näytti manuaali vaaka (ainut ehjä) aamulla. Olen 184 cm, joten laihdutettavaa on . Onko kellään tietoa onko paljon kehuttu efedriini maineensa veroinen. Ovat kirjoittaneet,pudottaneensa jopa 4-5kg viikossa sen kummemin liikumatta taikka edes sen kummemin ruokaa pihistämättä. Efedriini kuulemma polttaa rasvaa automaattisesti, tiedä häntä. Olen ollut dietillä 4kk ja painoa lähtenyt 2,5 kg en ole tähän vauhtiin tyytyväinen, voiko efedriiniä pyytää omalta lääkäriltä, on monesti käskenyt pudotta painoa, minkä kyllä ymmärtää.
178 kg
180,5 kg
9807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei ole mitään poppaskonsteja millä laihduttaa! Vaan se eetä kulutat enemmän kuin syöt. Ja kerran sulla on tota painoa noin paljon, niin varmaan sä syötkin ihan reilusti ja liikut vähän, joten sulla paino varmaan tippuu helposti kun vähän vähennät syömisiä ja alat liikkumaan päivittäin. Yleensä painon pudottaminen on sitä helpompaa mitä enemmän painoa on. eikun vaan kaikki makeet ja rasvaset pois ja lenkille! Paljon salaatteja, Esim.puolet lautasesta aterialla, niin eiköhän se siitä.
No kuule sulla on paino niin valtavissa lukemissa, että laihtuisit varmaan ihan pienelläkin ruokamäärän muutoksella. En missään tapauksessa kehota mitään apuaineita maistelemaan.
Suosittelen lääkäriin menoa, niin saat terveelliset ohjeet aloittamiseen. Sinulla on painoa niin valtavasti, että laihdutus on aloitettava ehdottomasti oikein.
Ennen lääkäriin menoa voisit vaikka kirjata kaiken syömisesi muistiin. Tällä tarkoitaan joka ikistä ruokapalaa, jonka pistät nielusta alas. Todennäköisesti itsekin yllätyt ruokamäärästä.
Tsemppiä vaan, mutta älä nyt vaan missään tapauksessa mitään efedriinejä tai mitään muutakaan "laihdutusvalmistetta" mene hankkimaan.
Olen lähtenyt lähes samoista lukemista ja alussa tippui 10kg/kk, joten olet metsässä ruokavaliosi kanssa. Olisi hyvä jos laittaisit näytille mitä syöt päivittäin niin täällä viisaat kyllä osaa kommentoida. Ja se liikunnan osuus on kyllä monta kertaa suurempi kuin vain se painonpudotuksen edistäminen, sillä se lisää pitkällä aikavälillä motivaatiota ja henkistä virkeyttä. Ohessa linkki omaan historiaani.
Tänään 102kg
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000656&posting=22000000014677352
olen painossa kanssasi enkä tahdo saada millään hommaa käyntiin, siis laihtumista.
Kulutus tässä kokoluokassa on lähellä 4000 Kcal luokkaa noiden laskureiden mukaan, mikä ei pidäpaikkaansa, koska liikunta on varmaan vähentynyt siitä mitä on pienemmillä.
Jos painaisit 100 kg, niin (jos olet mies kuten oletan) niin enegiatarve olisi 2600 Kcal tasoa, ja naisella 2000 Kcal tasoa. Sinun pitäisi putsata nykyisestä ruokamäärästä 1000 Kcal pois, niin pääsisit vähitellen 100 kg:n painoon.
Miten on, itse olen noin 2000 Kcal:n ruoka"valiolla" enkä saa juuri mitään pois. (Ongelmani on lipsuminen ja syöpöttely) Missä menet nyt itse?
Puhu sen lääkärin kanssa tilanteesta, jos sillä on alalta hyvät tiedot. Sitten tarvitset myös ravitsemusterapeuttia, jos sellaisen löydät. Tee hänelle tosiaan ruokapäiväkirjaa etukäteen, se nopeutta prosessia. Merkkaa aika, ruoka ja määrä ja jos tiedät, kalorit. kaikki, rehellissti. Itseäänkin voi huijata, mutta asiantuntijoita ei kannata.
Sitten sinulla on varmaan kohonnut sokeritaso. Mene siis diabeteshoitajan luokse, jos sellaien löydät, ja löydäthän sinä. He ovat aika velhoja näissä asioissa.
