Paljonko maksaa auton sisäpesu??

Jv

Sisältäen imuroinnin,penkkien pesun ja kiillotuksen sisältä??

8

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lars

      Esim. automaalla tais olla jotain 50e verhoilun pesu ja 40e sisäpuhdistus, kun joskus noita kattelin... On kyllä niin kallista, että imuroin ja putsaan mielummin itse...

    • Anonyymi00002
    • Anonyymi00003

      Tässä ketjussa huomaa hyvin, miksi auton maalauksen hintaan on mahdoton antaa yhtä oikeaa lukua.

      Yksi puhuu vanhoista markka-ajan hinnoista, toinen pelkästä pintamaalista ja kolmas oikeasta työstä, jossa mukana on purku, suojaukset, pohjatyöt, hionnat, mahdolliset ruosteet, maalaus ja lakkaus. Nämä eivät ole sama asia, vaikka kaikki puhuvat “auton maalauksesta”.

      Jos puhutaan oikeasti siististä lopputuloksesta, niin suurin kustannus ei yleensä ole itse maali vaan työ. Juuri pohjatyöt ratkaisevat paljonko homma maksaa ja miltä auto näyttää vuoden päästä. Halpa hinta voi näyttää hyvältä vain siihen asti, kunnes lakka alkaa irrota tai ruoste puskee takaisin läpi.

      Siksi en itse lähtisi tuijottamaan yksittäistä kommenttia tyyliin “tonnilla selviää” tai “maksoi 400 euroa”, koska ilman tarkempia tietoja ne eivät kerro juuri mitään. Olennaisempaa on kysyä:

      onko kyse osamaalauksesta vai koko auton ylimaalauksesta
      tehdäänkö ruoste- ja pohjatyöt kunnolla
      vaihtuuko väri vai pysyykö sama
      puretaanko listoja, kahvoja, valoja tai muita osia
      tavoitellaanko käyttöauton siistiä pintaa vai oikeasti viimeisteltyä jälkeä

      Juuri tällaisissa töissä kilpailuttaminen kannattaa erityisen paljon, koska hintaerot voivat olla todella isoja ja myös työn sisältö vaihtelee paljon. Halvin tarjous ei aina ole halvin, jos siitä puuttuu puolet työvaiheista.

      Auton maalauksen hintaa ja tarjouksia voi vertailla täällä:
      https://paljonkomaksaa.fi/hinnat/auton-maalaus

      Tuolta saa paremman käsityksen siitä, mikä on järkevä hintataso omaan tilanteeseen, eikä tarvitse arvailla vanhojen keskustelujen tai yksittäisten heittojen perusteella. Tämä on juuri niitä töitä, joissa kilpailutus voi säästää paljon rahaa ja samalla välttää huonon lopputuloksen.

      • Anonyymi00005

        Et sitten ymmärtänyt lukemaasi. Eihän tässä edes ollut auton maalauksista kyse.


    • Anonyymi00004

      Ei kai nyt sisustusta kannata kiillottaa, kojelautakin heijastaisi kaikki tuulilasiin, penkki olisi niin liukas että ukko lentäisi kyydistä jos ei olisi turvavöillä sidottu kiinni, jne.

    • Anonyymi00006

      Huom! Aloitus on lähes 23 1/2 vuotta vanha!

    • Anonyymi00007

      hyi joku ämpärimuovinen rasvaisen näköinen kiiltävä sisustus, kojelauta ja ovipahvit, yök. Jobbarit voitelee kaiken kiiltäväksi jollain paskalla, näyttää tosi feikiltä ja naurettavalta.

    • Anonyymi00008

      Mulla aika sujuva konsti jos käytössä on paineilma ja imuri.

      Ovet auki ja reilulla paineilmalla puhaltaa pölyt ja roskat autosta ulos (tietty isommat roinat ja roskat kerää ekana käsin). Sitten imurilla sipasee penkit ja lattiat. Loput pyyhkäsee kosteella rätillä tarpeen mukaan.

      Aikaa menee 10-20 min.

      Jos verhoiluita haluaa pestä märällä, siihen tarvitaan märkäimuri ja verh.suulake tai verhoilupesuri. Kotikäyttöön soveltuvia saa alle satkulla tai vuokraamalla. Tyhön menee 20-60 min, tapauksesta riippuen, eikä noin normikäytössä tartte tehdä kuin joskus abt. kerran 2-5 vuodessa.

      Kevyet tahrat saa ihan vaan sumupullolla ja harjalla/sienellä. Lopuksi kuivalla liinalla. Tai sitten näillä vaahtopesuaineilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      89
      2838
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2742
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2335
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      73
      2269
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      79
      2202
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      139
      2068
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      26
      1826
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      406
      1802
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      113
      1742
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1544
    Aihe