Erilainen

Mietinpä tässä, että näillä palstoilla näkee hirveän paljon yleistyksiä miehistä ja niin naisistakin. Ehkä erilaiset eivät halua kirjoittaa tänne sitten tai eivät vaivaudu. Täältä, kun lukee juttuja, niin tuntee itsensä erilaiseksi naiseksi ja myös mieheni on sanonut, että ei pysty samaistumaan suomi24 kirjoittaviin miehiin. Onko muitakin erilaisia miehiä olemassa, kuten mm. p***n metsästäjiä? jos olet erilainen mies jollakin tavalla kerropa tällä palstalla siitä?
6762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tuntuu, ettei tänne muut kirjoittelekaan kuin erittäin erikoiset. Täällä on niin suvaitsematon asenne kaikkia ja kaikkea kohtaan. Onneksi irl ei törmää tuommoiseen. Taitavat roikkua koneella senkin aikaa... :)

Äänestä
  • Varmaankin asian voi nähdä näinkin päin..

    Äänestä

Joskus 90-luvulla amerikkalainen nainen teki tutkimuksen naisten tyytyväisyydestä seksiin ja avioliittoon. Tulokset olivat huikaisevat. Selvästi yli puolet naisista olivat tyytymättömiä avioliittoonsa ja harkitsivat eroa. Tutkimustulos sai paljon huomiota. Mietittiin missä vika? Miksi miehet ovat niin huonoja? Loppujen lopuksi huomio kiinnittyi kuitenkin tutkimuksen metodeihin.

Tutkimus oli tehty lähettämällä amerikkalaisille naisille asiaa koskeva kyselylomake, joka pyydettiin palauttamaan. Tutkimus toistettiin eri metodilla, jossa otos pyrittiin laajentamaan. Tulokset olivat täysin päinvastaisia kuin alkuperäisessä tutkimuksessa.

Missä olikaan vika? Kyselytutkimukseen vastasivat vain ne, joiden parisuhteissa oli vikaa. Miksi lähettää takaisin vastaukset, jotka olisivat tasapaksua diipadaapaa tai ylistystä? Sen sijaan parisuhteisiinsa tyytymättömät katkerat naiset vastasivat kyselyyn varmasti, sehän oli mainio tapa purkaa turhautumistaan.

Miten tämä sitten liittyy yhtään mihinkään? Monet varmasti luulevat, että näin pitkän alustuksen jälkeen olisin unohtanut itse asian, mutta asia ei olekaan näin. Nimittäin tällä esimerkillä yritin osoittaa sen, että myös keskustelupalstalle kirjoittavat vain tietyntyyppiset naiset ja miehet. Heillä on omat räikeät mielipiteet asioihin, ehkä pettymyksiä ja turhautumista tai joku muu syy kirjoittaa tänne. Tavalliset korkeintaan lukevat näitä juttuja, mutteivät välttämättä tuo mielipiteitään esiin. Täällä ei ole tarvetta kertoa omia keskivertoja mielipiteitään, vaan ennemminkin kirjoitella provokatiivisesti.

Toinen syy on myös siinä, että hyvin moni täällä kirjoittaa nimimerkillä eikä heillä ole mitään "kiinnijäämisen pelkoa". Voi siis sanoa, että "kaikki naiset on huoria" tai "miguelit ovat parempia kuin suomalaismiehet" kärsimättä seurauksia.

Kolmas syy on kokijassa. Jos täältä lukee "normaaleja" juttuja, eivät ne jää mieleen.

Eiköhän jokainen mies eroa toisesta ja ole yksilö. Ettekä te nyt ole niin kummallisia. Tänne kuitenkin kirjoittelee vain murto-osa Suomen kansasta eli tietyntyyppiset ihmiset. Voitte olla ihan peruspalleroita tai sitten ette.

Äänestä

minä en yleensä mieti mitä muut, tuntemattomat ajattelevat. minulla on paljon omia mielipiteitä ja siksi seuraan/kirjoittelen palstalle. tottakai sitä lueskelee sellaisia aiheita, jotka kiinnostavat ja yleensäkin ovat tuttuja. joskus vaan haluaa auttaa henkilöä, jos sattuu tietämään jostain asiata.

täytyy kaiken kaikkiaan sanoa nyt seuraava: olen naisena pettynyt kyllä joihinkin tänne kirjoitteleviin miehiin. niin paljon naisvihamielisyyttä ja alistamistahtoa. siis en ole naiivi. tajuan, että tuollaisia huonoitsetuntoisia, pettyneitä ja turhautuneita miehiä tosiaan on, mutta tuntuu välillä aika pahalta lueskella noita huora juttuja yms. sitä alkaa helposti yleistämään miehiä, että kaikkiko noin ajattelevat. helposti ollaan valmiita tuomitsemaan anteliaita naisia vaikka itse juuri ollaan niitä miehiä,jotka näitä naisia käyvät panemassa.

lisäksi ärsyttää suunnattomasti tuo, kun suomalaiset naiset ja miehet haukkuvat toisiaan tyyliin, että kaikki suomalaiset naiset ovat rumia ja lihavia, siellä ja täällä naiset ovat paaaaljon paremmnanäköisiä. tämäkin yhdenlainen alistustapa. mikäli asia niin paljoa vaivaa, ei tarvitse olla täällä suomessa. muuttakaa muualle.

pahimpia ovat kuitenkin epävarmat naiset, jotka kyselevät tyhmiä, että kelpaavatko he. kyllä se niin on, että vietti vetää miestä aina naisen luo. ei se niin pienistä asioista ole kiinni kuin jostain esim. tukanpituudesta. Kirjoittelijoiden täytyy olla tosi nuoria ja epävarmoja. tiedoksi heille: epävarmuus hellittää kun alatte lähestyä kolmeakymppiä. naisen tehtävä ei ole miellyttää vaan kaikkia miehiä, kunhan nyt omastaan pitää huolen ;D

Äänestä

osa mun kommenteista taitaa kyl poiketa aika paljon täällä olevista...
Ainakin useita väittelyita on tullut käytyä...

Äänestä

Eihän netin ihmissuhdepalstalla kirjoittele kukaan, jolla olisi normaalit ihmissuhdetaidot.
Miksi kirjoittelisikaan, omaa erinomaisuuttaan esitelläkseen?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vaikka kuka kirjoitti:

Mietinpä tässä, että näillä palstoilla näkee hirveän paljon yleistyksiä miehistä ja niin naisistakin. Ehkä erilaiset eivät halua kirjoittaa tänne sitten tai eivät vaivaudu. Täältä, kun lukee juttuja, niin tuntee itsensä erilaiseksi naiseksi ja myös mieheni on sanonut, että ei pysty samaistumaan suomi24 kirjoittaviin miehiin. Onko muitakin erilaisia miehiä olemassa, kuten mm. p***n metsästäjiä? jos olet erilainen mies jollakin tavalla kerropa tällä palstalla siitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu