Haastattelu

Tomppa

Olin tänään työhaastattelussa, jossa haastattelijaa tuntui kiinnostavan enemmän harrastukseni, kuin työhön liittyvät taitoni ja ominaisuuteni. Haastattelu kestikin vain puoli tuntia ja loppui töksähtäen, kun haastattelija tokaisi "kiitos".
Eivät kysyneet suosittelijoita, eivät sitä koska pääsisin aloittamaan, eikä sitä milloin tekevät päätöksen ja mahdollisesti ilmoittavat. Olin niin hölmistynyt, etten sitten kysellytkään kovin paljoa. (Olisi kyllä ollut paljonkin kysyttävää ;))
Jäi todella kummallinen olo. Aiemmin työhaastatteluissa on kerrottu työnkuvasta, työpaikasta, kysytty suosittelijoita.. ja vaikka ei työtä olisi saanutkaan, niin ainakin haastattelut ovat edenneet ja loppuneet kohteliaaseen sävyyn ja tietyn "muodon" mukaisesti.
Taisi olla ajan haaskausta puolin ja toisin, vai mitä? Tai sitten vain epäonnistuin totaalisesti, tai en ole sopiva henkilö heille.

8

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heillä oli

      tehty päätös palkata joku muu, eivät vain voineet perua haastattelukutsua. Tai, joskus pyytävät haastatteluun vaikka olisikin alun alkaen tiedossa kuka palkataan, ollaan vaan olevinaan oikeita työhön ottajia. Olen itsekin ollut vastaavassa tilanteessa, paikka oli kuntasektorilla ja se oli yksi näitä tavalla tai toisella tuettuja työtehtäviä. Tyhmää minustakin.

    • Uustyötön

      Joskus työnantajapuolella voi haastattelija olla todella kokematon ja omaa epävarmuuttaan toimia kuvaamallasi tavalla. Parhaassa tapauksessa voisi olla niin, että he halusivat vaan nähdä sinut ja rupattelu oli pakollinen kuvio.

      JOs harrastuksesi kiinnosti haastattelija, ehkä hän haluaa jutella siitä vielä lisää työaikana. ;)

      Itseäni on joskus lohduttanut ajatus, että ehkä paikka ei oliskaan ollut minulle sopiva, jos tuntuu etteivät kemiat kohtaa potentiaalisen tulevan esimiehen kanssa.

    • ///

      Onhan sinulla haastattelijan nimi (ja osoite jossa haastattelu tapahtui).
      Seuraavaksi, jos haluat kyseisien tyopaikan, sinun pitaisi jo samana paivana lahettaa pieni kiitoskortti haastattelijalle. Aivan vain kohteliaasti kiitat hanen antamastaan ajastaan jonka vietti kanssasi ja etta omasta puolestasi se keskustelu oli antoisa.

      Sitten noin viikon jalkeen seuraat puhelinsoitolla. Kerrot etta olit tyytyvainen haastatteluun ja todella haluaisit kantaa kortesi kekoon kyseisessa firmassa. Ja etta milloin voisit odottaa mahdollista paatosta paikkaan valitusta henkilosta.

      Ellei sinua kuitenkaan hyvaksytty, voit taydellisen hyvin kysya atta voisikohan han kertoa mika mahtoi olla hylatyksi tulemise syy.(Tuo nimittain on ehka arvokkainta infoa jota sina sait siita kokemuksesta. Nyt voit hioa hakemustasi sueraavaa haastattelua ja typaikkahakua varten)

      Muista aina etta niin hyva kuin sina oletkin, he kenties hakevat ihmista joka jossain kohdassa taytti vaaditun paremmin kuin sina. Se ei missaan tapauksessa tee sinusta huonompaa. Joten muista aina: jata ovi auki kayttaytymalla kohteliaasti ja ystavallisesti (vaikka sinut evattiinkin talla kertaa), he tarvitsevat aivan varmasti lisaa tyontekijoita, ehka seuraavalla kerralla tarppaa. Muistavathan sinut halukkaana ja innostuneena tyontekijana.

      • nyt, mutta olisi

        ihan kiva jos sinullakin olisi nuo skandit käytössä!
        Liiallinen perään soittelu ei kyllä anna hyvää kuvaa, menee jo häirinnän puolelle. Ja tuo kiitoskortin lähettäminen, kuulen moisesta ensimmäisen kerran, ehkä jossain ylemmän tason paikoissa, paikoissa joissa on vain haastateltavinakin saati hakijoina muutama ihminen. Ei kyllä sovellu minun mielestäni normaali "duunarin" hommiin.
        No neuvoja saa antaa, ja kukin käyttäköön omaa päätään.
        Mutta hanki nyt vaan ne skandit jostain, olisi kohteliasta lukea edes suomenkielistä tekstiä.


      • piti laittaa

        olisi kohteliaista tuoda muille luettavaksi suomenkielistä tekstiä.


      • Ruskea kieli

        "Onhan sinulla haastattelijan nimi (ja osoite jossa haastattelu tapahtui).
        Seuraavaksi, jos haluat kyseisien tyopaikan, sinun pitaisi jo samana paivana lahettaa pieni kiitoskortti haastattelijalle. Aivan vain kohteliaasti kiitat hanen antamastaan ajastaan jonka vietti kanssasi ja etta omasta puolestasi se keskustelu oli antoisa."

        Kuulostaa kyllä vähän paksulta ellei työnantaja hae "ruskea kieli hyvä mieli" tyyppejä töihin. Itse en ainakaan kestäsi tuollaista teennäisyyttä.


      • jee
        Ruskea kieli kirjoitti:

        "Onhan sinulla haastattelijan nimi (ja osoite jossa haastattelu tapahtui).
        Seuraavaksi, jos haluat kyseisien tyopaikan, sinun pitaisi jo samana paivana lahettaa pieni kiitoskortti haastattelijalle. Aivan vain kohteliaasti kiitat hanen antamastaan ajastaan jonka vietti kanssasi ja etta omasta puolestasi se keskustelu oli antoisa."

        Kuulostaa kyllä vähän paksulta ellei työnantaja hae "ruskea kieli hyvä mieli" tyyppejä töihin. Itse en ainakaan kestäsi tuollaista teennäisyyttä.

        Useissa muissa maissa kiitosviestin lähettäminen on hyvin tavallista ja kohtelias tapa muistuttaa haastattelijaa itsestään.
        Suomessa tapa ei ehkä ole kovin tavallinen, koska täällä luotetaan enemmän mitattavissa oleviin taitoihin ja siihen että pystyy hoitamaan työnsä hyvin.

        Tällä paltalla myös kirjoittelevat lähinnä ensimmäistä/ensimmäisiä työpaikkoja hakevat ihmiset, jolloin kiitosviesti ei ehkä ole tarkoituksenmukainen. Kuvittele ero jos haet myyntiedustajan paikkaa tai jäätelönmyyjän paikkaa, toisessa mahdollisesti tarvitaan enemmän ja laajempia sosiaalisia taitoja.


    • Anonyymi

      Oppilaan haastattelu, milloin poliisin ilmoitus, kun tulee verta, itkua jne, lääkäri pahoinpitelee, ja itku kierre puhelut, erokoislääkäri, kirurgia.
      ilmoitus velvoliisuus työvirheen tekijät

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4105
    2. 61
      3369
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3073
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      189
      2053
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe