Miten tuoda miehelle vauvahaaveet esille hellävaroen? Mies sanoo, ettei nyt olisi vielä perheen perustamisen aika. Mulla taas kello tikittää vimmatusti.
Missä tilanteessa haluaisit kuulla mieluiten näitä vauvajuttuja, vai jätänkö oma-aloitteisesti pillerit pois, niin miehen ei tarvitse osallistua tähän "vaikeaan" päätöksen tekoon?
Missä tilanteessa haluaisit kuulla mieluiten näitä vauvajuttuja, vai jätänkö oma-aloitteisesti pillerit pois, niin miehen ei tarvitse osallistua tähän "vaikeaan" päätöksen tekoon?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vauvan hankkiminen on molempien päätös!! Ei noin vakavilla asioilla leikitä!! Jos sitä et ymmärrä, niin et ole valmis äidiksikään!!
Jos ette pysty tuollaisesta asiasta avoimesti keskustelemaan, on suhteessanne jotain mätää. Missään tapauksessa tuollainen suhde ei ole kypsä lapselle. Odota nyt ainakin sen aikaa, että suhteessanne varmasti on luottamus kohdallaan.
Siis sinähän olet jo yrittänyt sanoa asiasta jos kerran mies sanoo, ettei nyt ole vielä perh perust aika.
Unohda ajatus ainakin vuodeksi ja haastele sitten uudestaan.
Paljoako se sinun kellosi nyt tikittää? Aivan varmasti sinulla on vielä aikaa, niin ettei tarvitse alkaa miestä ahdistelemaan.
jos suunnittelet tekeväsi lapsen "salaa" mieheltäsi. Sinun pitäisi ymmärtää, ettei se ole vastaus toiveeseesi. Saisit sillä välillenne niin suuria ongelmia, että olisit nyytin kanssa nopeasti kahden.
Mies ei ole koskaan valmis, kun kyse on vauvasta. Ei muuta kuin pillerit pois, kyllä mies tottuu ajatukseen kun sanot, että olet raskaana. Nim. kokemusta on.
Sitä mäkin vähän ajattelin, että se voi olla miehelle niin pelottava ajatuksen tasolla, ettei ikinä päästä tuumasta toimeen, vaikka todellisuudessa hänelläkin voisi olla haluja tämän suhteen etenemisestä toiselle tasolle.
Haluaisin miehiltä kuulla vielä kokemuksia, miten olette suhtautuneen vaimon vahinkoraskauteen?
..kysyt neuvoa, jos olet jo päättänyt tehä sen mukulan? Varaudu sitten myös kasvattamaankin se yksin...ei se niin helppoa sitte olekaan...
En ole siis päättänyt vielä mitään. Yritän vain ennakoida miehen suhtautumista.
Minäpä kerron opettavaisen tarinan viime vuosituhannen loppupuolelta. Silloinen naisystäväni oli potenut vauvakuumetta jo edellisen miesystävänsä kanssa tiesivät ystävänsä kertoa.
Muuten en huomannut mitään muistihäiriöitä, mutta pillereiden syöminen oli poikkeus säännöstä. Sanoin sitten kerran, että en usko vahinkoraskauksiin. Eli jos vahinko sattuu, jätän hänet välittömästi, muutan muualle ja elatusmaksut saa valtio karhuta.
Erohan siitä tuli. Uusi miesystävä löytyi kuukaudessa ja nainen oli raskaana kahdessa kuukaudessa.
Näin naisen ravintolassa muutamaa vuotta myöhemmin. Eleli yksinhuoltajana ja valitteli elämän raskautta, kun mies ei pidä yhteyttä lapseen.
Mutta sillähän ei oikeastaan ole mitään merkitystä. Biologisen kellon tikittäessä lapsella ei ole oikeutta vanhempiin eikä miehellä valinnan vapautta. Ainoa subjektiivinen oikeus on naisen oikeus äitiyteen.
Jokin tässä kyllä tökkii...
Huhu kertoo, että aviksessakin oleva voi olla käytännössä yksinhuoltaja.
...suhteessani roolit ovat niin, että mies on haaveillut vauvasta pitempään kuin minä itse. Vauvan hankkimisen tulee todellakin olla yhteinen päätös! Kun on aika on molemmille sopiva, raskausajastakin voi nauttia täysin rinnoin (ajoittaista huonovointisuutta lukuunottamatta). Vauvan vaateostokset ja muut hankinnat tehdään yhdessä. Vauvaa on mukavampi sitten odotella, kun tuleva isäkin on asiasta yhtä innoissaan. Älä painosta miestäsi vauva-asioilla, vaan hyväksy hänen mielipiteensä. Voit toki puhua vauvoista siinä, missä mistä tahansa muustakin asiasta, mutta anna miehesi kypsyä ajatukselle.
Vahinkoraskauksen seurauksena olisi abortti tai ero. Isäksi en aio ryhtyä ennen kuin itse olen siihen valmis ja sen päätöksen tehnyt. Tuollainen asia ei todellakaan ole mikään naisen yksin päätettävissä oleva. Pelkkä ajatus kuvottaa. Hyi, miten petollista!
Vaimo-kulta.
Voit toki jättää pillerisi syömättä. Se on sinun oma päätöksesi. Huomioi kuitenkin, että sinä päivänä, kun ilmoitat olevasi raskaana, minä...
- muutan välittömästi pois yhteisestä kodistamme
- laitan avioeron vireille uutisen kanssa samana päivänä
- kieltäydyn tapaamasta sinua laisinkaan
- en ole tukenasi raskausaikana
- en tule tunnustamaan isyyttä, sen saat tapella oikeusteitse; valmistaudu siis siihen, että sinua kohdellaan huorana, jonka uskollisuutta sopii epäillä
- en tule koskaan katsomaan pentua
- en tule koskaan antamaan penniäkään sinulle tai hankkimallesi räkänokalle; kituuta vuokraloukossasi ja shoppaa pelastusarmeijalla
- tulen pilaamaan maineesi kertomalla petollisuudestasi kaikille; pidän todellakin huolen siitä, ettei kukaan kunnollinen tuollaisen lumpun perään katsele - paitsi panopuuna
- en halua ikinä nähdä teitä kumpaakaan, yritä ja saat syytteen kotirauhan häirinnästä; varaudu selittämään pennulle, miten vapautit minut päätöksen taakasta, ja miten hyvään lopputulokseen se johti
Ole siis hyvä vain, vaimoni. Tee päätöksesi.
Tässä syy, miksi siviileihin ei kannata kajota. Jos on pakko, niin kumi tai oraali/anaali ovat vaihtoehdot.
vielä kysellä, miksi mies hakkaa vaimoaan?!