Olen päässyt töihin ,missä tehdään kolmivuoroa metallin ehdoin .saanko esim pekkasia ,työaika 8h pv,,,meillä on joustava työ ,,,vrk -40 min se kattaa kaikki tupakki tauot ja ruokailu,,onko minulla kesälomaa oikeutta .luottomiestä en tunne,sillä me olla irtonaisia liitosta.palkka 7,23e....se on hyvä jos asua eesti
vuokratyömies
kysyn
3431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
raksalle apumieheksi vuokrafirman kautta..maksavat yli 8 euroa tunnissa..Ja noista lomista niin, saat lomarahat työajanlyhennykset joka palkkaan..Sopii mulle paremmin tuo rahana lomat..
mee mäkkäriin töihin? 2kk jälkeen 8,23e tunti
En erityisemmin tunne Metallialan työehtosopimusta (nykyiseltä nimeltään Teknologiateollisuuden TES), mutta kyllä tuo 7,23/tunti taitaa olla alipalkkausta. Varsinkin jos tohon ei tule päälle ilta/yötyön/kolmivuorotyön lisiä.
Sulla voi siis hyvinkin olla saamisia työnantajaltasi.
Loma-oikeus on lakisääteinen, mutta jos olet vasta aloittanut ei vielä tälle kesälle välttämättä ole kertynyt lomaa.
Tarkemmin voit oikeuksiasi yrittää tutkia täältä:
http://www.finlex.fi/data/tes/stes862-TT47Metalli0502.pdf
Voi olla tietty hankalaa kahlattava jos suomen kieli ei ole täydellinen. Voin yrittää selventää jos pistät mulle sähköpostia.