mietiskelin eilen pääni puhki, mistä saisin tietää, paljonko minulla on oikein sitä ylimääräistä läskiä tuossa vyötäröllä. paino-indeksi ei kerro oikeastaan mitään, se on 22, mikä tarkoittaa ilmeisesti normaalipainoa, mutta sen sijaan vyötäröni on yli 80cm, mikä lienee jonkinlainen raja keskivartalo-lihavuudessa.
näytän aivan päärynältä.
en vain tiedä paljonko (kiloissa) tuota läskiä on tossa jenkkakahvoissa ja vyötäröllä. kokonaispainoni ei kerro mitään, koska en ole todellakaan mikään siroluinen, ja harrastan paljon hölkkää/juoksua, ja lihas painaa enemmän kuin läski. joten osaisiko joku sanoa, paljonko tilavuudessa tarkoittaa kilo läskiä? onko se tyyliin, yhden kilon verran voita vai kuinka voisin selvittää asian?
olisi helpompaa, jos olisi tavoite.
kiitos.
näytän aivan päärynältä.
en vain tiedä paljonko (kiloissa) tuota läskiä on tossa jenkkakahvoissa ja vyötäröllä. kokonaispainoni ei kerro mitään, koska en ole todellakaan mikään siroluinen, ja harrastan paljon hölkkää/juoksua, ja lihas painaa enemmän kuin läski. joten osaisiko joku sanoa, paljonko tilavuudessa tarkoittaa kilo läskiä? onko se tyyliin, yhden kilon verran voita vai kuinka voisin selvittää asian?
olisi helpompaa, jos olisi tavoite.
kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"kokonaispainoni ei kerro mitään, koska en ole todellakaan mikään siroluinen"
Luiden "siroudella" ei ole painon kanssa juuri mitään merkitystä.
Mitkä ovat sinun pituutesi, painosi ja ikäsi?
Arvelen sinun olevan naispuolinen henkilö?
olen eri mieltä. ihmiset ovat eri kokoisia, monilla ystävilläni on varmasti yks viidesosa pienenpi lantio kuin minulla. en ole ikinä tykännyt seurata painoani, koska se ei kerro mielestäni mitään. olen sitten tyytyväinen kun en "näytä" enään läskiltä.
olen 160cm (kovin lyhyt siis...) ja paino on nyt kevään aikana heitellyt 54-55kg. olen 17.
mutta kuten jo sanoin, en halua kuin muutaman kilon pois, ja haluan vain tietää kuinka paljon on laihdutettava, että alkaa senttejä lähteä?
Painoindeksi sinulla on hieman yli 21.
Ikäsi 17 kertoo, että olet vielä reilusti kasvu- ja kehitysiässä.
Et todellakaan tarvitse mitään laihdutusta, treenaa ja kuntoile ja jumppaa, järkevyyden rajoissa.
Eikä aikaakaan, kun hyväksyt itsesi ja vartalosi, tuskin kukaan muu kiinnittää asiaan tällä hetkellä huomiota, vain sinua "se" häiritsee.
Tsemppiä ja elämäniloa, katse tulevaisuuteen!
kasvukauteni ovat tulleet ja menneet jo ajat sitten. tiedän etten ole "lihava" terveydellisesti, mutta saanhan minä nyt herranjestas parista kilosta puhua, etteivät läskit olisi tiellä lenkillä ja venytellessä, ilman että minua tarvitsee leimata miksikään pinnalliseksi teiniksi! ärsyttää tuollainen piirre ihmisissä, että kun puhun laihdutuksesta tämän ikäisenä, luullaan että lopetan syömisen ja tulen anorektikoksi. laihdutustahtini olisi kilo kolmessa viikossa, ja lähestulkoon urheilun sekä herkkujen jättämisen voimalla.
alkuperäinen kysymykseni kuuluu edelleen: osaako joku, vai eikö osaa, kertoa minulle, kuinka paljon todella kilo ylipainoa on siinä läskin määrässä??
kiitos.
niin tarvitset toisenlaista apua. Kaikki ei ole kohdallaan.
Jos olet vielä koulussa, niin ehkäpä kouluterveydenhoitaja olisi oikea osoite.
nainen 17 vuotta, 164cm/68kg. Aivan sama juttu. Kun vasemman käden nimetön murtui 14-vuotiaana, RÖNTGENLÄÄKÄRI ITSE SANOI NÄIN:
"Turha unolmoida, että sinusta koripalloilija tulee. Korkeintaan pari senttiä saat enää pituutta lisää."
Tämän hän sanoi röntgenkuvan perusteella, josta hän näki luiden luutumisen.
Ettäpä jos 17-vuotiaasta sanotaan, että "kasvavassaiässä", niin osassa tapauksista (ME!) voidaan ihan hyvin unohtaa moiset löpinät.
"Ettäpä jos 17-vuotiaasta sanotaan, että "kasvavassaiässä", niin osassa tapauksista (ME!) voidaan ihan hyvin unohtaa moiset löpinät."
Niin, sitä kasvuakin on monenlaista, kuten tämäkin ketju on jo osoittanut!
vyötäröni senttien mukaan _olen_ ylipainoinen.
Tätä keskustelua lukiessani alussa luulin sinua vain nuoreksi, joka kuvittelee olevansa lihava jne.. Mutta kysymyksesi on hyvä, ei sitä normaalia, mitä pitäisi syödä, mitä aina kysytään. Vastausta en kylläkään osaa antaa. :(
Liikutko? Suosittelen sinua liikkumaan vähän nykyistä enemmän ja treenaamaan keskivartalon lihaksia. Monesti maha "pömpöttää" vain siksi, että vatsalihakset roikkuvat.
Niin luin tarkemmin ton ensimmäisen viestisi, eli lenkin jälkeen teet tunnollisesti vatsalihakset, kyljet sekä selkälihakset. Keskivartalon lihaksethan ovat myös tärkeitä juostessa, ryhti paranee ja juoksukin on mukavampaa..
Voisit mittauttaa rasvaprosenttisi, se kertoo kuinka paljon kehossasi on rasvaa.
Oikeastaan, mitä väliä sillä on, montako _kiloa_ rasvaa on vyötäröllä? Varmaan tieto siitä, että sinulla on vaarallisen paljon rasvaa vatsan ympärillä (80cm:hän se raja) riittää - eli tieto siitä että rasvaa pitäisi saada pois.
Liikunnan lisäksi voit kokeilla jättää pariksi viikoksi hiilihydraattipitoisen ruoan vähemmälle. Itselläni ainakin vaalea leipä, peruna, pasta jne turvottavat vatsaa monella sentillä...
Ja vielä tuohon "olen kasvuni kasvanut" hommaan... Vaikka luusi eivät enää kasvaisikaan, voi kroppa silti muuttaa muotoaan "aikuisemmaksi". Aikuisella naisella yleensä kuuluu ollakin hieman rasvaa ympärillään, siten elimistö valmistautuu raskauksiin. Hyvin harvalla yli 25 vee naisella on enää teinin muodot (=muodottomuus) vaikka olisi kuinka hoikka.