olen reilu 30 kymppinen mies ja ollut parisuhteessa useamman vuoden ja naimisissakin jo 5 vuotta.ongelmana kumppanin haluttomuus,vuodetko sen on tehneet vai lasten ja perheen ja työ elämän sovittelun vaikeus?.vaimonikin on huomannut oman haluttomuutensa ja hänestäkin seksi on kuin yksi kotiaskare ,nopeasti vain alta pois niin saa olla taas rauhassa vähän aikaa.itse vain olen välillä kovin onneton kun ei tiedä mikä on homman nimi.rakastan häntä ja lapsia valtavasti ja hänkin meitä siitä ei ole epäilystä.virikkeitä on kyllä seksissä käytetty että sitä on turha ehdottaa syyksi ja vieraisiin hän ei halua mennä,ei vaan seksi kiinnosta.normaali hellyys ilman seksiä on myös vähentyny ja enemmän hän puhuu kotona työ asioita kuin meistä.täytyy antaa hänen vissiin olla ja kattoo mihin joudutaan?
missä mennään?
sykerö
111443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ovatko lapsenne kuinka pieniä? Onko vaimollasi ns. omaa aikaa työn ja kodinhoidon lisäksi? Entä oletteko muistaneet varastaa aikaa myös kahdenkesken?
Omasta kokemuksestani voin sanoa että kun töissä on hektistä - sama suorituspaine jää helposti ylitöiden jälkeen päälle kotonakin. Kaiken koittaa hoitaa kotonakin tehokkaasti järjestykseen. Seksiin ei yksinkertaisesti tunnu olevan aikaa ennen kuin myöhään illalla, jolloin on liian väsynyt siitä innostuakseen...
Omat seksihaluni laimenevat huomattavasti aikoina kun yhteistä aikaa on liian vähän. Tilanne kyllä muuttuu ainakin meillä aina kun päästään viettämään sitä ns. laatuaikaa, kiireetöntä yhdessäoloa keskustellen - yllättäen tekee mieli myös rakastella kun tuntuu että on lähempänä toista taas henkisestikin :).
Kerroit että normaali hellyys ilman seksiä on teillä myös vähentynyt. Kun tuon olet kerran jo tiedostanut niin mitä jos tekisit asialle jotain? Purista vaimoasi pepusta ohimennen, anna suukko aina kun lähdet töihin ja tervehdi halaten aina kun palaat töistä. En tietenkään tiedä mistä teillä kenkä puristaa, mutta kannattaa kokeilla vaikka yhteistä kävelylenkkiä muutaman kerran viikossa - yllättäen tulette sitten keskustelleeksi kaikenlaista ja kenties huomaatte suhteenne voivan paljon paremmin :).
Nöpö kyllä jo kiteytti vastauksessaan kaikki oleelliset asiat. Ei paljon ole lisättävää. Yksi asia kuitenkin on. Vaimosi pitää myös tuntea itsensä seksikkääksi. Kauniita alusvaatteita kehuja, miten seksikkäältä hän näyttää.
Ja keskustelu on naisten esileikkiä. Lämmin jutustelu, jossa hän huomaa,että edelleenkin välität mitä hän ajattelee ja tuntee. Tehkää asialle heti jotain, ettei teille käy kuten niin monille, jotka eivät ole huomanneet ajoissa, että suhde kannattaa pelastaa.
kyllä te kerroitte kaikenlaista,muta omaa aikaa meillä on aina 1-2pvää putkeen kun muksut on hoidossa(2 ja 5v)mutta ei se asia silloinkaan muutu.se vapaa aikakin kellotetaan kaikkeen muuhun ja yhteistä aikaa hellyyteen yms.jää noin 1-2h ennenkuin muksut tulee.keskustelu on aina ollut meidän suhteen kulmakivi ja on edelleen.keskustelemme kaikesta syntymästä kuolemaan ja siltä väliltä ja myös suhteestamme.mutta hän ei osaa sanoa mikä on syy tähän asiaan.otan kyll pyllystä kiinni ja silittelen hiuksia annan suukkoja ,kirjoitan kaipaan sua YMS.lappuja hänen taskuunsa tai laukkuun jotka hän löytää sit töissä ja tietää että ajattelen häntä.omaa aikaa hänellä varmaan on tarpeeksi koska itse olen paljon lasten kanssa ulkona tai mummolassa.kehuja hän sää minulta kyllä kuinka haluttava on edelleen näin monen vuoden jälkeen ja tietää kyllä että olen hänestä m.sukkainen.seksi vaatteita on kaapissa joita on ostettu mutta ei ne päälle asti ole vähään aikaan eksyny.meillä taitaa olla sit vaan joku kausi menossa jos me kummatkin ollaan jossain kriisis ja nyt vaan ei kaikki loksahda mutta ei täs luovuttamassa olla.onneksi on 2 tervettä kättä ja vilkas mielikuvitus ja rakkaus kestää tämänkin kauden.
Välillä parisuhteessa on kyllä kausia, jolloin on seksipuolella hiljaisempaa. Se on normaalia. Jos teillä muuten asiat kuitenkin sujuvat noin hienosti ja keskusteluyhteys pelaa, ei mitään välitöntä hätää varmastikaan ole. Paitsi tietysti se, että sinä olis aktiivisempi kuin puolisosi. Kun teillä tuo keskusteluyhteys kuitenkin pelaa mukavasti, olisko mahdollista kysyä naiseltasi, mitä voisit tehdä sen asian eteen, mitä hän tarvitsisi, jotta seksi taas maistuisi enemmän. Eikä tuo seksiterapiakaan kyllä ole huono vaihtoehto, jos tilanne paljon pitkittyy.
Kertomasi perusteella suhteenne vaikuttaa toimivan kuitenkin oikein hienosti. Suhtautumisesi on mielestäni todella hieno tuohon seksittömään/vähemmän seksiä sisältävään kauteen.
Olen aivan varma että kyseessä on vain väliaikainen kausi jos jaksat pitää tuon asenteen yllä. Kuopuksenne on vielä nuori ja ymmärrän oikein hyvin miksi seksi ei vaimollasi ole välttämättä juuri nyt aina päällimmäisenä mielessä. Vaalikaa suhdettanne keskustellen ja toisianne hellitellen.
Älkää ottako seksistä/sen puuttumisesta paineita. Kyllä sekin puoli varmasti palautuu ennalleen kunhan et painosta vaan jaksat suhtautua pilke silmäkulmassa vaimoosi tämänkin ajan yli.
Ei kannata jauhaa jatkuvasti tuosta haluttomuudesta - koita mieluummin unohtaa hetkeksi koko aihe. Käy vaikka lenkillä ja pidä huolta itsestäsi muutenkin. Saattaa vaimosikin syttyä nopeammin kuin uskoitkaan. Tsemppiä!
kiitos sanoistasi,en ole onnex asialla painostanu sitä virhetä en tee silloin ollaan solmussa.eikä mua se asia itsessään vaivaa mutta kun se poikii monta muutakin tyhmää ajatusta päähän aina välillä.varsikin kun on läheisis niin paljon eroja ja pettämisiä yms.jos ymmärrätte tätä hölmöä ajatustani.mua on itseäni joskus kanssa petetty tosi pahasti niin voihan sen haamu myös jollain tavalla vaivata.
kuin aiemmillakin vastaajilla. Lisäksi seksiterapeutit suosittelevat alkuun pelkän hellyyden jakamista ilman minkäänlaista velvoitetta seksistä. Hellyyttä (halaukset, suukot, taputukset) kun osoittaa, toiselle ei saa jäädä sellainen tunne, että sitä tehdään jotta saataisiin seksiä. Vaan siksi että halutaan olla lähellä, koska toinen on rakas ja tärkeä. Nopeasti metsä alkaa vastaamaan kuten sinne huutaa, eli jos näet vaivaa tuon hellyyden osoittamiseksi ja olet ensin itse aloitteen tekijänä, kyllä alat saamaan sitä takaisinkin.
Lasten jälkeen monet äidit menettävät osan itseluottamuksestaan oman haluttavuutensa suhteen, alitajuisesti tai tiedostaen häpeilevät joitakin kehonsa muutoksia, ja keskittyvät siksi mieluummin siihen, jossa ovat hivenen vahvemmilla -äitiyteen ja mahdollisesti uraan. Pitäisi kuitenkin muistaa myös oma rooli puolisona. Mies voi auttaa naistaan tässä pönkittämällä naiseutta kehuilla ja läheisyydellä, jotka eivät tarkoita välitöntä vaadetta seksistä. Tämä lähentää ensin henkisesti, jonka myötä naisen taas on helpompi lähentyä myös fyysisesti.
Kait avioliitossa voi olla muutakin ja varsinkin jo vanhemmassa avioliitossa. Jotkut elävät ilman seksiä koko elämänsä, eihän seksi ole täysin välttämättömyys. Senkin energian voi käyttää johonkin muuhun. Nauttikaa toisistanne, hellyyttä voi osoittaa ilman spermanheittoa. Ehkäpä huomaatte monia uusia asioita elämässänne ja suhteessanne. Turhaa stressata tuollaisella asialla. Sekstataan silloin kun siltä tuntuu, ei pakosta.
kyllä varmaan voi sen energian käyttää muuhunkin mutta mun mielestä seksitön suhde on syvältä.sopii niille jolla on selkärankaa siihen mnulla ei ole ainakaan tässä iässä.eikä tällä asialla tressata sen enempää,kiva olis vaan kuulla ihmisten mielipiteitä asiasta ja kokemuksia.nythän on varmaan kyse vaan keskittymis ongelmista tai jostain.
tota sun ei todellakaan tarvi katella,ei muuta kun asuntotoimistoon ja paperit vireille.asunto löytyy kyllä ja nopesti ku kerrot tilanteen ja siksi elämme hyvinvointi valtiossa että,sossu maksaa vuoran yms.jos tarvii.sinuakin joku parempi jossain odottaa joka sut tosiian haluaa ja tekee onnelliseksi.nyt hihat heilumaan ja onnea elämään.
Tai joku muu ehkäisy? Ne saattaa viedä naisilta seksihalut oikeestaan kokonaan. Jos siitä on kyse, naisen kandeis keskustella gynekologinsa kanssa asiasta. Ei pitäis hyvää parisuhdetta tollasella pilata.