olen hommaamassa jonkinlaista fruity loopsia. Niitäkin vain nykyään näyttäisi olevan useita erilaisia joten mitähän suosittelisitte?
koneeni on amd athlon 2000, 1.6 ghz, 768 ram
äänikorttina nyt on vielä toistaiseksi mikälie surkimus.. Tarkoitus olisi tehdä industrial tyylistä musaa :)
kone ei varsinainen tehomylly ole mutta pitäisi siedettävästi toimia?
koneeni on amd athlon 2000, 1.6 ghz, 768 ram
äänikorttina nyt on vielä toistaiseksi mikälie surkimus.. Tarkoitus olisi tehdä industrial tyylistä musaa :)
kone ei varsinainen tehomylly ole mutta pitäisi siedettävästi toimia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse käytän Fruity Loops 3:sta. Ohjelma tuntuu melko selkeältä. Itsellä oli ainakin aluksi ongelmia ohjelman kanssa, mutta kokeilemalla oppii. Oon just alotellu itsekin tolla väsämään biittiä. Kyllä sun koneessa pitäis riittää potku väsäämään parhaimmatkin biitit. Onnea yritykseen :)kannattaa kysellä tuolta hip hop foorumilta :)
Itseltä löytyy FL Studio 4 ja tyytyväinen olen ollut. Selkeä ja hyvä ohjelma, jolla saa kunnon jälkeä aikaa. Tietenkin vähän pitää perehtyä.
Fruity Loops on aika köykäinen varustelultaan, varsinkin nuo vanhemmat versiot, eli joudut hankkimaan siihen jatkossa mukaan erinnäisiä VST:tä eli softasynia/efuja, jos et tee musiikkia pelkältä samplepohjalta. Itellä oli vastaava kokoonpano (AMD Athlon XP 2000 768MB RAM) pari vuotta sitten ja kyllä koneesta meinas tehot loppua kesken, kun pyöritin useaa softasynaa samanaikaisesti. Tosin, softasynissa on suuria eroja tehonkäytön suhteen: jotkut ovat varsinaisia tehosyöppöjä, mutta useimmiten ne ahnaimmat yksilöt ovat niitä, joilla saa myös laatua aikaiseksi :P
FL3 pyörii 400mhz win98 64mt
koodaajat on nykyään niin paskoja ja laiskoja etteivät jaksa koodata kunnon ohjelmia vaan jättävät kaikki konetehojen harteille.
sama homma on huomattavissa pleikkarin kanssa. juuri kun kunnon pelejä ja kunnon grafiikoita alkaa tulla niin siirrytään uudempaan PS3.