Ajattelin alottaa tälläsen vähän hiilihydraatteja dieetin mutta ongelmana on se et mitä ruokia saa sit syöpötellä ? voisko joku kertoa lisää tästä dietistä ja antaa jotai hyviä vinkkejä ? kiitos etukäteen! :)
Nyt neuvoja :)
jhtrdjyu
5602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Katsopa Harwadin yliopiston ravintotiedesivuilta. Harwardin vähähiilarinen on tutkituin, todistetuin, testatuin ja paras.
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/pyramids.html
Tämä ei ole vähähiilarinen dieetti, vaan terveellinen ja tutkittu normaalidieetti jossa rasvojen osuus rajoitetaan 35% energiasta. Ihan seimerkiksi Suomen kansaterveylaitoksen suositusten mukaisesti.
Vhähiilarisella tarkoitetaan useimmin tällä palstalla sellaisia diettejä jossa ontodella vähän hiilareita ja vastaavasti esim 60% rasvaa, ja joidenkin mielestä vieläpä eläinrasvaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000012905089#22000000012905089
niin hae kirjastosta kirja ja lue se. Ei mene kovin kauaa aikaa, ja sitten on jo jonkin VHHn perusteet tiedossa.