Harvoin tulen kehuneeksi kollektiivisesti teitä palstalaisia, mutta nyt aijon korjata tuon puutteen. Elikäs kiitän teitä KAIKKIA ihania, lutuisia luppakorvia ja sanailijoita sukupuoleen katsomatta. Kanssanne on kiva vääntää ja löytää joskus myös yhteisymmärryksen siemen.
Kiitos kaikille teille!
JK
Kiitos kaikille teille!
JK
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihana viesti.
Nari.
oli hieno viesti--- pehmentää keskustelua kummasti. Kiittäen.
Ilman sinua ei palsta olisi sama. Ja tämä positiivisessa mielessä.
Vai pitäisikö kysyä: "Onko kaikki hyvin?"
Kevättä rinnoissa?
Oli niin tai näin, sitä samaa :))
kevättä kiveksiin
Kiitos sinulle, myös eilisiltaisesta pp-tuesta.
" toinen korva pystyssä ja toinen vinksallaan "
magda
...
Kirjoitit näin minulle:
"Ei sentään onneksi ole oikeuslaitoksemme joutunut käsittelemään tapausta, jossa mies syyttäisi naista seksuaalisesta vallankäytöstä siinä mielessä, että on antautunut suutelemaan ja hyväilemään, mutta ei olekaan halunnut yhdyntää. Olisipa mielenkiintoista tällainenkin ennakkotapaus nähdä. Voin vain kuvitella kaikkia niitä lehtiotsikoita ja sitä yleistä hälinää ihmisten keskuudessa, joka aiheesta syntyisi. Tämä aihe voisi lopullisesti saada aikaan sen paljon puhutun sukupuolten välisen sodan!
Kohta varmaan joku keksii, että naisen VELVOLLISUUS on antautua seksiin, aina kun mies sitä haluaa."
------------------------
Minä puhuin seksuaalisesta väkivallasta, en oikeuden päätöksistä enkä ennakkotapauksista. Kaikki väkivalta ei päädy tuomioistuimiin.
Ihmettelen edelleen, miksi ainoastaan tämä olisi naisten ongelma? Mihin ennakkotapauksiin se perustuu? Olisi ihan mielenkiintoista kuulla sekin.
Kyselysi/aiheesi koskevat hyvin usein erilaisia ihmisten tapoja elää ja toimia. Useimmat meistä osaavat kommunikoida sen verran vastakkaisen sukupuolen kanssa, että saamme selvää, mitä toinen haluaa ja aikoo. Jotta emme loukkaa tai aiheuta tuskaa sellaisilla toimillamme, joita partnerimme ei halua tai joita emme itse halua osaksemme.
Sitten on näitä, jotka eivät puhu eivätkä kerro toiveistaan, odottavat vain suu auki kuin tikanpoika että joku ymmärtäisi mitä siinä sitten halutaan ja mitä ajetaan takaa...Sekin vielä varmuuden vuoksi pariin kertaan muuttuen...Sitten ollaan vihaisia kun ei omaa kehoakaan omisteta.
Juu.
Kiitoksia vain sinunulle itsellesi. Päätin odottaa hiukan muitten vastauksia...
toivoopi kovasti ravisteleva 'karvakorva'
pystykorva.