PROTEIINIPATUKAT

HERKKUA!

Käytättekö proteiinipatukoita esim. karkkien korvikkeena?

Minä olen jäänyt niihin koukkuun. 1-2 sellaista 35g patukkaa tulee viikossa syötyä kun tekee mieli hyvää.

9

4476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne on?

      ja mistä niitä saa? Onks niissä paljon kaloreita ja rasvaa? itse laihdutan ja olen koittanut miettiä et mitä voisim syödä kun tekee mieli makeeta, ei viittis tavallisia suklaapatukoita syödä...

      • niitä saa

        itse olen prismasta ostanut, mutta varmaan myös muista isoista kaupoista saa..

        makuja on monia, suklaa, mansikka, vanilja, toffee, pähkinä jne.. :)

        tämän minkä itse viimeksi söin oli toffeenmakuinen ja suklaakuorrutus päällä.
        patukka 35g
        116 kcal
        10,9 proteiinia
        13,3 hiilareita
        3,9 rasvaa

        JA HYVÄÄ OLI, NAM!
        KYLLÄ ne minusta ainakin ovat terveelisempiä kuin suklaapatukat!


      • EDELLISEEN
        niitä saa kirjoitti:

        itse olen prismasta ostanut, mutta varmaan myös muista isoista kaupoista saa..

        makuja on monia, suklaa, mansikka, vanilja, toffee, pähkinä jne.. :)

        tämän minkä itse viimeksi söin oli toffeenmakuinen ja suklaakuorrutus päällä.
        patukka 35g
        116 kcal
        10,9 proteiinia
        13,3 hiilareita
        3,9 rasvaa

        JA HYVÄÄ OLI, NAM!
        KYLLÄ ne minusta ainakin ovat terveelisempiä kuin suklaapatukat!

        Löytyvät urheiluosastolta!
        Karkkihyllyltä turha etsiä niitä :)


      • noi
        EDELLISEEN kirjoitti:

        Löytyvät urheiluosastolta!
        Karkkihyllyltä turha etsiä niitä :)

        arvot niinku yhestä 35 gramman patukasta vai ton verran sadassa grammassa? siis on yhessä patukassa rasvaa toi 3.9 siis siinä 35:ssa grammassa Niin ja onks sitä energiaa ton verran yhessä patukassa vai sadassa grammassa?


      • patukassa
        noi kirjoitti:

        arvot niinku yhestä 35 gramman patukasta vai ton verran sadassa grammassa? siis on yhessä patukassa rasvaa toi 3.9 siis siinä 35:ssa grammassa Niin ja onks sitä energiaa ton verran yhessä patukassa vai sadassa grammassa?

        siinä 35g patukassa oli nuo lukemat.
        niitähän on tosi paljon erilaisia, ja kaikissa on tuoteselosteet


    • onkelmia

      jotakin urheilijoiden tai bodareiden erikoisjuttuja, joissa on kamala energia ja proteiinia lihasmassan kasvattamiseen.Kaloreita lähes sama kuin normaaleissa suklaapatukoissa, jotka on rasva/hiilihydraattimällejä.
      Kun noissa patukoissa ei yleensä ole sitä kalorimäärää, niin jo se käyttötarkoitus patukoissa sanoo sen ettei ole syytä syödä kuin esim maratonin ennakko tankkauksessa tai keskellä, kun kaikki energia on pihalla, siis hiilaripatuikoita,eli suklaapatukoita. Proteiinipatukoita vain jos haluat bodaajaksi ja treenat tuntitolkulla salilla.
      Ajatelkaas, yksi Fazulapa, joka on aika "kevyen" tapainen tuote on yli 50 Kcal! Ihmettelen miten siihen mahtuu. Jos pussi on 300 g, on se yli tuhat Kcal!!
      Ainut vähän kevyempi noissa on Suffeli. Sekin kannattaa ostaa yksitellen, ei pussissa, ettei määrä pilaa koko herkkuhetkeä.

    • ........

      Kyl niitä voi muutkin vetää kuin himourheilijat. Ne ovat terveellisempiä kuin normaalit suklaapatukat ja niissä on vähemmän energiaa kun niitä oppii vertailemaan ja haeskelemaan. Ainoa miinus on niiden hinta, joka on KOVA. Sellanen EasyBodyn- patukka, joita juuri saa myös suurimmista marketeistakin on n.1,20-1,70€/35g. Proteiinipatukoita voi netissä haeskella esim. pakkotoistosta yms. foorumeilta, joissa on valikoimaa.

    • niitä...

      ...välillä myös välipalan ja aterian korvikkeena, jos en ehdi/pääse syömään. En ole niitä käyttänyt herkutteluun. Mutta koska niissä on hyvässä suhteessa kaikkea, niin on ne parempia makean himoon kuin muut "herkut".

      Proteiinipatukoissa on se juju, että niissä proteiini ja hiilarit on nopeasti imeytyvässä muodossa ja hyvässä suhteessa, jolloin urheilija saa niistä nopeasti palautuksen rankan treenin jälkeen ja siis mm. välttyy lihaskatabolialta="energiavaje syö lihasta". Niitä käyttävät kaikki suhteellisen kovaa urheilevat, eivätkä ainoastaan bodarit. Enemminkin voisi sanoa, että kaikki muut kuin bodarit käyttää noita, koska bodari ei välttämättä tarvitse hiilareita palautukseensa (riippu bodarista). Tämä oli vastauksena edelliselle vastaajalle.

    • tomppa

      Duunissa on pöytälaatikossa lähes aina tommosia, erinomaisia kun läheskään aina ei ehdi lounastamaan. Esim. Mega Pro 50 sis. 50g proteiinia ja 350kcal, helvetin hyvä suhde ja maapähkinävoin makuinen on myös todella hyvää (eikä niin makeaa kuin jotkut Marssit tms, yök)

      Kyllähän se nimittäin niin on että proteiini ja rasva sen nälän poissa pitää, valkoisella leivällä ja pastalla ei tarvi kuin kerran pieraista ja taas on nälkä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1458
    Aihe