Joo oon ihan aloittelija tällä tietokonepuolella
vaikka ikääkin jo on sopivasti.
Saanko laitettua Linuxin tähän nykyiseen koneeseeni jos niin haluan.
Tässä on windows xp ja olen lukenut, että Linuxiin ei tule viruksia.
Miten siis ladata Linux? Kannattaako liityä Linuxperheen jäseneksi???
Miten saan Linuxin koneelleni
7
749
Vastaukset
- Star Mule
Tervetuloa linux-joukkoon! Tietokoneesi ominaisuuksien kertominen auttaisi asiaa mutta mikäli kyseessä on edellisten 2-4 vuoden aikana ostettu tavallinen PC niin tod.näk. kaikki yleisimmät linux-jakelut toimivat koneessasi.
Jos pääasialliset kokemukset ovat Windowsista niin on hyvä huomioida, että monet asiat hoidetaan linuxissa toisella tavalla. Yleisenä ohjeena toimii se, että linuxissa on lähes rajoittamattomat mahdollisuudet vaikuttaa tietokoneen ja komponenttien toimintaan. Tämä voi olla hyvä asia jos haluat tehdä jotakin erityistä ja tiedät mitä olet tekemässä. Vapaus tarkoittaa kuitenkin myös sitä, että linux-jakelut eivät samalla tavalla ohjaa (tai "holhoa") käyttäjää kuin esim. Windows.
Windows kannattaa tämän johdosta ainakin aluksi jättää tietokoneelle. Jos koko kovalevy on yhtenä isona osiona niin Windowsilla kannattaa levy ensin eheyttää (System tools -> Defragmenter). Tämän jälkeen linux-asennus osaa ottaa tilan kovalevyn tyhjältä alueelta.
Linuxissa on yhteinen näkymätön ydin muita osia. Linux-käyttöjärjestelmän "kuorrutus" vaihtelee eri jakeluissa. Aloittelijalle helpoimpia jakeluja ovat esim. Mandriva tai SuSE / OpenSuSE. Tuo paketti imuroidaan koneelle ja poltetaan sitten tyhjälle levylle esim. Nerolla (Win:lla). Imuroiminen onnistuu esim. täältä:
http://linuxonly.info/download/- kokeilenpa tota
joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
Kokeilen tuota kiitti - saa ohjeita
kokeilenpa tota kirjoitti:
joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
Kokeilen tuota kiittialottelevalle uudelle Ubuntun käyttäjälle.
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi - Star Mule
kokeilenpa tota kirjoitti:
joo mulla on aivan uusi kone mutta Linux houkuttaa.
Kokeilen tuota kiittiHei. Uuteen koneeseen käyvät varmasti kaikki jakelut. Joihinkin ihan uusiin komponentteihin voi olla rajoitetumpi tuki mutta pääasiallisesti varmasti toimii ihan hyvin.
Tuo alla mainittu Live-CD:n kokeileminen olisi varmasti ihan hyvä juttu. Sillä pääsee näkemään, millainen linux-ympäristö asentamisen jälkeen suurinpiirtein olisi. Sensijaan yllä mainittua Ubuntua en kyllä aloittelijalla suosittelisi (tämä on vain minun mielipiteeni, kyseessä on mainio jakelu mutta ei aloittelijan valinta).
vaikka ensin nk. LiveCD:tä, eli CD levyltä ajettavaa Linux jakelua, niin aluksi ei tarvitse asentaa mitään ja samalla saat ihmeteltyä mikä jakelu miellyttää eniten silmääsi!
- Windowsista Linuxiin
Perustietoa Linuxista:
Windowssista Linuxiin ABC
http://tapsa.terae.net/linux/ - jussi
minulla oli viime kesänä samanlaisia ajatuksia kuin sinulla. Hankin Susen. Ostin nyt uuden tietokoneen ilman käyttöjärjestelmää ja laitoin siihen Linuxin. Huomasin että en tee mitään Windowsilla. Kokeile ainakin Linuxia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505659Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444352Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1443806Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913630Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702854Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052497Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561816Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut401739Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2261656Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä331431