http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id31889.html
EK meinaa, että Suomeenkin pitäisi saada kahden vuoden koeaika. Toivon että yrittäjät ottaisivat kantaa, onko liian lyhyt koeaika oikeasti työllistämisen este. Oma käsitykseni on ollut, että työvoiman sivukulut ovat liian suuret.
EK meinaa, että Suomeenkin pitäisi saada kahden vuoden koeaika. Toivon että yrittäjät ottaisivat kantaa, onko liian lyhyt koeaika oikeasti työllistämisen este. Oma käsitykseni on ollut, että työvoiman sivukulut ovat liian suuret.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei jumalauta.. Onko tässä enää mitään järkeä? Kysyn vaan...
Eli Leopoldilaisuus.Suomessa soluttautuneena joka firmassa tämä meininki.työntekijää ja työntekijän omistamaa ammattitaitoa ei arvosteta!Liitot toimivat yhdessä työnantajan kanssa työn tekijää vastaan jne.Suomalaisten yritysten johtajat yrittävät lakipykälillä kaataa suomen.Eduskunnassa Bilderbergseura päättää pankkien, yritys johtajien jne kanssa,koska työntekijöitä uhkaillaa taas aasialaisilla.Kuka järkevä suomalainen tuon uskoo.Nämä tuotteet ja palvelut ovat paikallisia.Aasian kasvu ei vaikuta kuin mieleemme jos siis uskotte sen.Ja mitä epäisänmaallisiin yritysten johtajiin tulee niin sanottakoon ,että venäläiset eivät suomea kaataneet.Katsotaan seuraavassa sodassa mihin nämä johtajina toimivat loiset pakenevat.
ja alkavat vaatia työstään palkkaa sekä toivottelemaan saastuttavat ulkomaiset tehtaat huitsin nevadaan.
työllistämiselle on tilausten puute ja sivukulujen, varsinkin eläkevakuutusmaksun aiheuttama työllistämismotivaation puute.
Nettopalkkoja sen sijaan voisi vaikka nostaa.
meidänkin firmassa työporukoihin on pääässyt muutamia jotka ei sinne sovi.
Ovat juuri ja juuri pystyneet sen neljä kuukautta olemaan asiallisesti.
Sen jälkeen me muut saamme tehdä suuren osan heidänkin hommistaan.
On kaikenlasita syytä miksi eivät halua olla saman veroisia tekijöitä.
Yksinkestaisesti laiskottaa, poissa milloin minkin syyn varjolla. Jopa lapsella mennyt herne pari kertaa nenään ! Ihan oikeasti !
Muun porukan henki ja työtahti kärsii ja näkyy kaikkien ansioisssa.
Ainakin kahdessa muussa ryhmässä on samoja ongelmia.
Mitä pitäisi tehdä?
En haluasi palkkaani pienentää sen takia että yksi tekee huonommin ja estää hyvän tuloksen.
Tähän varmasti pidempi koeaika auttaisi.
Jos firmassa oikeasti tarvitaan uutta väkeä, ei kai ketään hyvin hommansa hoitavaa haittaa pidempi koeaika vai haittaako ?
Kaksi vuotta tuntuu aika pitkältä. Varmasti jo vuodessa karsiutuisi porukkaan soveltumattomat.
Heitä ei halua kukaan mukaan. Ei yrityksen johto, ei työkaverit. Alkaa rasittaa jo kotonakin kun ei saada samaa tulosta kuin ennen.
Olisiko jokin ratkaisu ?
Demokraattisesti yhteisestä enemmostöpäätöksestä kenkää sopeutumattomalle lusmulle. Eli viiden hengen firmasta kolme jos haluaa jonkun lempata niin siitä vaan.
"Temokraattinen piätös", pomollekin kenkää, jos enemmistö äänestää ja siten päättää.
ettei lusmuilijat tiedä "oikeuksiaan".
Jos me hiostetaan tai työnantaja antaa potkut niin kyllä tulee kalliiksi !
Ei kyllä järjen kanssa mitään tekemistä ettei voi saada asioita kuntoon vaan yksi terrorisoi.
eli työporukassa on muutama vedättäjä ja puliveivari. Parasta on, että näillä kyllä pokkaa riittää siihen, että syyt vieritetään mielellään muille ja itse tehdään mitä halutaan.
Olisi paljon helpompaa, jos voisi vaan mennä ja sanoa, että tuo konttorille avaimet ja lähe menee. Mutta ei se ihan niin käy.
Kengittäminen on helposti sellainen vuoden prosessi, mikä alkaa siitä, että tehdään tarkat ja selkeät työsäännöt. Näitä sitten valvotaan ja poikkeamista huomautellaan ahkerasti. Lopulta sluiba menee siihen miinaan, että hankkii varoituksia ja lopulta voidaan työsopimuslain puitteissa antaa potkut.
Eli menetelmä löytyy, mutta se työllistää esimiehiä aika tavalla.
Ei se pitempi koeaika suoranaisesti helpota työllistämistä, pitää olla ensin kysyntä joka tyydytetään työllistettävän työpanoksella.
Mutta olisi siitä varmaan apua pitkäaikaistyöttömiä palkatessa.
EK:n ehdotuksessa oli se hyvä puoli, että siinä esitettiin pitempää koeaikaa kokeiltavaksi. Näinhän sitä pitäisikin toimia, jos se osoittautuu huonoksi niin palataan vanhaan ja jos..
SAK:n Ihalaisen kanta taas oli heti jarruttava. Sääli sinänsä sillä ilman riskinottoa ja kehittymistä emme pääse koskaan eteenpäin. Ja tämä olisi helposti sovittavissa vaikka 2-3 vuoden kokeilujaksoksi.
Yrityksiin halutaan saada pelon ilmapiiri joilla estetään työntekijöiden mielenilmaukset. Ts. lennät pihalle jos sanot pahan sanan työstäsi, esimiehestäsi tai yrityksestä. Nurkumatta sinun tulee niellä kaikki sonta joka kurkusta alas kaadetaan.
Jos Ranskassa saadaan 2 vuoden koeaikasysteemi ajettua käyntiin, aletaan samaa 2 vuoden koeaikaa vaatimaan varmasti kaikille työntekijöille. Onhan se nähty ettei näille EK:n vaatimuksille näy loppua.
Ei tämän päivän yrityksiä pelolla johdeta.
Olet jämähtänyt viime vuosituhannelle , edellisen vuosisadan alkupuolelle.
Kunnon tekijöistä on jatkuvaa pulaa suurimilla aloilla.
Kuka haluaa porukkaansa epäsopivia työkavereita?
Vai onko niin, ettei mitään saa koskaan muuttaa, mutta nykymenokin on p-stä?
Ei kokeilla mitään, mutta arvostellaan kaikkia, niinkö?
Kertokaa parempia ehdotuksia, kiitos.
yleisin sanonta töissä :ei täällä oo pakko olla. tulijoita on. se siitä työvoimapulasta.
Suomalaisen johtamiskulttuuriin kuuluu nimenomaan pelolla johtaminen. Tämä on parin viime vuoden aikana näkynyt jo muissakin kuin ns perinteisissa duunariammateissa.
Jos erehdyt jossakin yhteydessä kritisoimaan firman toimintaa, annetaan sinun kehityskeskusteluissa selkeästi ymmärtää että olisi aika lähteä muualle.
Kuka haluaa tilanteessa, jossa kortistoon voi lentää hetkenä minä hyvänsä.
miksi näitä pitkiä koeaikoja halutaan. Nykymeno kun on sellaista, että duunarin sanaan ei voi paljoa luottaa eikä juuri tekemisiinkään. Olisi reilua, jos olisi kaksi vuotta aikaa seurata henkilön sopeutumista. Neljä kuukautta jokainen jaksaa vaikka pitää jääpalaa persereiässä, mutta kahdessa vuodessa tulee kyllä se oikea karva esiin.
että tuollainen "kokeilu" tahtoo jäädä käytännöksi.
(muista auton käyttömaksu "kokeilu")
Ja lisäksi se alentaa kynnystä yrittäjälle keinotella sopimuksilla....koeajan palkka ja sitten ulos ja uusi sisään ja sama homma.
En syytä kaikkia yrittäjiä, mutta silläkin puolella on lusmunsa.
Työntekijä ei luota työnantajaan tänä päivänä, koska joka päivä tulee uutisia uusista YT-neuvotteluista joka alalla.
Vastakkain asettelu ikävä kyllä on tullut takaisin.
no ei kyllä duunari sanaan voi luottaa ja tekee vaan sen mikä on määrätty.joka päivä. ei siinä mitään karvoja tarvi 2 vuoden jälkeen