muuttuvat heti julkisiksi kun astun työvoimatoimiston ovesta sisään? Näinkö se on? Työhakusuunnitelma pitäisi tehdä, ok. Mutta saanko siihenkään kirjoittaa mitä itse haluan. Enpä tietenkään. Työvoimavirkailija on joku saatanan valvoja joka päättää onko se hyväksyttävää ja työttömyyspäivärahaan oikeuttavaa tekstiä. Sitten tässä vielä on nämä julkisuuskohdat ja tietojen luovuttamista koskevat kohdat. Siis kaikki se tieto mitä työkkärissä minusta on julkista. Sillä jos kiellän tietojen luovuttamisen, niin se virkailija rupeaa urputtamaan ja tulee karenssi!!! Jopa terveydentilaa koskevat tiedot! Mistä minä voin tietää¨kuka niitä tietoja kyselee, tiedä vaikka kusipäinen naapuri rupeisi teeskentelemään yrittäjää ja rupeis kyselemään työkkäristä mun tietoja!! Minulla pitäisi olla itsellä oikeus päättää mitä tietoja minusta kerrotaan kenellekin - mutta näinhän ei ole jos olet työtön!!!!!!!!!! JO ON JUMALAUTA KUMMA!
Ai jaa
mun kaikki tietoni
5694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joku on joka asiasta tili- ja selvitysvelvollinen, niin työtön. Big brother niskassa kokoa ajan. Julkinen työvoimapalvelu. Mitä se tarkoittaa? Mitä tarkoittaa palvelu? Ilmeisesti juuri tuota kyttäämistä, vahtaamista ja karenssilla uhkailua. "Jos et tee näin, niin pistetään työnhaku poikki", "Jos et anna lupaa jaella sun tietoja niille jotka kysyy, pistetään työnhaku poikki".
jos näyttää ilmoittautuessasi työvoimatoimistoon siltä, että on tulossa karenssi eli asia menee työvoimatoimikuntaan, niin silloin sun ei pidäkään tehdä minkäänlaista työnhakusuunnitelmaa. Jätetään se sitten niin kuin sen karenssin lusimisen jälkeen tehtäväksi, eli on sitten toinen mahdollisuus saada karenssi jos ei kirjoittamasi teksti miellytä työvoimavirkailijaa. Eli jos sulle on karenssi tulossa, niin ei sua ainakaan työvoimatoimistossa sitten millään lailla olla palvelemassa. Mikä helvetin rangaistuslaitos toi työkkäri oikein on?? "Laki julkisista työvoimapalveluista", pitäisikö niitten harkita nimenmuutosta tuollekin laille, jotain siihen suuntaan että laki julkisista juoruilu-, vahtaus-, kyttäily., virnuilu-, ns. virkamiesten hallintoalamaisten pomottelupaikoista. Jos et tee sitä ja tätä ja tuota, pistetään työnhaku poikki!!
...saat vastauksen aikaisintaan seuraavalla viikolla.
Kun käyt työhaastattelussa työhaastattelija lähettää allekirjoitetun "etana"kirjeen työvoimatoimistoon, jonka perusteella työvoimatoimiston täti lähettää työvoimatoimikunnan puheenjohtajalle sähköpostia - saa työvoimatoimikunnan puheenjohtajalta vastauksen - ehtii laatimaan lausunnon työmarkkinatuen katkaisusta kelalle - ja kaikki tämä on tehty alle vuorokaudessa työhaastattelukäynnistä - ennenkuin seuraavana päivänä kello lyö keskipäivän kaksitoista lyöntiä.
Eiköhän tästäkin selviä mikä on työvoimatoimiston tärkein tehtävä - näin nopeaa toimintaa vaikka kaikki tapahtui "yllättäin".
Aikaisemmin Työvoimatoimisto (käsitykseni mukaan) oli sitä varten että siellä välitetään töitä.
Nykyään tuntuu siltä että rooli on muuttunut työttömän tekemisiä kyttääväksi elimeksi.
Mitä itse olen käynyt virkailijoiden juttusilla, niin kyllä siellä kysellään tarkasti suunnitelmista ja tekemisistä, mutta ei sieltä töitä löydy.
kun on koko ajan rangaistuksen uhka niskassa. "Karenssi, karenssi, karenssi, karenssi...."
Miksi muuten paperilla on kohta jossa kysytään lupaa johonkin, jos siihen kerran on pakko vastata että juu ja lupa on myönnetty! TAI MUUTEN TULEE KARENSSI!