Pystyykö laulajan äänen feidaa..

..mp3selta. Siis että saisi edes vähän sitä laulajan ääntä pienemmälle. Ei haittaa vaikka loput musiikista kärsii hiukan. Voiko jollain ohjelmalla vähän experimentoida tota ?
2210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos sulla on WinAmpin vanhempi versio, (3.0:aa vanhempi. Siihen ei tietääkseni ole saatavana?) hae Vocal Remover plug-in [vain +/- 200 kiloa] WinAmpin sivuilta tms. Löytyy Googlella noita sanoja käyttämällä. Lisää vielä sana "download". Samalla idealla löydät itse WinAmpin, ellei sinulla sitä ole.

Plug-in pitää talletta WinAmpin kansioon "plug-ins" tai jotain sinnepäin. Ja se pitää aktivoida päälle asetusvalikosta, ohjeet sivuilla.

Säätimellä voit feidata laulua 0-100 %. Toimii vaihtelevalla menestyksellä ja biisistä riippuen. Feidaa paremmin Wavit kuin mp3:set. Stereoäänen laajennus auttaa myös. Perustuu siihen, että vasen(V) ja oikea(O) kanava on kumpikin jaettu vielä kahtia (v ja o). VR feidaa V/o ja O/v, siis molempien sisemmät kanavat, eli ns. keskimateriaalin. Jos laulua ei ole miksattu aivan keskelle, tai se on muuten balansoitu "leveäksi", musa menee totaaliseksi mössöksi.

Tekee pääsääntöisesti saundeista tosi ontot, sekä hävittää bassot tai rummut. kitarat ja syntsat taas voi huutaa aivan sikana. Kannattaa yrittää säädellä ekvalisaattoria ja balancea aika runsaasti.

100 % feidausta ei kannata yleensä tehdä, koska 50-70 % feidaus hiljentää äänen niin ettei se kuulu oman laulusi alta. Jos se on ylipäätään poistuakseen.

Valitettavasti, toimii hyvin erittäin harvoin.

Muitakin on, mutta eivät ole sen parempia.

OKe

Äänestä

Polttosofta Nero sisältää karaokefiltterin.
Poistaa alkuperäisestä äänitystekniikasta riippuen
vokalistin ihan mukavasti. Hiukan tulee taustamusaan kaikuefektiä, mutta kelpaa kotikaraokeen.

Vokalistin feidaushan perustuu siihen, että yleensä levytettäessä se miksataan stereoavaruuden keskelle. Filtterissä molempien stereokanavien keskitaajuudet käännetään vastakkaisvaiheisiksi ja summataan keskenään. Näin kanavien keskelle miksattu vokalisti katoaa. Muut soittimet
on yleensä miksattu stereokuvan sivuun, joten ne eivät kumoudu tai kumoutuvat vähemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeGa kirjoitti:

..mp3selta. Siis että saisi edes vähän sitä laulajan ääntä pienemmälle. Ei haittaa vaikka loput musiikista kärsii hiukan. Voiko jollain ohjelmalla vähän experimentoida tota ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu