikä "roskaruokaa".