Tarvitset kaiken avun mitä on, jotta saat pysyvän tuloksen aikaan! Jojoiluun ei ole varaa eikä syytä, koska isompia vaakoja aina löytyy, jos ei hommaa saa hallintaan.
Aloita liikunta harrastustesi ja mahdollisuuksien mukaan. Ei juoksua eikä joukkuepallopelejä, koska ne rikkoo paikat. Eikä kaunoluistelua. Kävelyä, sauvoin tai ilman. Golfia. Kesällä soutua ja ruohonleikkuuta. Kuntopyörää ja -salia. Uintia, mitä vain. Se liikkuminen on pirullista alussa, mutta
muista: Vauhti tappaa, ei matka. Siis pitkälle, ja omaan tahtiin. Kun voimat loppuu, sitten paluumatka, omaan tahtiin. Ei eväitä lenkille eikä kaljarahaa. Ai niin, alko ja olut olisi hyvä saada pois. ja tupakki, kun lenkkeily alkaa. Toivottavasti sulla ei näitä riesoja olekaan.
Tee hyvää ruokavaliota itsellesi loppueläksi, älä tee laihdutuskuridieettiä. Et varmaan halkua tätä hommaa tehdä kuin kerran.
Jos lääkäri suo, ota Reductiliä. Jos ei suo, ota Xenicalia. Joudut syömään niitä ainakinaluksi ilman KElakorvausta, mutta se on elämäsi parhaita sijoituksia. Xenical muistuttaa liian rasvan syönnistä.( Osta samalla vessaharja) Kun ruoan määrää vähentämättä voit syödä aterian yhteydessä 4 Xenicalia päivässä ilman vessan pesua, olet saanut rasvan syönnin oikeisiin suhteisiin.
Jos on ongelmia tai kysymyksiä, krjoita tälle palstalle. Meitä auttajia vertaisissa on.
Se oli paras mitä olen tällaista lukenut.
Saako sitä lainailla julkisesti, koska se voisi eri yhteyksissä olla kannustus? Olethan pannut sen julkisesti nähtävillekin.
Ainut asia johon puutun, ei johdu sinusta. Se on kulttuurikysymys, ja mielestäni virhe ja jäänne pulakaudelta.
Kirjoitit että palkitsit itseäsi pizzalla. Toki aina joskus voi roskaruokaa syödä, mutta yleisesti ruoan käyttäminen palkintona ajaa sen meidän arvomaailmassa väärään lokeroon, ja kun se kyldyyrisidonnaisesti kohdistuu myös lapsiin, he oppivat siihen, että ruoka ei ole luonnollinen "energian tankkaus" vaan sillä voi itseään palkita. Näin oli, kun ruoasta oli pula, mutta ei ole enää. Myös laihdutuskuureilla olen usein itte sortunut siihen, että palkinnoksi ja"kokeeksi" syön rasvaista, ja tulee olo, että "tämänhän hallitsen", ja sitten lipsuu..Vrt tupakki ja viina: nollalinja, kun on lopettanut.
Kiitos siis ehdottoman hyvästä jutusta. Onnea ja Intoa jatkoon.
(Olin kirjoittanut tuon seuraavan jo ennen kuin luinjuttusi ja tein tämän. Olemme aivan samoilla linjoilla.)
...julkista tekstiähän se on. Tuosta pizzajutusta sen verran että en pidä erillisiä herkuttelupäiviä viikossa tai edes kahdessa, vaan olen luvannut itselleni sellaisen pizzan muodossa aina kun kymppi tärähtää rikki. Minulla se toimii ja jo seuraavana päivänä ollaan takaisin ohjelmassa. Pysyn siis ohjelmassani koska se minulla toimii ;)
en sitä tarkoittanut että sinun siitä pitäisi luopua. Julistajan sivupersoona vaan iski taas.
Minä sinun tilanteessasi menisin seuraavasta kympistä syömään sisäfilepihvin, joisin konjakin ja poltaisin ison sikarin.
Lähdetään nyt vaikka siitä etten ole missään nähnyt myynnissä vaakoja jotka edes ulottuisivat tollaseen painoon.
niitä vaakoja on, ei vaan ihan joka kaupassa. Olen nähnyt sellasen joka menee 300kg saakka 100 g tarkkuudella. Siinäpä tavoite saada se täyteen!