FC5 asennusongelma

fc5

Fedora Core 5:n asennus keskeytyy heti alkuvaiheeseen kun painaa enteriä. Sitten ruudulla näkyy ne rivit (kerneli), mutta kone reboottaa. Prossa on AMD K6 ja näytönohjain GeForce 2. CD-asema tavallinen ide-väyläinen, samoin kaksi kiintolevyä. Ubuntu 5.10, Kubuntu 5.10 ja Mandrake 10.1 ovat asentuneet täydellisesti ilman ongelmia. Mandraken graafinen asennusohjelmakin toimi. Mutta FC töppää alkuunsa ja reboottaa. Osaisiko joku vastata?

10

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syitä

      1) cd-levyvika. CD:n kirjoitus ei onnistunut täysin, ehkä liian nopea vauhti?

      2) kokeile kernel-optioita, erityisesti:
      acpi=off

      3) joku muu

      • fc5

        Olen polttanut levyt 8 kertaisella nopeudella. Onko se liian suuri?


      • fc5!

        Optio acpi=off toimi. Mitä se muuten tekee?


      • fc5! kirjoitti:

        Optio acpi=off toimi. Mitä se muuten tekee?

        jättää lataamatta käyttiksen tasolla virransäästö ominaisuudet... Saman voi tehdä BIOS:sta asettamalla ne pois päältä!


      • Fedora-käyttäjä
        fc5! kirjoitti:

        Optio acpi=off toimi. Mitä se muuten tekee?

        acpi=off karsii käytöstä virransäästöominaisuuksia. Asennuksen jälkeen voit mahdollisesti sallia nuo virransäästöominaisuudet uudelleen. Esim. acpi=ht kernel-parametri /boot/grub/menu.lst tiedostossa toimii minulla erinomaisesti (FC5). Mutta tämä lienee pitkälti emolevykohtaista.
        Googlella asia olisi selvinnyt.
        http://en.wikipedia.org/wiki/ACPI


      • fc5?

        Ei voi olla totta! Tänään "acpi=off" toimi aamulla, mutta nyt ei! Miten tämä voi olla mahdollista? Ainut lisäämäni asia on verkko. Voisiko se olla ongelma?


    • Fedora-käyttäjä

      "Fedora Core 5:n asennus keskeytyy heti alkuvaiheeseen kun painaa enteriä."

      Ohoh... Olen asentanut ja päivittänyt FC5:n useaan koneeseen ilman vähäisimpiäkään ongelmia.

      "Mutta FC töppää alkuunsa ja reboottaa."

      Olethan tarkistanut SHA1-summan?

      • fc5

        Olen tarkistanut kaikkien levyjen sha1-summat.


    • fc5!

      Kiitos kaikille vastanneille!

      • fc5

        Miten voi olla? Myt "acpi=off" ei toimikaan. Aamulla se vielä toimi! Miten se voi nyt olla toimimatta? Eli nyt en taas pääse jostakin syystä asennukseen, edes tekstitilaan. Kokeilun myös bios-asetuksista ACPI:n ottamista pois päältä. Ei mitään vaikutusta. Miten FC5:n saa asennettua? Tämä on todella ihmeellistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5749
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3969
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2869
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1859
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      230
      1678
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1461
    Aihe