Muun lihaksiston ohjelma on aika kunnossa, mutta selkälihasten liikkeet on vielä hakusessa. Kyselisin mitä 3-jakoseen (kolme treeniä - vapaa) kannattaisi ottaa selkäliikkeiksi ja mitkä liikkeet vaikuttavat samoihin selänosiin, eli niitä voisi vaihdella vaikka joka toinen treenikerta.
Ajatuksena on seuraava:
1. liike: Kulmasoutu käsipainolla/levytangolla
2. liike: Alataljaveto
3. liike: Ylätaljaveto eteen/taakse
Kotisalissa treenaan ja mahdollisuutta varsinaisiin leuanvetoihin ei ole, joten ylätaljavetoja olen korvaavina liikkeinä käyttänyt.
Hartiat eli epäkkäät olen vielä tehnyt selkäpäivänä lopuksi, ja liikkeenä olkapäiden kohautukset.
Alaselkää teen sitten joka treenipäivä vatsan kanssa, mutta eri aikaan kuin varsinaisen painoharjoittelun.
Laittakaapa siis noita hyviä selkäliikkeitä lisää, ja sen minkä liikkeen korvaavat.
Selkätreeni - parhaat liikkeet
jamiskis
7
5118
Vastaukset
- Melvin
1.Mave
2.Kulmasoutu
3.Ylätaljo
4.Ala-talja
5.T-bar row- dfk
1.Mave
2.Kulmasoutu
3.Leuanveto
1. Mave
2. Alatalja v-kahva
3. Ylätalja eteen- numerouuno
Kokeileppas myös pystysoutua. Kapeammalla otteella liike ottaa epäkkäisiin, leveämmällä olkapäihin.
- leukoja
- kieppi yms voimistelu perusliikkeitä
- leuanveto leveällä myötäotteella, tanko niskan eteen/taakse
jos ei noita jaksa tehdä niin aika turhaa on "machoilu" yläselän lihaksilla... alaselässä 2nikaman kuluma ja välilevy pullistuma ni löytyisikö jotain hyviä treeni ohjeita siihen kiitos
- munkki paavo
Murkulan vippi
Extreme tempaus
Hilan vitkutus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801