En ole saanu itsestäni kuria, että oisin päässy alkuun tässä VHH:ssa. Se odottaa aikaa parempaa. Nyt olen huomannu yhden mielenkiintoisen ilmiön, kun syön vehnää. En tiedä mahdanko kuvitella, mutta onko joku huomannut, että alkaisi suussa kirvellä, aivan kuin olisi syönyt liika Kiiwi hedelmiä. Tää ilmiö on nyt tullu viimeisen kuukauden aikana. Aina kun syön leipää, tai muuta vehnävalmistetta, niin sama tunne suussa. Semmonen lievä pistely suun limakalvoilla. Silti moisiin tuotteisiin ihan mahdoton himo.
Mitäs tänne palstalle kuuluu
NimerkkiHande
8485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joskus tunnen hiivan maun kuvailemallasi tavalla, mutta tässä ilmeiseti kuitenkin eri asiasta kysymys.
ja jätä se kaikki vehnä kokonaan pois joksikin aikaa niin näet, poistuiko kirvely vehnän myötä. Himo vehnään poistuu parissa viikossa, kunhan pitää sormensa irti siitä.
Oon yrittäny ihan tosissani, mut mulla ei meinaa millään mennä se sokerin himo ohitse. En tiedä sit missä vika, enkä mielestäni syö liikaa hiilareita, että siitä johtuisi VHH-kuurin aikana. Se on enemmän psyykkeestä kiinni. Nään oikeesti unia ihanista kermaleivoksista, jäätelöstä ja leivästä, kun oon päättänyt olla ilman sokeria. Se on ihan kamalaa.
eli sama älämölö jatkuu, mitä täällä on ollut ennenkin.
Itse olen syönyt vehnää sisältäviä tuotteita erittäin vähän (ja harvoin) ja niiden yhteydessä en ole huomannut samaa.
Hei.
Ei kannata vilkastuttaa stressihormoneja, kyllä se sitten siitä sopiva tapa löytyy kun aika on otollinen; on se sitten vhh jossain muodossa tai jokin muu.
Ei itsellä mitään tuollaista kokemusta vehnästä. Himot menettävät teränsä kun niitä ei ruoki, kuten oli joskus puhettakin.
Mutta tosiaan, kaikki aikanaan!;)
Tämä palsta on sama taistelutanner kuin ennenkin. Joskus tulee käytyä. Muualla enemmänkin, viimeksi taisi olla jokin pelokkaiden foorumi:=/
Mieluummin meilailen.
Hyvää keväänjatkoa ja ulkoilukelejä!
Hei ja kiva kuulla sinusta. Oon ajatellu ottaa ihan rauhassa, kun on nyt niin paljon muuta mietittävää. Vai on tämä palsta yhä taistelutanner. Mä lopetinkin käymästä täällä, kun melko pian huomasin, ettei se mitään hyödytä. Ihmisten tapoja on vaikea muuttaa ja sitten on niitä periaatteen ihmisiä. Vaikka kerrottaisiin kaikki fakta, niin periaatteessa jo pitää olla toista mieltä ja hakea asioista kaikki huonot puolet mitä vähänkin löytyy.
Itse olen lukenu vähän parisuhdepalstaa, mutta muuten aika vähän jaksan viettää aikaa täällä. Toisaalta en halua, kun huomasin viimeksi, että helposti jää tähänkin koukkuun, että pitää koko ajan olla katsomassa oisko joku vastannut omiin kommentteihin. Ihan älytöntä.
Voi hyvin ja kuullaan taas
Jos ette jostain kumman syystä vielä tienneet, niin meille VHH:sta kiinnostuneille on ainakin yksi sopiva keskustelu palsta. Meinaan tuo karppien palsta.
Tulkaa sinne vaan, sinne me muutkin ollaan menty.
=)
Aurinkoista kevättä joka tapauksessa!
Jos ette jostain kumman syystä vielä tienneet, niin meille VHH:sta kiinnostuneille on ainakin yksi sopiva keskustelu palsta. Meinaan tuo karppien palsta.
Tulkaa sinne vaan, sinne me muutkin ollaan menty.
=)
Aurinkoista kevättä joka tapauksessa!
(joko tämä tuli perille tai sitten ei)