hiusväristä

Moi!
Värjäsin hiukseni viikonloppuna mustanruskealla hiusvärillä ja tulos oli ihan pikimusta. En tykkää, vaan on jotenkin liian kovan näköinen. Oon pessyt jo muutaman kerran, mutta mitään haalistumista ei ole tapahtunut. Auttaako mikään kotikonsti?? Sitruunavesi tms?? Toisen merkin mustanruskeasta tuli todella kaunis ja "pehmeämpi" väri. Miks onkin niin, että kestoväritkin aina haalistuu tosi nopee, mut sen kerran kun tulee epämieluisa tulos niin väri ei varmaan lähde kulumallakaan..Kiitokset kaikista neuvoista!
3299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Syynä tuohon liian mustaan väriin voi olla se,että hiuksessa on liian monta kerrosta väriä päällekkäin ja se muuttuu tämän takia liian tummaksi (tämä on mahdollista jos siis värjäät kestovärillä joka kerta myös pituudet ja latvan).
Tämän takia kannattaa aina värjätä vain tyvi kestovärillä ja laittaa latvaan joko kevytväri tai sävyte.
Värin saat pysymään pidemmän aikaa hyvän näköisenä käyttämällä shampoita ja hoitoaineita jotka sisältävät väripigmentttejä. Sinun tapauksessasi kannattaa käyttää ruskealle hiukselle tarkoitettuja tuotteita. Näitä löytyy esim. goldwell:lta ja Cutrin:lta.
Eipä tuon värin "haalistumiseen" ole juuri helppoja kotikonsteja (paitsi ehkä kesä auringon paiste,mutta siihen on vielä pitkä aika =)).

Äänestä
  • moi mulla on kans ongelma mie blondasin eilen hiuksia ja arvaa minkä väriset niistä tuli sini valkoset vähäks potuttaa niistä piti tulla valkoset eikä siniset mikä avuksi mulla oli aika vaaleet hiukset ennestään mut nyt ne on tosi karmeen väriset en enää käytä tota hius väriä.

    Äänestä

Eipä taida sitruunavesi auttaa..Mutta kokeileppas sellaista että ostat vaalennusainepaketin,sekoitat sitten sen sekaan lämmintä vettä loraus ja vielä shampoota.Teet siis niistä seoksen.Se saa olla aika ohutta.Sitten peset sillä hiukset ja pyörittele hiuksissa pitempään kuin normaalissa pesussa.
Väriä pitäis irrota jonkun verran.Kato kuitenki että tuota massaa on jokapuolella.Sen voi antaa vaikuttaakkin jonkuaikaa,mutta älä mene sen kans saunaan.Pidä tasaisessa lämpötilassa.Sit vain hoitoaine lopuksi päähän.
Tääkään ei oo mitenkään varma keino,mutta se on kuitenkin paljon miedompi kuin esim värinpoistot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liian musta!!! kirjoitti:

Moi!
Värjäsin hiukseni viikonloppuna mustanruskealla hiusvärillä ja tulos oli ihan pikimusta. En tykkää, vaan on jotenkin liian kovan näköinen. Oon pessyt jo muutaman kerran, mutta mitään haalistumista ei ole tapahtunut. Auttaako mikään kotikonsti?? Sitruunavesi tms?? Toisen merkin mustanruskeasta tuli todella kaunis ja "pehmeämpi" väri. Miks onkin niin, että kestoväritkin aina haalistuu tosi nopee, mut sen kerran kun tulee epämieluisa tulos niin väri ei varmaan lähde kulumallakaan..Kiitokset kaikista neuvoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu