Purennan hionta

Jos on ollut purennassa arkuutta useissa hampaissa samalla sivulla ja toinen leuka on proteesinen kokonaan, niin kumpia hampaita hiotaan omia hampaita vai niitä tekareita, jotta purentaa saataisiin fiksattua ? Jos tekaripuolta on hiottu ja purennan arkuus on edelleen jäljellä näissä omissa hampaissa, niin onko menetelty oikein ?
2330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ollakkin vaikeampi tehtävä?

Äänestä

Ihan oikein on menetelty, kun epäillään purentarasituksen vaikutusta, kokeiltu auttaako ja nimenomaan ensin tekaripuolelta ellei jotain erityistä syytä ole menetellä toisin.
Kun arkuutta edelleen on, uudelleen saman hammaslääkärin vastaanotolle, syy voi olla muussa, vaikkapa sen sivustan hampaitten kiinnityskudoksissa.
Irtoproteesilla harvoin saadaan kovaa purentarasitusta aikaan ellei niitten purenta alun perin ole virheellinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpiako ? kirjoitti:

Jos on ollut purennassa arkuutta useissa hampaissa samalla sivulla ja toinen leuka on proteesinen kokonaan, niin kumpia hampaita hiotaan omia hampaita vai niitä tekareita, jotta purentaa saataisiin fiksattua ? Jos tekaripuolta on hiottu ja purennan arkuus on edelleen jäljellä näissä omissa hampaissa, niin onko menetelty oikein ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu