Beetakaroteeni ja solarium?

Olen alkanut syödä jo joulun aikaan näitä kapseleitä ja yliannostuksella viime aikoina kun viikon päästä olisi ulkomaille lähtö. Rusketun helposti normaalisti, mutta ajattelin maksimoida rusketusta joten kävin solariumissa ja kasvoni paloivat hieman otsalta (koskaan en ole palanut aikaisemmin vaikka olen ollut todellakin kuumissa maissa)eli saako solariumiin mennä jos syö näitä tabletteja ja voiko niitä syödä liikaa?? Kuneikö näiden juuri pitäisi ehkäistä sitä palamista...? Kiitos vastauksista!
4842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aikaisemmin olen käynyt solariumeissakin enkä ole palanut.. Eli uskallanko vielä mennä solariumiin vai jätänkö tabletit ottamatta, matka lähestyy kovaa vauhtia.. Vai voiko näitä tablettejä syödä liikaa jonka vuoksi iho reagoi näin?

Äänestä
  • en kyllä yliannostusta kannattaisi... Mielestäni beetakaroteeni on rasvaliukoinen vitamiini eli jos sitä saa "liikaa", se alkaa varastoitua... haittavaikutuksia???

    Mutta en nyt sitten ole aivan sata varma... kysyppä asiantuntijalta :)

    Jos vaikka lopettaisit nyt niiden kapselien syönnin ja ostaisit vaikka porkkanoita.. ei pitäisi tulla sivuvaikutuksia!

    Äänestä

Yleensä aurinkopillereitä otetaan yksi /pv,mä käytän multicarosinia ja syön paljon porkkanoita,käyn "etelässä" 1-2krt vuodessa ,mulla pysyy terve väri ympäri vuoden en halua olla kalpea ja väritön,lisäksi käytän itseruskettavia juttuja.

Äänestä

Vaikka olen kasvissyöjä, olen nyt ensimmäistä kertaa syönyt porkkanapillereitä. Normiannoksellakin kasvojen iho on mukavan terveen sävyinen. Vaikka suojaudun auringolta parhaani mukaan voiteilla, hatuilla ja vaatteilla.

Solariumia ei voi suositella koskaan. Siitä ei ole iholle mitään hyötyä, ainoastaan haittaa. Ette ehkä huomaa ihon aurinkovaurioita nuorena, mutta kun ikää on n. 40 ja iho alkaa veltostua muutenkin, niin järkyttävä totuus tulee ilmi. Eli ei aurinkoa, ei solariumia. Sen sijaan vaatteita, aurinkovoidetta ja paahteen välttämistä.

Naiset, joilla on pehmeä ja luonnollisen vaalean kuulas iho vielä 50 - 70-vuotiaina, eivät ole koskaan ottaneet aurinkoa. Paljon itseään käristäneellä on jo 30-vuotiaana vanhempi iho kuin eläkeikäisellä ihoaan suojanneella naisella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ninnuli kirjoitti:

Olen alkanut syödä jo joulun aikaan näitä kapseleitä ja yliannostuksella viime aikoina kun viikon päästä olisi ulkomaille lähtö. Rusketun helposti normaalisti, mutta ajattelin maksimoida rusketusta joten kävin solariumissa ja kasvoni paloivat hieman otsalta (koskaan en ole palanut aikaisemmin vaikka olen ollut todellakin kuumissa maissa)eli saako solariumiin mennä jos syö näitä tabletteja ja voiko niitä syödä liikaa?? Kuneikö näiden juuri pitäisi ehkäistä sitä palamista...? Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu