Feministit haluavat boikotoida jalkapallo MM

http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,803560,00.html

Ruotsalaiset feministit haluavat boikotoida jalkapallon mm-kisat koska prostituutio on laillista saksassa.

http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,804139,00.html

haluavat että kaikkien ruotsalaisten pitää kannatta tommoista paitaa jos menevät kisoja katsomaan!
4322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...vähän viestiä.

Tuo jäljempi paitaidea on ihan jees, esim. ruotsalaisille faneille.

Siinä ei ole mitään pahaa. Idea sitten joidenkin urheilukisojen boikotoinnista, mikäli semmoista olisi ilmassa, on aika omituinen.

(Ts. rock-festareillakin voi raitis nuori kulkea "viina ja huumeet on kakkaa" -paita päällä, vaikka siellä olisikin viinaa ja huumeita käyttävää yleisöä paikan päällä. Ja hyvä niin.)

Äänestä

Minusta he saisivat boikotoida jatkossa kaikkia urheilukisoja. Olisivat voineet jättää Olympialaiset väliin ainakin lätkän osalta :) Olen aina ihaillut ruotsalaisten kykyä kulkea omia polkujaan ja näyttää muulle maailmalle mallia. Luulen, että jatkossa Suomikin liittyy tähän futiksen boikottirintamaan :) Tai no, Suomihan on ollut siellä jo koko itsenäisyytensä ajan. Tähän onkin hyvä vedota, kun ruotsalais-kollegat seuraavassa möötissä alkavat Suomen fudiksesta vittuilemaan :) "Suomi on kerrankin tehnyt jotakin ennen Ruotsia ja näyttänyt mallia muulle maailmalle"

Formulakisoissa on aivan sama ilmiö. Lehdessä oli muutama vuosi sitten juttu siitä, miten paljon huoria kerääntyy Búdabestiin kisojen aikana ja siksipä ruotsalaisedustusta ei ole näkynyt kisoissa :)

Urheiukisat ei suinkaan ole ainoa haaska, minne prosut kerääntyvät. Sama ilmiö esiintyy kansainvälisten konferenssien yhteydessä. Ovat kai jotenkin oppineet, että kun joukko politiikkoja kokoontuu, niin kauppa käy. Jatkossa näemme mistä kaikista Unescon ja YK:n kokouksista ruotsalaiset puuttuvat :) Voi tosin olla, että boikotti ei koske politiikkoja :)

Äänestä

omatunto.. kunhan asekauppa ei kärsi.

Äänestä

http://www.iltalehti.fi/2006/04/06/200604054348163_uu.shtml

Urheilusta vastaava ministeri Tanja Karpela (kesk) ihmettelee, miksei Suomessa keskustella Saksan jalkapallon MM-kisojen sivuilmiöstä, bordelliparakeista, joihin tuodaan köyhistä Itä-Euroopan maista nuoria naisia ja tyttöjä prostituoiduiksi.

- Siihen liittyy järjestäytynyttä rikollisuutta, ihmiskauppaa, alaikäisten seksuaalista hyväksikäyttöä ja muuta äärimmäisen vastenmielistä toimintaa, jota on mahdotonta puolustaa.

Saksassa prostituutio on sallittua, mutta ihmiskauppa ja salakuljetus kiellettyjä. Usein puolustellaan prostituution sallimista sillä, että sitä on silloin helpompi valvoa.

- Saksan esimerkki osoittaa, että vaikka prostituutio olisi sallittua, se ei poista ihmisten salakuljetusta ja prostituutioon pakottamista. Tuollainen ilmiö istuu erittäin huonosti urheiluun, jonka tulee perustua yhteisöllisyyteen, välittämiseen ja korkeaan moraaliin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Akkavallan murskaaja kirjoitti:

http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,803560,00.html

Ruotsalaiset feministit haluavat boikotoida jalkapallon mm-kisat koska prostituutio on laillista saksassa.

http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,804139,00.html

haluavat että kaikkien ruotsalaisten pitää kannatta tommoista paitaa jos menevät kisoja katsomaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu