Exäni löysi toisen, seurustelimme yli 5v.
Onko parempi olla pitämättä yhteyttä häneen?
Päästänkö hänet liian helpolla kun pidän häneen yhteyttä?
hän on sanonut että ei halua luopua minusta kuitenkaan kokonaan.
Mutta en tiedä mikä on itselleni parasta, kertokaapas te kokeneemmat :)
Onko parempi olla pitämättä yhteyttä häneen?
Päästänkö hänet liian helpolla kun pidän häneen yhteyttä?
hän on sanonut että ei halua luopua minusta kuitenkaan kokonaan.
Mutta en tiedä mikä on itselleni parasta, kertokaapas te kokeneemmat :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun kerran toisen löysi, mitä se sellainen puhe on ettei halua kuitenkaan luopua sinusta kokonaan??
Ei muuta kun painat tuollaisen syvälle unohduksen suohon ja alat elää omaa elämääsi. Se on parasta sinulle nyt, trust me, been there!
Hän killuu onnensa kukkuloilla uuden rakkaansa kanssa, miksi hemmetissä enää pitäisit häneen yhteyttä? Kysyit, päästätkö hänet liian helpolla, kun pidät häneen yhteyttä. Uskoisin, että sinun yhteydenpitosi on hänelle melkolailla samantekevää (? varmahan en voi olla mutta näin luulen), ja hajotat tuossa vain itseäsi. UNOHDA. Ja jatka elämääsi ilman häntä.
Mitäs se sellainen puhe on ettei halua sinusta luopua kokonaan? Eihän sitä voi seurustella kahden ihmisen kanssa samanaikaisesti??
Mielestäni hän ymmärtää arvosi parhaiten kun nyt lopetat yhteydenpidon, hän saattaa nauttia tilanteesta jossa hän on toisen kanssa ja tietää sinun sitä menoa mustasukkaisesta vieressa seuraavan. Älä alennu sellaiseen.
Hänen on aika päättää kumman kanssa AIDOSTI haluaa olla ja parhaiten se selviää kun et pidä häneen enää yhteyttä. Hän ei varmaankaan ole ainut nainen maailmassa!
Lakkaa pitämästä yhteyttä, jos se tuottaa tuskaa.
Luultavasti exäsi pitää sinusta oikeasti,ja tahtoisi olla ystäväsi, mutta ei tajua millaista tuskaa tuottaa sinulle. Jos tuntuu kamalan pahalta, lakkaa olemasta väleissä. Näistä on kokemusta, ja harvoin se kaveruus ihan heti eron jälkeen onnistuu.
Toisaalta, aika auttaa. Voipi olla, että kun löydät uuden naisen, kykenet itsekin olemaan exällesi ystävä! Hyvää kevättä sinulle!
ihan ensin..vaikka se tulee vaikeaa olemaan..luopuminen kokonaan ihmisestä jota rakastat..se ei tule olemaan helppoa mutta viisainta mitä voit tehdä..itsesi kannalta.Exäsi pääsee näin helpolla koska ei koe menettävänsä sinua kuitenkaan koska olette yhteydessä toisiinne..ja samalla hän on kuienkin toisen miehen kainalossa..ei sinun..et voi unohtaa häntä mutta ajan myötä sekin tuska jota tunnet nyt vaimenee ja lopulta kuihtuu pois olemattomiin..toivon sinulle voimia jaksaa ja rohkeutta ottaa se ratkaiseva askel..joka sinut vie vielä paremmille teille ja onnellisille päiville jälleen uudestaan..
Exäsi jätti sinut toisen takia todella pitkän seurustelunne jälkeen, oletteko kenties puhunut miksi näin? luulen että kun noin pitkän seurustelun jälkeen on ollut valmis toisen takia jättämään on suhde ollut huonolla pohjallajo pitempään(mahdollisia poikkeuksia on!)
mutta kun exäsi sanoo ettei halua luopua sinusta kokonaan meinaako hän että jos tämän uuden kanssa tulee ryppyjä tai ero hän voi palata luoksesi tai saada sinulta lohtua? eli olisit ns.vararakas jos uuden kanssa ei toimikkaan voi aina sinut ottaa takaisin. ÄLÄ ALENNU TÄHÄN!
toisaalta tarkoittaako hän sillä sitä että olisite edelleen ystäviä? Huom korostan sanaa ystäviä! Ystäviä ei mielestäni ole koskaan liikaa ja jos kummankin tunteet ovat sillä tasolla että se on mahdollista ja sinä' ennen kaikkea pystyt anatamaan anteeksi hänelle niin ei mahdollista hyvää ystävyyttä kannata heittää hukkaan.Mutta älä ryhdy kolmanneksipyöräksi!
Soitin hänelle ja sanoin että en kestä tätä kipua enään ja olisi parempi jos emme pitäisi yhteyttä.
Toivottavasti olitte oikeassa.. Mutta kyllä läheisenikin ovat olleet samaa mieltä..
Rakastan häntä niin..
Vaikeaa tulee olemaan mutta toivotaan että kestän, kiitoksia kaikille "neuvonantajille"
VOIMIA SULLE, tiedän että sulla on juuri nyt tosi vaikeaa! Mutta myöhemmin varmaan huomaat että teit oikean päätöksen. Aika näyttää palaatteko vielä joskus yhteen...jos niin on tarkoitettu.
heissan!ainahan voi olla ystäviä,ei kantsi erota vihamiehinä jos voi?!mieti miltä sinusta REHELLISESTI tuntuu yhteydenpito häneen,pystytkö olemaan luonteva hänen seurassaan vai tuleeko ahdistunut olo? älä kuiteskaan vaivu synkkyyteen,aika näyttää ja korjaa haavat mitä tulevaisuus tuo sulle tullessaan,ehkä sinäkin löydät rinnallesi uuden ystävän...tsemppiä sinulle!:-)