Ikäero

Mitä mieltä olette siitä jos nainen on suhteessa vanhempi osapuoli. Olen avoliitossa miehen kanssa, joka on minua 10 vuotta vanhempi. Aluksi ikäero vaivasi minua, vaikka se ei näy meistä mitenkään mutta ehkä olen niin konservatiivinen..

Ensitapaamisten aikoihin ei iästä edes keskusteltu ja se paljastui vasta kun "oli liian myöhäistä". Miehen henkinen ikä on varmasti minua enemmän. Itseni pelottaa aika jolloin olen viisikymppinen ja mies vasta parhaassa iässä.

Kertokaa kokemuksia ja ajatuksia, olisi kiva kuulla miten muilla on mennyt.
5922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...tietenkin. Sen siitä saa kun kirjoittelee tänne kuumeessa, menee puurot ja vellit sekaisin...

Äänestä

Ei hätää, jos et päästä itseäsi mummoutumaan. Itse olen pian 48 ja miesystäväni on minua monta vuotta nuorempi, ja lujaa menee!

Äänestä
  • Naisethan elävät pidempään, eikä seksuaalinen kyvyttömyyskään vaani nurkan takana niin kuin huomattavasti vanhempaa miestä. Mutta kuten itsekin totesit, mummoutua ei parane ennen aikojaan, ettei nuorempi veri ala vetää vertoja.

    Äänestä

  • lapsia. kirjoitti:

    Naisethan elävät pidempään, eikä seksuaalinen kyvyttömyyskään vaani nurkan takana niin kuin huomattavasti vanhempaa miestä. Mutta kuten itsekin totesit, mummoutua ei parane ennen aikojaan, ettei nuorempi veri ala vetää vertoja.

    Kuinka niin ei haittaa, jos mies ei halua lapsia.

    Minun aviomieheni on 27-vuotias ja minä olen häntä yhdeksän vuotta vanhempi. Ensimmäinen lapsemme syntyy noin kuukauden päästä. Tähän asti kaikki on mennyt enemmän kuin loistavasti ja jos synnytys menee hyvin, aiomme yrittää mahd. nopeasti heti perään myös toista lasta.

    Luulen, että nämä 'nainen vanhempi, mies nuorempi' -suhteet onnistuvat, jos mies todellakin on henkisesti fyysistä ikää vanhempi. Itsekin tavatessani miekkoseni en olisi koskaan voinut kuvitella, että hän oli vasta 24-vuotias. Jutut oli paljon aikuisempia kuin mitä olin kuvitellut tuon ikäisillä olevan. Alussa olin vähän vastahakoinen juuri sen vuoksi, etten uskonut meillä olevan mitään yhteistä. Mutta niin vain kävi, että viihdyimme yhä paremmin toistemme seurassa ja kaikki vain jotenkin loksahti paikoilleen. Mies oli kuitenkin nähnyt ikäisekseen paljon maailmaa, opiskellut laajasti sekä ollut jo jonkin aikaa vaativassa työssä. Kaikki nämä olivat olleet kasvattavia kokemuksia ja muutenkin hän on hyvin fiksu ja järkevä ihminen.

    Numeroita ei todellakaan kannata tuijottaa.

    Äänestä

sitten vähän miehestä. Kun itselle näin vähän yli 30 vuotiaana miehenä kun ei enää kelpaa kuin itseäni nuorempi nainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskenään kivaa kirjoitti:

Mitä mieltä olette siitä jos nainen on suhteessa vanhempi osapuoli. Olen avoliitossa miehen kanssa, joka on minua 10 vuotta vanhempi. Aluksi ikäero vaivasi minua, vaikka se ei näy meistä mitenkään mutta ehkä olen niin konservatiivinen..

Ensitapaamisten aikoihin ei iästä edes keskusteltu ja se paljastui vasta kun "oli liian myöhäistä". Miehen henkinen ikä on varmasti minua enemmän. Itseni pelottaa aika jolloin olen viisikymppinen ja mies vasta parhaassa iässä.

Kertokaa kokemuksia ja ajatuksia, olisi kiva kuulla miten muilla on mennyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu