Mä tiedän: Aihe käsitelty jo monta kertaa!!! Mutta silti (anteeksi jo etukäteen)... Olkaa kilttejä ja kertokaa ihan selvällä suomen kielellä, ilman mitään ammatti/himoharrastaja sanastoja, että mikä on helpoin ja edullisin tie hommata kotiin karaokelaitteet, jotka a) soittaa dvd:t ja b) tarjoavat mahdollisuuden sävelkorkeuden muutokseen. Kaikusäädöt olis tietty myös paikallaan. En tarvitse mitään vahvistimia,miksereitä ja muuta silppua ja sälää. Tarkoitus olisi ihan vain tv:n (ehkä tietokoneen) kautta lauleskella omaksi iloksi. Mitään softia netistä yms en valitettavasti osaa hakea, jos ne ei ole suomenkilellä varustettuja. Hintoja, laitenimiä ja ostopaikkoja kiitos. Ja jos jollain on myydä käytettynä, niin sekin kiinnostaa. Kiitos jo etukäteen ja hyvää kevättä kaikille!
KoTiKaRaOkE
Jampe
106426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sinulle omaa ratkaisuani, joka varmasti on halvimpia. Ns. halpis DVD-soitin karaokeominaisuuksilla (transponointi, kaiku ja kaksi mikkiliitäntää). Soitin scartilla telkkariin ja äänet RCA-piuhalla kotistereon (kotiteatterin) vahvistimeen. Vahvistimen ja DVD-soittimen volyymisäädöillä voit tasapainottaa mikin ja taustojen keskinäisen suhteen mieleiseksesi (eri valmistajien levyt tarvitsevat erilaisen säädön). Oletan, että tv ja kotistereot ovat valmiina. Sinun tarvitsee investoida vain DVD-soittimeen ja mikrofoniin yhteensä n. 100 €.
Oma systeemini näin toteutettuna toimii erinomaisesti ja kokemusteni mukaan kestää kyllä vertailun kymmenen kertaa kalliimpien karaokea varten kehitettyjen systeemien kanssa.
riittää todellakin vaikka ne kotistereot ja DVD-soitin karaokeominaisuuksilla. Saat mukavan illan itsellesi ja kenties muutamalle kaverillesikin.
Sitä kotistudiota voi sitten tietty myös ruveta kasaamaan, mutta valitettavan harvalla meillä on sellaisia neliöitä käytössämme, että siitä voisi ottaa irti kaikkea sitä mistä tulisi mukavaa meteliä ;o)
Meillä lauletaan kotona ihan vaan vanhan stereon läpi ja se riittää kyllä näin kerrostalossa.
Myöhemmin katsoo mitä tarvitsee ja sitten hommaa sen mukaan. Soitin käy silloinkin, ei tarvitse heittää pois mitään.
... en oo kauhea ;o)))
et tunnu kovin pelottavalta. Pelottavat ihmiset kirjoittavat isoilla kirjaimilla ja uhkailevat vaikka millä █╬██♪♪♪
Annan ihan ilmaisen neuvon,älä lankea halvimpaan mahdolliseen. Hyvä ja halpa osuvat harvoin samaan pakettiin.
finntecin dvd-soitin maksaa joku 69e ja siinä on mikki mukana... sit vaa liität sen stereoihin ja käyt kaupasta ostaas karaokelevyjä... ja sulla on vehkeet kasassa...
on juuri tämä Fintecin DVD-soitin ollut jo pari vuotta ja hyvin on pelittänyt. Sellaista karaokelevyä en ole vielä laitteeseen tökännyt, joka ei olisi pelittänyt. Riippuu tietenkin vahvistimen tehosta, paljonko sitä mölyä sieltä irtoaa. Itse asustelen omakotitaloa ja soittelen melkoisilla volyymeillä eikä kotistereon vahvistin, luokkaa 2x35W, tarvi olla kuin puolitehoilla. Sen vielä sanoisin, että mikkiin kannattaa satsata vähän enemmän,ihan halpaa ei varmaan kannata hankkia.
Vocopro DVG-480-K soitin ,plus Wharfedalen PA vahvistin PM 600 sekä Wharfedalen kajarit mallia PT-12.sekä tietenkin TV. Ja hyvä mikki, Näillä kyllä pärjää pitemmällekkin kehittynyt harrastaja,on kuule niin että halpisvehkeillä loppuu mielenkiinto laulamiseen kun pitää huutaa mikkiin että ääni kuuluu,ja sitten seuraavana aamuna kurkku on karhee ja kippee.
ja tuon vocopropaketin hinta? kaikkineen? tv on.