Vähänkö alkaa ärsyttää tämä naisena oleminen aina vuotaa eikä mikään ehkäisy sovi,rengas ja pilsut nostaa maksa arvoja,laastari sopis,mutta kun siitä tulee ihottumaa. Hormoonikierukkakaan ei sovi.(jouduttiin tekemään kesällä kaavinta kun ei vuoto loppunut).Menkat on siis melkein koko aika päällä.. =( Johan tässä alkaa hermot palamaan..Juuri tuo pirun keltarauhashormooni on se ilmeisesti joka nostaa arvoja.. Onko enää mitää keinoja?
Kun mikään ei sovi :(
Ärsyyntynyt nainen!
71016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..mutta hattivatit, spärdärit, kumiankat tai tuttavallisesti kondomit.
Siis tarkoititko että hormonaalisen ehkäisyn aikana vuodat koko ajan, vai muutenko vuodat? En oikein saanut selvää tuosta kirjoituksesta. Itsellä nimenomaan oli nuorempana niin, että vuoto tuli ihan miten sattui, siis tiputtelua koko aika varsinaisten kuukautisten välissä. Sain sitten keltarauhashormonikuurin jolla saatiin vuoto tasaiseksi ja sitten minulle määrättiin e-pillerit joilla vuoto saatiin tasaiseksi, en nimittäin siinä vaiheessa 17-v olisi edes pillereitä tarvinnut ehkäisyn takia. Merkkiä vaiheltiin usein, sitä en enää muista että minkähän takia... Nyt on lapset luultavasti tehty joten seuraavaksi aion kyllä sterilointiin, eipä sitten tarvitse enää ehkäisyasioista huolehtia.
Vähän kiireessä kirjoitettu ja kirjoitus sen mukainen, anteeksi. Siis tarkoitin, että keltarauhashormonilla saatiin kierto ensin tasaiseksi ja ylimääräinen vuoto loppumaan ja sitten e-pillereillä pidettyä se kierto säännöllisenä. (Menkat tuli muuten ihan miten sattui.)
Siis mä vuodan noin ylipäätänsäkkin koko aika,en edes ole voinu käyttää mitää noita (rengas,pilsut,laastari,kierukka,) Kun ne nostaa maksa arvoja eli siis itse tuo keltarauhashormooni ei sovi mulle..Eli noillakaan ei saada vuotoja kuriin,eikä voi oikee vielä steriloida kun oon sinkku ja vasta 21v eikä muksui viel haluu...Eli en ole vuotanu noiden käytön aikana mitä en voi käyttää,jos et tajua niin anti olla..
Siis eihän mikään noista mainitsemistasi ehkäisyistä ole keltarauhashormonia! Keltarauhashormonilla toimii kapseli, hormonikierukka, minipillerit...
No sitten noissa on vaan se joku aines osa joka nostaa maksa arvot niin ylös että mahaa koskee koko aika,en tarkalleen tiedä,mut noista ei mitkään sovi mulle..Nyt pidän väkipakolla laastaria kun se sopii ja kärsin kutinasta
Kai olet käynyt ihan parhaimmin nämä asiat tietävällä, eli siis naistentautien erikoislääkärillä, gynekologilla eikä vain terveyskeskuksen yleislääkärillä?
Luulisi että jotain vaihtoehtoja on olemassa tuon vuodon kuriin saamiseksi. Tai sitten jos ei muu auta, niin siinä vaiheessa kokeilisin homeopatiaa ja luontaistuotteita.