Eli kaikenlaisia mielipiteitä ja perusteluita haluaisin asiaan liittyen.
punk kuollut?
.....
231795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
kyllähän se "oikee" punk on jo kuollu niitten alkuperästen kanssa,mut jos tarkotat kokonaan,niin se ei varmaankaan ikinä kuole
Ai taas?
dead. it just sux now.
Ehei ystäväiseni..Punk never die's! niinkuin ei muuten mikään muukaan musiikki laji..joten kaikki saavat olla tyytyväisiä..
Riippuu mistä roikkuu. Jos punkiksi koetaan juuri niitä bändejä (ramones jne.) ja aikaa, jolloin aloitettiin soittamaan yksinkertaista musiikkia pitkiä sooloja sisältävän psykedeelisen rockin vastapainoksi, musiikin joka vaatii jo huomattavasti tavallista suurempaa lahjakkuutta. Punkin idea on, että käytännössä jokainen voi soittaa. Myöskin punk-musiikki liitetään yleensä rautarouva thatcherin aikaiseen britanniaan ja poliittisiin ongelmiin. Jos punkilla tarkoitetaan tätä niin silloin se on kuollut.
Punkkihan on nykyään musiikkia, jota oikeastaan kuuntelee laajemmin vain pieni marginaalinen yleisö ja siitäkin aimo osaa koostuu toisista punkin soittajista. Punkki tuntuu olevan sellaisten ihmisten musiikkia, jotka haluvat olla jotenkin erikoisia, eivätkä haluakkaan että musiikistansa tulee mainstreamia. Tämä näkyy siinä, että yhteet jotka ovat saavuttaneet suuren suosin lynkataan piireissä, esim. green day, apulanta. Vaikka todellisuudessa esim. green day pystyy 1000x paremmin vaikkutamaan ihmisiin kuin joku pienessä räkälässä paskaa musiikkia soittava haistakaapaskavaltiovaltameininkipumppu.
Populaarimusiikilla tavoitetaan massat, marginaalikamalla.
ei se punk edelleenkään ole kuollut, vaan se on todella pahasti raiskattu, niin kuin joskus oon sanonutkin jo. kaikki vanhat ja upeat punk bändit (esim. ramones, the clash ja sex pistols) on kaupallistettu todella loukkaavalla ja inhottavalla tavalla. mun tekisi oikeesti mieli repii hiukseni päästä kun ajattelenkin koko asiaa! siksi arvostankin paljon enemmän indie punkkia, vaikka nuo bändit ovatkin aivan mahtavia. tuntuu, että kaikki junnut alkavat ns. punkkareiksi, että eivät olisi ns. taviksia. ihmisillä on kaikilla joku pakkomielle olla erilainen nykyään. ja sitten nä typerykset alkavat muka niin kapinallisiksi ja erilaisiksi, etteivät tajua, että ovat aivan samanlaisia kuin muutkin. on toki vielä niitäkin, jotka ovat ihan tosissaan mukana punk-kulttuurissa, heitä on tosin erittäin harvassa, mutta niin sen kuuluisi ollakin. nä ärsyttävät henkkamaukka punkkarit joutaisivat roskikseen kaikki. on niin väärin, että olen syntynyt niin myöhään. kumpa pääsisi ajassa taakse päin. sinne aikaan, missä ihmiset olivat aitoja ja punk-kulttuuri vastasyntynyt.
aikakone pitäs keksiä et pääsis 70-luvulle
Punkin kuolemasta on jauhettu jo stana 27 vuotta. Mutta niin se vaan porskuttaa punk ja voi suhteellisen hyvin ja paksusti. Eli, palataan asiaan taas vaikka 10 vuoden päästä, jookos?
sanoo mut eiköhän raha kelpaa rottenillekin.
"ihmiset olivat aitoja.." kyllä niitä teskentelijöitä on kuitenkin aina ollut.. ihan yhtä paskaa se on voinut sillon olla.. mutta sitä ei voi kieltää että punk oli silloin vasta syntynyt.. mutta turha sen perään on ruikuttaa.. mikään ei pysy samana.. aivan varmasti nykyiset greendayt ja muut ovat arvostettuja kahdenkymmenen vuoden päästä..
kuule enpä usko että 70-luvulla oli kamalasti mitään feikki punkkareita. ensinnäkin, ajat olivat hieman toiset. ei punkkareita nykyään enää katsota nin pahalla silmällä, koska punkista on tullut muotia ja siksi moni viitsiikin ns. punkkariksi pukeutua. ei saa nääs niin paljon paskaa niskaansa kun monta monta samanlaista on joka puolella. 70-luvulla ei punk todellakaan ollut mitenkään muotia, vaikka punkkeja olikin. luulenpa että silloin harvaa huvitti esittää punkkaria. eihän se ollut edes muotia silloin. sama juttu olisi nykyäänkin, jos se ei olisi muotia. ja aika moni olisi siihen aikaan varmaan saanut kotonakin kuulla kunniansa.
kun sanoin, että ihmiset olivat aitoja, niin tarkoitin lähinnä punkkareita sun muita.
tästä tulikin mieleeni, että kerran näin melko vanhan naisen, jolla oli pitkä punainen tukka ja naamassa paljon lävistyksiä. tuli aivan mieleen, että hän olisi voinut olla jotain suomen ekoja punkkeja :). tuollaisia ihmisiä arvostan, jotka eivät yli viisikymppisinäkään luovu tyylistään. se on aitoutta se.
Ei pahalla mutta punkin kultavuosina ne oli kaikki suosittuja,eli siihen aikaan mainstreamia.
Sitä vaan on vaikee hahmottaa kun on syntyny sen ajan jälkeen.
