Ammattikouluillahan kampaamopalvelut ovat todella edullisia "oikeisiin" kampaamoihin verrattuna. Olenkin ajatellut mennä raidoittamaan pitkät hiukseni amm.koululle oppilastyönä, mutta olisi mukava kuulla niiden kokemuksia, jotka ovat koulujen palveluja käyttäneet. Onko lopputulos ollut hyvä ja hiukset säilyneet hyväkuntoisina? Osattiinko hiukset leikata? Itse olen suunnitellut meneväni Tampereen ammattioppilaitoksen "opetuskampaamoon". Toki muillakin paikakunnalla käyneiden kokemukset ovat tervetulleita.
Ammattikoulun oppilastyöt
Kutri
71106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ammattioppilaitoksessa leikkaamassa otsiksen ja tasoittamassa latvoja. Hyvin leikkasi tyttö, olin tyytyväinen :)
Opettaja tuli sitten vielä lopuksi katsomaan työn jäljen, tyttö oli unohtanut leikata jostain toisesta kulmasta (jonka ammattilainen erotti heti), jonka tyttö vielä lopuksi "korjasi". Itse en huomannut mitään eroa, mutta kai se tärkeää oli tehdä se siitäkin kulmasta tehty tasoitus :)
Opettaja kysyi vielä että olenko itse tyytyväinen ja olin minä :) Maksoi muutes vaan 10e! Oikealla kampaajalla tuosta nyhdetään heti täällä päin ainakin 24-34e. Eli jos 10e pääsee noin hyväl laadulla niin saa olla tyytyväinen.
Siis miten pystyy menee sinne? pitääkö joku aika varata?
.. noi oppilastyöt. Mun sisko leikkaa/värjää mun hiukset ja siis se vielä opiskelee kampaajaksi. Hänen työnsä tulokseen olen kyllä todella tyytyväinen. Mut sitten siellä on opiskelemassa niitä elämään kyllästyneitä teinejä, jotka ei ole muutakaan alaa keksiny ja joita asia ei välttämättä kiinnosta paskaakaan. (sellaisen käsiteltävä ollu joskus karmein seurauksin ja myös sisko kertoo naureskelle välillä sen opiskelukavereiden "visioista") et jos joku tuttu yms. on käyny ja saanu hyvän tuloksen niin heti opiskelijan nimi selville =)ja pitää muistaa et he on vielä opiskelijoita ja joskus virheitä sattuu =) mut tekemällähän sitä vaan oppii =) eli en itse ehkä lähtis suurta muodonmuutosta vieraalla opiskelijalla teettää.
Kannattaa varata kunnolla aikaa sillä itselleni kerran laitettiin väri,raidat ja leikkaus ja aikaa kului 5,5 h
Paljon noi makso?
ite oon ollu 2 kertaa ja oon ollu molemmilla kerroilla tyytyväinen. ekalla kerralla olin 3.vuoden opiskelijalla jolla leikkasin, värjäsin ja raidoitin hiukset (n.5cm yli olkapäiden) ja hinnaksi tuli 50e. ja tuokin oli vikan vuoden opiskelijalla kallein.
tänään oli 1.vuoden opiskelijalla värjäämässä ja hinnaksi tulikin n.37e kun väriä meni niin rutkasti. en kyllä usko että mun hiukset oikeesti ihan niin paljoo väriä tarvii. tais käyttää sitä väriä vähän turhan paljon, säästeliäämminkin olis voinut. meni nimittäin 220ml.
miten tonne voi "ilmotautua", ku haluisin mennä leikkaamaan hiukset tai jtn :DD