Hei !
Hommasin tuossa halvahkon avoauton ja kuume rätin alas laskemiseen on kova! Missä lämpötilassa suurinpiirtein on ajaminen katto alhaalla mahdollista? Tekee kovasti mieli mutta vielä ei taida tareta. 10c taitaa riittää, vai? Joko on kukaan nähnyt avoautoa rätti alhaalla tänä keväänä? Onko kukaan ajanut itse rätti alhaalla?
Hommasin tuossa halvahkon avoauton ja kuume rätin alas laskemiseen on kova! Missä lämpötilassa suurinpiirtein on ajaminen katto alhaalla mahdollista? Tekee kovasti mieli mutta vielä ei taida tareta. 10c taitaa riittää, vai? Joko on kukaan nähnyt avoautoa rätti alhaalla tänä keväänä? Onko kukaan ajanut itse rätti alhaalla?
Vastaukset 11
Vanhimmat
no ajaahan osa talvellakin. riippuu paljon tarvii ..nan pidennystä.
ajaa sillä vaikka kolmenkympin pakkasessa kunhan vaatetta vaan on tarpeeksi mutta mitä järkeä tällaisilla loskakeleillä on paljastaa auton sisustaa kaikelle paskalle mitä on ilmassa? Juhannus alkaa olemaan se aika jolloin voi alkaa jo harkitsemaan rätin rullausta.
Kyllä on nähty, yx pelle ajeli helmi-maaliskuun kieppeillä avomersullaan :D
Halvahko avoauto viittaa eurooppalaiseen tai japanilaiseen pikkukotteroon, joten ei kait se ole oikea ja tyylikäs avoauto, vaan sen korvike...? Mutta eipä siinä mitään, onnittelut ehkäpä turhimmasta autohankinnasta Suomen oloihin :)
läpi kostean talven Morganeillaan ja Caterhameillaan
katto alhaalla ja hyvin tarkenevat ?
Asennekysymys.
"Kyllä on nähty, yx pelle ajeli helmi-maaliskuun kieppeillä avomersullaan :D"
Niin joo ,Suomessa on kaikki erilainen kiellettyä,
kuten asenteestasi näkyy.
Asenteessa ei ole vikaa, eikä kaikkki erilainen ole kiellettyä, mutta lienee sopivaa kysyä, että onko avoautolla ajelu talvipakkasella kovin järkevää? Kertooko se ajajasta jotain?
Pientä "poikamaista testiajoa" ei kannata ottaa kovin vakavasti, mutta kohta taas näkyy säästä ja kylmyydestä huolimatta kuskeja, joilla on näytön paikka liikenteessä. No, kukin tyylillään. Ei millään pahalla avodiggareita kohtaan.
Erilaisuuden ja hulluuden raja on vaikea määritellä :)
Saksassa on erilainen ja hullu ,kun ostaa Corollan
ja Suomessa kun ostaa avoauton ja kehtaa vielä ajaa
sillä katto alhaalla.
täytyy olla jotain vikaa, jos puollustelee avoautolla ajelua talvella katto alhaalla. fillaroihan vaikka talvi töihin, niin saat säkin erilaisuutta.
Heti kun nenä lakkaa paleltumasta. Paleltumisen huomaa siitä että klyyvari tipahtaa irti.
Jokunen viikko sitten näin jonkun auto-ohjelman jossa testattiin uutta Volvon avo-autoa - keskellä talvea siis! Mittasivat huvin vuoksi lämpätiloja autossa, kun siis ulkona ole toista kymmentä astetta pakkasta. Etupenkeillä lämpö pysyi ihan siedettävänä, jopa 20 asteessa, kun taas takapenkillä mitattiin -7 astetta.
Eli, siitä vaan katto alas ja puhaltimet kuumalle, niin eiköhän siinä tarkene.
Toinen asia on tietenkin se, että se näyttää melko naurettavalta ajella katto alhaalla kylmällä kelillä, mutta siitä viis!
Sitten kun vuoto lakkaa... ;-)