Asuttiin yhdessä ja kaikki oli hyvin. Sitten tuli kutsu poliisiasemalle. Sanoivat ettei oleskelulupaa myönnetä ja antoivat kaksi viikkoa aikaa poistua. Otettiin lainaa ja ostettiin kalliit lentoliput. Tästä on jo vuosia aikaa...he eivät ole saaneet palata. Lapsemme on jo kuulemma iso...ja kaipaa minua.
Nyt alkaa usko loppua lopullisesti. Näin nuorella perheellä ei ole varaa matkustella. Puhelinlaskuissa on jo liikaa maksamista. Olen kelvoton. En ansaitse heitä. Elämässäni ei ole enää mitään elämista.
Nyt alkaa usko loppua lopullisesti. Näin nuorella perheellä ei ole varaa matkustella. Puhelinlaskuissa on jo liikaa maksamista. Olen kelvoton. En ansaitse heitä. Elämässäni ei ole enää mitään elämista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pöljä
Tiedan tapauksen jossa pariskunta meni haamatkalle naisen kotimaahan. Nainen ei enaa saanut palata takaisin ja miesta ei paasteta naisen kotimaahan.
Parilla pitää olla oikeus päättää avioliitosta itse ja suunnitella tapahtumaa rauhassa. Lain voimin ei saa avioliittoon pakottaa.
Heillä oli aikaa runsaasti avioituakseen, olihan heillä yhteinen lapsikin, joten aikaa oli. Yleensä vierasmaalaiselle myönnetään lupa jäädä maahan avioiduttuaan, ellei ole rikollista taustaa tai muuten poliittisesti vaarallinen henkilö.
Voi kun voisin jotenkin lohduttaa sinua .Kohdallasi on elämä liian julmaa.
Voi että... kunpa moni lukisi tämän opettavaisen tarinan. Lukisi jo ennekuin on edes joutumassa moiseen tilanteeseen. Ja viisastuisi.
Elämä kun ei ole pelkkää romantiikkaa.
Mielessä on vielä yksi kysymys:
Miksi et itse matkusta perässä?
Suomen ulkomaalaislaki on laillistettua rasismia.
vaan kielitaidottomia sosiaalitapauksia suomeen.
moni niin sanottu (pakolainen) äijä panee jonkun suomalaisen muijan paksuksi,että saisi oleskeluluvan.
sä voit alkaa elättää noita sosiaalitapauksia hiton hihhuli.kotimaisia elättejä on jo ihan tarpeeksi.
rasismi sanaa älä tässä yhteydessä käytä.
Miksi ihmeessä et muuttanut puolisosi kotimaahan?
Sehän olisi ratkaissut koko erossaolon tuskan.
että suomessa hyvä elää sossun rahoilla.
monissa köyhissä maissa voi joutua jopa tekemään TYÖTÄ!
Että meille molemmille on työ Suomessa, täällä on myös asunto, molempien ystäviä ja sukulaisia ja yhteinen kielemme on suomi. Ja meilläkin pitäisi olla oikeus asua kotimaassani, jos niin haluan.
haluja on monenlaisia
Maailmaa ei ole rakennettu ihan yksilön halujen varaan. Jos perustaa perheen ja tekee lapsia, niin on syytä miettiä jo ennen vähän nokkaansa pidemmälle.
Jos teillä MOLEMILLA on täälä työ, niin jotain jää sinulta kertomatta, miksi puolisosi ei saa tulla maahan.
Ei taida olla ihan pelkästään romanttinen tarina.
"...meilläkin pitäisi olla oikeus asua kotimaassani, jos niin haluan."
Jos niin haluat, vai niin!
On se vaan kovasti kummaa, että ihmiset ei sa tehdä just niinku ne haluaa. Pahat viranomaiset tulee ja määrää.
Vai kuka tässä on kumma?
Koko jutussa on jotain, jota tämä aloittaja ei halua kertoa. Sympatia kyllä kepaisi.
Siis menetit puolison SEKÄ lapsesi? Miten muka voi olla mahdollista että sun lapsi lähetetään pois? Sori, mutta se ei vaan mene näin!
Se on sun, sillä on silloin suomen kansalaisuus oli väri mikä tahansa tai isä kuka vaan.
Ymmärrän, että mies voidaan lähettää pois (ja silloinkin muuten vaan jos on rikkeitä), mutta lapsi? Ei nyt oikeen mee jakeluun.
Voitko kenties selittää
Miksi oletat että tuo pois lähetetty on mies.
Ei sitä aloittaja missään kerro, ei omaa sukupuoltaan sikä sitä, onko se kihlattu mie/nainen jota ei päästetä maahan.
Mutta taustalla lienee jotain, jota tässä ei viitsitä kertoa.
Lapsen pitää olla BIOLOGINEN lapsi, että oleskelulupa irtoaa. Se ei auta mitään että on ottanut lapsen omakseen tai kiintynyt siihen ja lapsesta on tullut oma.
Miksi tämä palsta on mennyt ihan ihmeelliseksi? Täällä käsitellään kuolemaa ja surua, ei tunnu kivalta lukea ihan toiselta alueelta kirjoituksia, joissa valitellaan loppujen lopuksi asioita, jotka on vielä suhtkoht hyvin! Tiedättekö miltä tuntuu menettää oma aviomies alle 25 vuotiaana? Ei hirveästi jaksa lukea turhia valituksia´. Voin olla julma ja kylmä, ehkä minulla on siihen oikeus. MUTTA TÄMÄ EI OLE OIKEA PALSTA TÄLLE!!!!!