Mietin tässä sellaista että kun mulla on huomenna treffit(viimeksi kolme vuotta sitten olen käynyt...), niin koska tämän jälkeen miehen "kuuluisi" viimeistään ottaa minuun yhteyttä? Ja onko se nyt sitten se miehen homma? Siis mikäli hän olisi jatkossakin halukas tapaamaan.
Eli jos itse vaikka seuraavana päivänä soitan, niin kaivanko itselleni kuoppaa? Vai voinko ottaa yhteyttä itse vaikuttamatta tyrkyltä?
Selventääkseni tilannetta vielä, minä pistin viestiä ja kysyin koska nähdään, jolloin siis sovittiin näistä treffeistä... Joten olisiko tämän jälkeen sit luonnollista, että hän olisi se seuraava joka ottaa yhteyttä?
No, aika jännää ja kiitän vastauksista jo etukäteen?
Eli jos itse vaikka seuraavana päivänä soitan, niin kaivanko itselleni kuoppaa? Vai voinko ottaa yhteyttä itse vaikuttamatta tyrkyltä?
Selventääkseni tilannetta vielä, minä pistin viestiä ja kysyin koska nähdään, jolloin siis sovittiin näistä treffeistä... Joten olisiko tämän jälkeen sit luonnollista, että hän olisi se seuraava joka ottaa yhteyttä?
No, aika jännää ja kiitän vastauksista jo etukäteen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainahan näitä aikoja mietitään. minusta yksi päivä on "kohtelijasta" pitää taukoa treffien jälkeen, antaa toiselle aikaa muodostaa tuntemuksia ja ajatuksia. kaikki muu pidempi minuttien mittaaminen ja odotuttaminen on typerää.
yhteyttä ottakoon se, joka kulloinkin kaipaa yhdessäoloa. suotavaa on tietysti jokseenkin tasapainottaa viestit ja soitot. jos toinen on kiinnostunut niin ottaahan se yhteyttä. alkuun vaan rohkaista että toinen uskaltaa.
että hän ottaa yhteyttä ja pyytää uusille tärskyille.
Sitä ennen kuitenkin teet selväksi että olet
kiinnostunut ehkä uusista.
Kiittämällä viestillä edellisistä.
Oli kivaa jne. sit vaan odottelemaan.
Uskoisin näin
Esimerkiksi baari illan jälkeen jos alkoholikin ollut mukana.
Seuraavana päivänä tavattu mies varmasti miettii sinua, ja varmasti on epävarma olo eikä välttämättä soita senkään takia.
Kyllä itse ainakin miehenä pitäisin parempana että nainen ottaa yhteyttä ensimmäisen kerran vaikka kuulostaakin hullunkuriselta.(näinhän ei kyllä usein käy vaan se on toisinpäin)
Kai se on sitäkin että mies se ensimmäisen kontaktin sinuun on ottanut ja flirttaillut ensimmäisenä ilta, joten mies varmaan jää odottamaan puhelua eli vastakaikua kiinnostuksensa mielipiteestä, nainenhan sen jo tietää että mies on kiinnostunut mutta mistä mies tietää naisen kiinnostumisen.
Soita ihmeessä miehellä siinä mitään menetä jos kerran olet kiinnostunut
että treffien jälkeen mies tarvitsee viiden päivän pohdinta-ajan. Jos sit kaveri ei ota yhteytä mene uusille treffeille
tuo sun tilanteesi on just samanlainen kuin mulla... en ole käynyt treffeillä reiluun kolmeen vuoteen, mutta rohkaisin mieleni ja laitoin viestiä yhdelle mukavantuntuiselle miehelle. itse kyllä ajattelin olla ottamatta yhteyttä treffien jälkeen, kyllä se nyt on miehen hommaa kun minä kerta pyysin häntä ulos! jos ei mitään kuulu, se tarkoittaa ettei häntä kiinnosta.
mietin muuten semmoista, että onko mahdollista että mies suostuu treffeille ainoastaan ystävällisyydestään? eli voisiko olla niin, että mies ei ole oikeasti edes kiinnostunut, vaikka suostuikin lähtemään ulos? (mietityttää vähän, koska tämä deittini on niin uskomattoman ystävällinen ja miellyttävä tapaus.)