Vaan ryhmän osittain sosialistisia valtioita (kommunismissa ei ole valtiota) jotka ainakin teoriassa pyrkivät kohti kommunismia.
Ei Usa / Raegan mitään kommunismia kaatanut.
webe71
10450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi puhuttiin NLn kommunistisen puolueen pääsihteeri ........ joka oli päättävin henkilö VALTIOSSA??
Samaahan Usa:kin tekee se markkinoi omia impperialistisia pyrkimyksiä demokratiana ja ihmisoikeuksina mutta kun talouspuoli natsaa niin se
ei sitten enää haittaa vaikka demokratia ja ihmisoikeus tilanne menisi huononpaan suuntaan.
he olivat kommunisteja sosialistisessa valtiossa. Aivan yksinkertaista eikö totta? (vai onko sinulle vaikeaa) Kyllä Marxia voi lukea tulematta kommunistiksi. Voihan Aku-Ankkaakin lukea tulematta ankan näköiseksi. Paljon luettuna tulee tosin ankan aivoiseksi.
että kun kerran kommunismissa ei ole valtiota, niin silloin Neuvostoliiton "valtio"politiikka oli epäkommunistista.
etuoikeutettua ja julmaa eliittiä jota vastustamaan kommunnismi synnytettiin.
jonka tarkoituksena on sosialismin kautta kommunismiin. En itse ainakaan näe muuta keinoa. Kun saavutetaan kommunismi, valtio häviää. Mutta eihän se ole mahdollista jos on myös kapitalistisia valtioita. Että umpikuja? Voitte aivan vapaasti haukkua kommunistiksi, ei haittaa ollenkaan. Katson kuuluvani lähinnä sinne "keskiryhmiin". Totta saa puhua muutkin, kuin vasemmistolaiset.
Kommunismi on vähän niin kuin äärettömyys. Niitä ei voi saavuttaa missään olosuhteissa. Ihmisen luonto tai evoluutio muutenkaan ei anna sille mitään sijaa.
Kapitalismin taas voi saavuttaa mutta se on oravanpyörä joka romahtaa tietyin väliajoin kun vauhti kiihtyy liian kovaksi.
mutta kapitalismin loppu pitkässä juoksussa päättyy, "komentotalouteen" tai ihmiskunnan tuhoon, kaiken saastuessa. Parempi olisi suunnitella tuleva systeemi, vapaaehtoiseksi, ettei sitten pakkokeinoja tarvita kun loppu alkaa olla näköpiirissä.
muistettaisiin että markkinat ovat hyvä renki mutta huono isäntä.
OIKEA VASTAUS!!