Olen 9 pv syönyt busparia annoksella 15 mg. Olen kokoajan vaipunut syvemmälle epätodelliseen oloon.Koulu meinaa jäädä kesken enkä jaksa elää. Tarkkailen itseäni aivan ulkopuolelta ja olo on sekavan tuskainen.Kaikki on kuin syvässä kuilussa tai verhon takana. Olen menettänyt itsetuntoni ja luottamukseni kokonaan ja pilaan kaikki sillat ja linkit muihin ihmisiin ja ulkomaailmaan.
Korostan että minulla ei ole KOSKAAN ollut tällaista enkä sairasta Skitsofreniaa tms. Minulla on diagnotisoitu masennus/ ahdistus aiemmin. Nykyisin se on enemmän kääntynyt ahdistuksen puolelle.
Lopetin viime vuonna masislääkkeet sivuoireitten takia ja pärjäsin melkein ilma. Halusin kuitenkin alkaa Busparin koska oletin sen nopeuttavan selviämistäni kuiville vesille. Mutta nyt kävikin just päin vastoin!
Mitä teen viikonlopun varalle? Päivääkään en kestä enää. Lopetanko käytön?
Korostan että minulla ei ole KOSKAAN ollut tällaista enkä sairasta Skitsofreniaa tms. Minulla on diagnotisoitu masennus/ ahdistus aiemmin. Nykyisin se on enemmän kääntynyt ahdistuksen puolelle.
Lopetin viime vuonna masislääkkeet sivuoireitten takia ja pärjäsin melkein ilma. Halusin kuitenkin alkaa Busparin koska oletin sen nopeuttavan selviämistäni kuiville vesille. Mutta nyt kävikin just päin vastoin!
Mitä teen viikonlopun varalle? Päivääkään en kestä enää. Lopetanko käytön?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleensä ahdistus pahenee ensin lääkkeen aloitusvaiheessa ja sen jälkeen alkaa helpottaa. Pyydä vaikka joku seuraksesi, jos aiot jatkaa lääkkeen käyttöä, kunnes pahin ahdistus helpottaa. Pitäisi mennä ohi pian. Tai kysy lääkäriltäsi ohjeita.
En ottanut tänään enää Busparia. Käytin siis 9 pv. Milloinka voisi odottaa olon helpottavan? Tänään ei ole ollut enää fyysisiä oireita muita kuin pahoinvointi. Muuten pää on ehkä hitusen selkekämpi. Tosin vieläkin olen vähän säikähtänyt ja mietteliäs menneistä päivistä, minkälaisia tuntemuksia oli.
Katsoin parhaammaksi lopettaa koska pärjäsin suht hyvin ilman mitään lääkettä.
Luulin tämän lääkkeen olevan kevyempi kuin aikaisemmin käyttämäni masennuslääkkeet?? Lääkäri sanoi ainakin niin että tämä on vaaraton ja kevyt lääke.
Ei kyllä tuntunut siltä. Mistään muusta lääkkeestä en ole tullut työkyvyttömäsi niin kuin tästä.
En varmaan saa enää mitään lääkettä miekkarista kun lopetin tämän....mutta so What?
milloin voin olettaa olevani vapaa tästä läkkeestä...eli milloin on viimeisetkin aineet poistuneet verestä?
Otin siis 9 päivää tota lääkettä ja perjantaina viimeiset 15 mg. *vieläkin on omituinen olo mutta ei enää niin synkeä
n. 1vk siinä voip mennä vaikka puoliintuminen/poistuma on jo tapahtunut mutta jos jatkuu "paha-olo niin kantsii miettii jonkun muun lääkityksen tarvetta lähinnä ajatellen oireitasi koska ei kaikki aina johdu käyttämästäsi lääkkeestä ja sen sivuvaikutuksista vaan taustalla oleva sairaus vaikuttimena myös otetava huomioon mutta kuitenkin jos helvetilliset vaikutukset jostai tropista tullee vrt. aik. olo-tila niin harkita kannattaa ainakin lopettamista ko. lääkkeen osalta...