Miks mulle tulee usein nykyään olo että toinen saa mut masentuneeksi? Mä olen iloinen ja onnellinen ja toinen sitten onkin "eloton ja eleetön", ilman huumoria.. Masennun enkä tahtoisi olla enää toisen kanssa tekemisissä. Olo menee kuitenkin nopeasti ohi. Mistä tässä voisi olla kyse? Olenko liian herkkä? Reagoinko toiseen liian helposti?
Mikä ihme tää on?
ihmettelijä...
4804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oli sellainen suhde, jossa mies oli just tollanen eloton ja eleetön, melkein vihannes. Paitsi, että sen ele oli jäänyt vihainen -asentoon. Täysin oli huumorintajuton myös, ellei lasketa mukaan toisten vahingoille, pahalle ololle, vammoille ja onnettomuuksille nauramista.
Sain tarpeekseni, se tarttui. Oli saanut monta kymmentä akkaa aikaisemminkin tarpeekseen, selvisi sitten myöhemmin...
Tuskin sussa mitään vikaa on. Ole onnellinen, että tunnet ja reagoit. Hanki tasoistasi tervettä seuraa. Tuo syö sinua sisältä.
mulla oli kans semmonen ukko! voi hyvä sylvi miten kuollu joku voi olla henkisesti. kaikki oli ihan sama tai EOS. riitti että sisällä sai möllöttää töitten jälkeen. en minä- eikä ne muutkaan - kestäneet. elämässä pitää olla tunnetta!
ei pidä lähtee toisen fiiliksiin mukaan.aika vaikeeta sillo ku tilanne on päällä.siis negatiivisiin fiiliksiin.mut oikeesti se syö parisuhdetta ihan älysti ja sit kandeis miettii onko se sen arvoista.täs elämäs kun ei oo kenelläkään liikaa aikaa.positiivisuus ja huumori kunniaan!!
Tuli mieleen et onko se itsekkyyttä ajatella et ei jaksa toisen elottomuutta? Vai onko se tosiaan liian raskasta eli ovatko parisuhteen osapuolet liian erilaisia? Varmasti pitkällä aikavälillä noikin asiat selviää. Jos on tosissaan parisuhteessa, ei kannata tehdä mitään hätiköityjä päätöksiä.