Kanssasisaret, sanokaas nyt, miksi pitää katsoa kieroon naista joka haluaa pitää hauskaa "kuin mies konsanaan"? Jos opiskelijana riehun haalareissani ja haluan selvittää kuinka monta humalaista nuorta mahtuu yhtäaikaa puhelinkoppiin niin olenko huono nainen? Mitä? Enpä ainakaan koe olevani. Siis miksi pitää valittaa että minun pitäisi kasvaa aikuiseksi? Miehillä ei ole ongelmaa tuon asian suvaitsemisessa, ei avokillani, eikä kellään muullakaan.
Missä iässä mielestänne naisen sitten pitäisi "kasvaa aikuiseksi"? Alkaa käyttää jakkupukua ja rauhoittua? Entä jos ei halua rauhoittua? Voiko nainen olla pirtsakka riekkuja hamaan eläkeikään - kuten miehet - vai tuleeko jossain vaiheessa vastaan yhteiskunnan paine?
Missä iässä mielestänne naisen sitten pitäisi "kasvaa aikuiseksi"? Alkaa käyttää jakkupukua ja rauhoittua? Entä jos ei halua rauhoittua? Voiko nainen olla pirtsakka riekkuja hamaan eläkeikään - kuten miehet - vai tuleeko jossain vaiheessa vastaan yhteiskunnan paine?
Vastaukset 16
Vanhimmat
oli sitten mies tai nainen niin kyllä humalaiset haalaripellet on surkeita tapauksia joita en arvosta tippaakaan. naiselle juopottelu sopii vielä vähemmän kuin miehelle. olet huono nainen.
Tuo jaksaa naurattaa tämän päivän xD
mulla ällöttää kaikki päihtyneet sukupuoleen katsomatta. Naisen elimistö kestää ylenpalttista viinanjuontia vielä vähemmän kuin miesten, ja seuraukset alkaa näkyä muutamassa vuodessa. Terveys menee. Se on eri asia, jos pitää hauskaa selvin päin. Tämä maa on muuttunut yhdeksi isoksi intiaanireservaativiksi ja jos muualla kuin näissä entisissä itäblokin maissa saa jonkin vuoden asua, niin takaisin paluu on todellinen tyrmäysisku. Hirvee määrä sikailevia juoppoja, jotka mölisee ja paskoo joka paikassa. Mitä hauskaa siinä on? Että ihmiset on noin pahoinvoivia ja mieleltään sairaita ja vielä viittivät kehua. Hakeudu sinäkin hoitoon ennen kuin on myöhäistä.
Kaikkeen riekkumiseen ei liity alkoholi. Tiedoksi sinullekkin. ;) Kaikkea ei aina tule ottaa niin vakavasti. En pyytänyt terveysneuvoja, olisin silloin kirjoittanut terveyspalstalle. Nyt hain ihan muuta tietoa, lue kirjoitukseni uudelleen ja vastaa jos osaat tai haluat.
taas siihen suomalaiseen kansallistunteeseen eli kateuteen. Jos sulla on hauskaa, joku tiukkanuttura yrittää kampata sut jokasäänsaappaallaan. Olet taatusti huono nainen, jos olet onnellinen ja iloinen ;). Kunnon naisen pitää olla ahdasmielinen, vittuuntunut, uupunut ja aina tyhmempi kuin mies.
Naiset eivät pidä kanssasisaristaan, jotka herättävät huomiota enemmän kuin he itse. Hitto soitkoon nainen, anna mennä vaan!
Bravo!!! NIIN TOTTA joka sana!
Aikuisuus ja ajoittainen riekkuminen eivät sitä paitsi sulje pois toisiaan. Jatka vain iloista, hyvää elämääsi onnellisena, Tinalilja!
Minä taas nautin päihteettömästä elämästä, pysyy kroppa kunnossa ja iho heleänä. Muuten elänkin sitten hmmm... "tunteella", nautintoaineina shoppailu, musiikki ja seksi. Aaahh... :)
katseltavaa.
Olet sellainen kuin olet! Sinulla on oikeus olla riekkuja niin kauan kuin itse haluat! Tiedän montaki naista jotka ovat kieltäytyneet jakkupuvuista ja toteuttavat itseään! :)
.. baari-ilta, jolloin menin tiskille tilaamaan pullon olutta. Vieressä tiskillä oli mies, joka katsoi minua tyrmistyneenä ja sanoi, miten nainen voi juoda kaljaa pullosta ja alkoi jaaritella, että hienot naiset eivät tilaa kaljaa ym.
Että näin. Osa miehistä odottaa naisen olevan "hieno leidi". Onneksi oma mieheni ei ole sellainen.
kannattaa näyttää niuholle kieltä, röyhtäistä kuplat äänekkäästi ja vielä pieraista jos vaan paineita löytyy. Jos ei löydy, niin voihan sitä baarissa vaan näyttellä sitä mopon polkemista ;D
sanoisin että noin 30-35 v asti pitäis vaan bilettää ja hakee kokemuksia ihmisistä.Sit voi vaikka asettua, jos siltä tuntuu.jos ei voi jatkaa biletystä.
saa kasvaa aikuiseksi. Mikä paine? Linnanmäellä voi tulla paine kun pitää torviin töräytellä ja pelleillä ;)
Kun tulee ikää lisää niin sitä on vaan muutakin mietettävää. Nuorempana ajattelin, että elämä helpottuu (=tylsistyy) iän myötä. Niin se ei kuitenkaan mene. Opiskeluaikana kaikki oli niin turvallista ja hallittua, mutta elämä muuttuu vaativammaksi kun menee työelämään, hankkii omaisuutta ja lapsia.
Mutta siitä vaan puhelinkoppiin, jos saat sillä mielihyvää.
Ainakin esimerkkisi viittasi siihen, että olitte humalassa, kun yrititte työntyä puhelinkoppiin. Eli ehkäpä siitä tuli se mielleyhtymä, että riekkuminen sinulla tarkoittaa samaa kuin vedetään pussikaljaa ja tehdään päättömyksiä ja sitten kaikilla on ihan hirveän hauskaa.
Itse olen sitä mieltä, että jos riekuttaa, niin sitten pitää riekkua. Kännistä örväämistä en voi sietää. Minulle iloinen pirtsakkuus tarkoittaa sitä, että voi tosiaan tehdä päätömyyksiä eikä tarvitse aina niin vakavasti ottaa kaikkea. Jos haluaa käydä sotaa Hesareilla ja ajaa kavereita takaa pitkin kämppää, niin sitten niin pitää tehdä, koska se on hauskaa.
Mutta humalaisten metelöintiä ja 'riekkumista' en jaksa ja mielestäni siinä ei ole mitään mieltä. Erityisesti jos kännissä vielä hajotetaan julkisia, yhteisiä paikkoja.
Eli jatka vain riekkumista, mutta mieluiten selvinpäin.
Aikuistuminen on minun mielestäni sitä, että kantaa vastuun omista teoistaan. Ei se ole jakkupukuun pukeutumista tai slipoveriin sonnustautumista. Voi olla iloinen riekkuja, mutta myös aikuinen.
on hienoa, mutta ei viinan kanssa. Toinen juttu on haalareissa kulkeminen, minusta ne sopii kaupunkiasuksi yhtä hyvin kuin verkkarit ja tuulipuku. Lisäksi sellainen äänekäs huutelu ja kikattelu on pohjimmiltaan narsistista - hei katsokaa minä tässä ja minä teen sitä ja tätä, minä minä minä ja nyt teidän on pakko katsoa ja kuulla mitä teen. No, mieluummin kuitenkin tätä kun sekakäyttäjien uhkailua ja sekoilua.
Kun aikustut, huomaat, että aikuisuus ei tosiaankaan ole pelkkään jakkupukuun pukeutumista ja asiallisuutta. Elämään kuuluu paljon vastoinkäymisiä, joista pitää selvitä. Parhaiten se onnistuu kun on hyvä huumorintaju. Sen ei kuitenkaan tarvitse olla mitään extremeä, ehkä pikemminkin hiljaista naurua itselle. Kokonaisuudessaan hauskanpito on hyvä juttu eikä todellakaan vain toisen sukupuolen yksinoikeus.