Eli varmasti myös silloinkin oli pousereita ja anarkiaa omaavia tyyppejä jotka teki yhteiskunnalle kritiikkiä,esiittääkseen mielipiteitään yhteiskunnalle väkivalloin.
Ja tietenkin punk on aina OUT moralistien mielestä - sen kertoo irokeesi,rähjänen olemus ja muuten vain shokeerava silmiinpistävä vaatetus sekä MIELIPITEET,jolloin varsinkin erotetaan PUNKKARIT jyvistä.
Eli pousereita löytyy tyylillä,mutta sanomaa ei irtoa!
ihmettelen vaa että mitäköhän se green day oikein sitte vaikuttaa... eihän se oo ees punkkia!! haluun vaa sanoa että vaikka saattaa tuntua vähäiseltä tollasten haistakaapaskavaltiovaltameininki bändien vaikutus, ni silti ne vaikuttaa 10000000x enemmän ku green day ja vastaavat. niitä pieniä bändejä on niin monta ja jos ne saa ees jotain ihan pieniäki asioita aikaseks ni se on paljon se, koska sitähän sanotaa että pienistä puroista kasvaa joskus suuria jokia..
Tähän täytyy kyllä sanoa n. 26 vuoden kokemuksella punkista, että kyllä se Green Day vaikuttaa jopa positiivisestikin punkkiin.
Lähinnä sillä että useimmat tyypit jotka alkavat kuunnella punkkia, lähtevät liikkeelle juurikin noista mainstream bändeistä. Kun nämä oikeat punk bändit on vähän niinkuin maanalla, eikä aloitteleva "punkkari" vielä tiedä näistä oikeista bändeistä välttämättä mitään. Mutta kun tarpeeksi kiinnostuu esim. Green daystä, alkaa luultavasti kiinostumaan myös Green dayn vaikuttajista, ja sitä mukaa uppoaa syvemmälle punkkiin.
Itse aloitin punk urani 1980 kuuntelemalla sen ajan punkin mainstreamiä, eli Sex pistolsia, Clashiä ja Ramonesia. Mutta se auttoi kiinnostumaan myös niiden jälkeläisistä, uk.subsista, Dischargesta, GBH:sta, jenkkipunkista ym. punkista.
Ja jälleen joskus 1882/83 tuli hc ja oi buumi ja Exploited, Anti-nowhere league ym. oli jatkuvasti lehdissä ja jopa radiossa esillä. No ei tietenkään niin kuin Green Dayt sun muut nykyään, mutta kuitenkin hyvin esillä.
Me aiemmin aloittaneet pidettiin tietysti näitä uusia joinain Exploited muotipelleinä, mutta kummasti vaan niistäkin osa tuli kunnolla punkkiin syvemmällekin mukaan.
Eli on siitä muotipunkista jotain hyötyäkin, se saa aina kuitenkin jonkin verran porukkaa ajattelemaan ja kiinnostumaan punkista muutenkin kuin vaan muotina.
Tottahan tuo on. Munkin punkin kuuntelu alkoi Green Dayn Dookie-levystä.
Aivan samaa mieltä!Niitä henkan ja maukan rättejä on kaikkialla!Ne on niin hirveitä. Törkeesti vaan pläntätty hienojen bändien kuvat niihin!Kaikki on nyt niin "punk"
enimmäkseen täyttä paskaa. Ottakaa ensin asioista selvää, ennen kuin alatte mistään punkin kuolemisesta ja nykykunnosta kirjoitteleen. Älkää verratko 70-lukuun ja pistolseihin vaan puhukaa mitä punk on nykyään.
Vaikka se oikea punk (huom. tähän ei lasketa Greendayta yms) on nykyään todella undergroundia on se erittäin tiivis, aktiivinen ja ennenkaikken maailmanlaajuinen yhteisö, joka kasvaa koko ajan. Bändit kiertelevät jatkuvasti ympäri maailmaa, pienlevy-yhtiöitä tulee koko ajan lisää, Ulkomaisia bändejä käy viikottain Suomessa. keikkapaikkoja on runsaasti jne. Eli se siitä punkin kuolemisesta.
saisi verrata 70-lukuun? musta se on ihan normaalia, kun ottaa huomioon, että silloinhan kaikki alkoi ja nykyään punkista on tehty ihan naurettava ilmiö. kai sitä keskustella saa.
keskustella. Mitenkä niin naurettava ilmiö? jos saan kysyä. Perustele.
kuka tai mikä on tehnyt siitä naurettavan ilmiön? Se on monelle elämäntapa, ollut aivan alusta saakka.
...että nykyään punkista on tehty suuri muoti-ilmiö, mikä on naurettavaa, koska punk edustaa anarkiaa ja kapinaa. tosi kapinallista näyttää tismalleen samanlaiselta kuin tuhannet muut. nykyään monet alkavat muka punkkareiksi, koska haluavat olla erilaisia, vaikka tietävät itsekin, että se on nykyään muotia, joten he haluavatkin olla aivan samanlaisia kuin muut. ja sitten muka rehvastellaan erilaisuudellaan. en tarkoita, että itse punk on naurettavaa, vaan se, mikä siitä on tehty nykypäivänä.
Punk oli muotia 70-luvullakin.
Eikö sen jo joku sanonutkin...
Mulla on irokeesi, koska se on mun mielestä hieno.
Ei sen takia, että mulla on vahvoja mielipiteitä ja kuuntelen punkkia.
Älkää sekoittako ulkonäköä, musiikkimakua ja mielipiteitä.
Niiden ei tarvitse kulkea käsi kädessä.
" ..Punk's not dead
It just deserves to die "
:)