Beetakaroteeni ja solarium?

ninnuli

Olen alkanut syödä jo joulun aikaan näitä kapseleitä ja yliannostuksella viime aikoina kun viikon päästä olisi ulkomaille lähtö. Rusketun helposti normaalisti, mutta ajattelin maksimoida rusketusta joten kävin solariumissa ja kasvoni paloivat hieman otsalta (koskaan en ole palanut aikaisemmin vaikka olen ollut todellakin kuumissa maissa)eli saako solariumiin mennä jos syö näitä tabletteja ja voiko niitä syödä liikaa?? Kuneikö näiden juuri pitäisi ehkäistä sitä palamista...? Kiitos vastauksista!

4

842

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninnuli

      aikaisemmin olen käynyt solariumeissakin enkä ole palanut.. Eli uskallanko vielä mennä solariumiin vai jätänkö tabletit ottamatta, matka lähestyy kovaa vauhtia.. Vai voiko näitä tablettejä syödä liikaa jonka vuoksi iho reagoi näin?

      • neito.

        en kyllä yliannostusta kannattaisi... Mielestäni beetakaroteeni on rasvaliukoinen vitamiini eli jos sitä saa "liikaa", se alkaa varastoitua... haittavaikutuksia???

        Mutta en nyt sitten ole aivan sata varma... kysyppä asiantuntijalta :)

        Jos vaikka lopettaisit nyt niiden kapselien syönnin ja ostaisit vaikka porkkanoita.. ei pitäisi tulla sivuvaikutuksia!


    • Espanjafani

      Yleensä aurinkopillereitä otetaan yksi /pv,mä käytän multicarosinia ja syön paljon porkkanoita,käyn "etelässä" 1-2krt vuodessa ,mulla pysyy terve väri ympäri vuoden en halua olla kalpea ja väritön,lisäksi käytän itseruskettavia juttuja.

    • aurinkovaurioita40

      Vaikka olen kasvissyöjä, olen nyt ensimmäistä kertaa syönyt porkkanapillereitä. Normiannoksellakin kasvojen iho on mukavan terveen sävyinen. Vaikka suojaudun auringolta parhaani mukaan voiteilla, hatuilla ja vaatteilla.

      Solariumia ei voi suositella koskaan. Siitä ei ole iholle mitään hyötyä, ainoastaan haittaa. Ette ehkä huomaa ihon aurinkovaurioita nuorena, mutta kun ikää on n. 40 ja iho alkaa veltostua muutenkin, niin järkyttävä totuus tulee ilmi. Eli ei aurinkoa, ei solariumia. Sen sijaan vaatteita, aurinkovoidetta ja paahteen välttämistä.

      Naiset, joilla on pehmeä ja luonnollisen vaalean kuulas iho vielä 50 - 70-vuotiaina, eivät ole koskaan ottaneet aurinkoa. Paljon itseään käristäneellä on jo 30-vuotiaana vanhempi iho kuin eläkeikäisellä ihoaan suojanneella naisella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1341
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1286
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      980
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      926
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 49
      818
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      746
    9. 77
      745
    10. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      79
      743
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      587
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      518
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      504
    20. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      55
      500
    Aihe