Entä jos on tilanne, että eroa ei voi käsitellä sanallisesti, koska ex-vaimo ei ole keskusteluun suostuvainen. Tällöinhän eron käsittely miehen mielessä viivästyy.. vai voiko sitä eroa käsitellä, jos siitä ei puhuta?
Eron käsittely
miehellä
6595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sitten sitä eroa puidaan kavereiden kanssa. Vedetään kännit, etsitään lohtupoka, kärsitään krapula ja käännetään nokka kohti uusia seikkailuja. Aikansa se voi ottaa, mutta lopussa kiitos seisoo.
ajatellaanni samalla viisii..
Eron käsittely todennäköisesti viivästyy jos asioista ei voida avoimesti ja rehellisesti keskustella. Riippuu onko jätetty vai jättäjä. Todella raukkamaista välinpitämättömyyttä ex-vaimolta, jos ei suostu asiaa käsittelemään. Tällä tavalla estää toista menemästä eteenpäin elämässään - eli hiljainen kosto.
Ainoat vaihtoehdot ovat avuliaat ystävät ja terapeutti.
nainen petti.......... mies jätti........... eikä keskustelua syntynyt.
sen enempää? Mulla tulee miehenä mieleen parepmaakin tekemistä.
Ex-puoliso on harvoin se jonka kanssa "ero puidaan", kyllä se on hoidettava jonkun muun kanssa. Ja vaikka olisit kuinka älykäs ja fiksu ihminen et pysty niitä yksin pääsi sisällä jäsentelemään. Käsittely ei myöskään ole mikään kertakeikka vaan se voi vaatia lyhyemmän tai pidemmän ajan. Kenenkään on turha selittää että perskännit ratkaisevat kaikki menneet ongelmat.
Olen itse vaiheessa jossa vuosi sitten eronnut mies pui asioita kanssani aina silloin kuin siltä tuntuu. Ei niistä koko ajan jauheta mutta jossain tilanteessa menneet tulevat mieleen. Aika parantaa haavat mutta eivät ilman aktiivista avittamista eli keskustelua.